Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

e-Recepta – cyfryzacja w służbie pacjentom

Redakcja K. 2018-10-22 10:17
e-Recepta - cyfryzacja w służbie pacjentom

Elektroniczna recepta powoli staje się rzeczywistością. W połowie września zakończono działania pilotażowe, które od lutego prowadzono w kilku miastach Polski. W ramach programu wystawiono ponad 24 tysiące e-Recept! Już wkrótce elektroniczne recepty będą obowiązywały na terenie całego kraju. Jakie korzyści niesie to rozwiązanie dla pacjentów?

e-Recepta - rozwiązanie przyszłości

Czym właściwie jest e-Recepta? To elektroniczny dokument, który ma być stosowany zamiast znanej nam, papierowej wersji. Do tej pory, aby otrzymać papierową receptę, pacjent musiał się osobiście zjawić u lekarza. To duże utrudnienie zwłaszcza dla osób chorych przewlekle, które regularnie zażywają leki. Dlatego system e-Recepty wychodzi na przeciw oczekiwaniom pacjentów, umożliwiając wystawianie recept bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Ale to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. 

Pilotaż e-Recepty ruszył w połowie lutego 2018 r. Początkowo w programie wzięły udział Siedlce i Skierniewice, jednak w kolejnych miesiącach dołączyła do nich Krynica-Zdrój oraz miejscowość Wysokie w województwie lubelskim. Blisko 70. lekarzy wystawiało e-Recepty, które można było zrealizować w 60. aptekach. Z programu skorzystało ponad 5200 pacjentów, na których wystawiono przeszło 24 tysiące e-Recept! Ten czas pozwolił na wyłapanie ewentualnych błędów i dopracowanie systemu. Do powszechnego użytku e-Recepta trafi od 8 stycznia 2020 roku. W miejscowościach objętych pilotażem wystawianie i realizacja elektronicznych recept nadal trwa.

Elektroniczna recepta w innych krajach

O potrzebie cyfryzacji polskiej służby zdrowia mówiło się już od dawna. Nic z tym dziwnego, gdyż podobne rozwiązania wprowadzane są w krajach Unii Europejskiej. Samo korzystanie z sytemu elektronicznej recepty jest określane jako jeden z celów strategicznych wspólnoty. Głównym założeniem jest utworzenie międzynarodowego systemu opieki zdrowotnej na terenie Europy, który umożliwi obywatelom Unii uzyskiwanie e-recept w dowolnym kraju UE. Nikogo nie zaskoczy fakt, że pionierem we wdrażaniu elektronicznej recepty są kraje skandynawskie. System ten dostępny jest także w takich państwach, jak Włochy, Anglia, Belgia czy Grecja.

Dowiedz się więcej na temat e-Recepty i innych cyfrowych rozwiązań dla zdrowia.

Co zyskuje pacjent dzięki e-Recepcie?

Wprowadzenie systemu e-Recepty oznacza dla pacjentów szereg korzyści:

  • zwiększone bezpieczeństwo - ryzyko wydania nieprawidłowego leku zostaje znacząco ograniczone. Dostęp do historii wystawionych recept zwiększa jakość i bezpieczeństwo leczenia. W razie zgubienia wydruku recepta nadal widnieje w systemie,
  • poprawa czytelności recept - zarówno pacjent, jak i farmaceuta, nie muszą już głowić się nad tym, co zawiera recepta. Nie ma konieczności odbywania kolejnej wizyty lekarskiej w celu korekty dokumentu,
  • jasne informacje - dane na temat dawkowania przepisanych preparatów są jasne i czytelne dla pacjenta,
  • oszczędność czasu - pacjenci chorzy przewlekle, którzy od lat przyjmują te same leki, nie muszą każdorazowo zjawiać w gabinecie wyłącznie po receptę,
  • wygodne zakupy - leki wystawione na jednej e-recepcie można zrealizować w różnych aptekach.

Jak działa e-Recepta? Krok po kroku

Działanie systemu jest niezwykle proste i znacząco przyspiesza dotychczasowy proces. W trakcie wizyty lekarz elektronicznie wystawia i podpisuje e-Receptę. Pacjent może otrzymać wydruk informacyjny lub e-Receptę drogą elektroniczną w formie wiadomości e-mail lub SMS (4-cyfrowy kod). Aby zrealizować zakup leków należy udać się do apteki oznaczonej specjalną naklejką. Na miejscu farmaceuta zeskanuje kod (z wydruku lub telefonu pacjenta) i wyda potrzebne leki. To takie proste!

Jak działa e-Recepta?

Źródło: strona Ministerstwa Zdrowia, https://pacjent.gov.pl/pomoc/e-recepta_jak_to_dziala (dostęp z dnia 22.10.2018 r.)
Aby otrzymać e-receptę drogą elektroniczną (wiadomość e-mail lub SMS), pacjent musi posiadać Internetowe Konto Pacjenta (IKP) (https://pacjent.gov.pl/pomoc/dowiedz_sie_wiecej). Umożliwia ono szybki i łatwy dostęp do danych medycznych, w tym wystawionych e-recept, a także e-skierowań czy zwolnień lekarskich. Do założenia IKP potrzebny jest Profil Zaufany. Więcej informacji na temat tego, jak założyć Profil Zaufany dostępnych jest na stronie www.pz.gov.pl

Korzyści dla całego systemu zdrowia

Elektroniczne recepty to korzyść przede wszystkim dla pacjentów, ale także całego sektora medycznego. W przypadku podmiotów leczniczych oznacza to oszczędność pieniędzy oraz czasu, który można poświęcić leczeniu pacjentów. Dla farmaceutów uproszczony proces realizacji e-Recepty oraz jej lepsza czytelność usprawni pracę i wyeliminuje ryzyko ewentualnych błędów podczas wydawania leków. Wreszcie system e-Recepty zwiększa kontrolę nad obiegiem leków, także tych refundowanych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów