Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Rozedma płuc – czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie rozedmy płuc

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-21 10:29
Grafika 2D ludzkich płuc z objawami rozedmy płuc.

Rozedma płuc to choroba przewlekła, polegająca na nieprawidłowym powiększaniu się objętości pęcherzyków płucnych i jednoczesnym zmniejszaniu się ich liczby. Jest ona trudna do rozpoznania, ponieważ typowe objawy choroby łatwo można pomylić z innymi schorzeniami górnych dróg oddechowych. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie rozedmy płuc? Na czym polega jej leczenie?

Czym jest rozedma płuc?

Rozedma (emphysema) to choroba płuc polegająca na nieprawidłowym poszerzaniu się pęcherzyków płucnych, prowadzącym do uszkodzenia ich ścian, w wyniku czego tracą one swoją elastyczność i pękają. W efekcie dochodzi do zmniejszenia czynnej powierzchni oddechowej, a do płuc trafia większa ilość powietrza niż chory jest w stanie usunąć podczas wydechu. Wymiana gazowa zostaje upośledzona, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zagrażającej życiu niewydolności płuc.

Rodzaje rozedmy płuc

Ze względu na mechanizm powstania rozedmy wyróżnia się:

 • rozedmę pierwotną – powstaje w wyniku zachwiania równowagi między proteazami a antyproteazami występującymi w płucach. Przyczyną zaburzonej równowagi mogą być substancje zawarte w dymie tytoniowym lub zanieczyszczonym powietrzu. Innym powodem może być genetyczna skłonność organizmu, np. niedobór białka (alfa-1-antytrypsyny) odpowiedzialnego za elastyczność pęcherzyków płucnych;
 • rozedmę wtórną – powstaje w wyniku innej choroby, która przyczynia się do wzrostu objętości pęcherzyków płucnych i uszkodzenia ich ścian.

Ponadto, rozedmę dzieli się na:

 • rozedmę środka zrazika – zniszczeniu ulegają oskrzeliki oddechowe, ta postać jest często stwierdzana u palaczy tytoniu; 
 • rozedmę całego zrazika – zniszczeniu ulegają nie tylko oskrzeliki oddechowe, ale także woreczki pęcherzykowe oraz pęcherzyki płucne, ta postać zazwyczaj dotyka ludzi z niedoborem alfa-1-antytrypsyny.

Przyczyny rozedmy płuc

Najczęstszą przyczyną rozedmy płuc jest palenie papierosów, ale powodem może być również przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, przewlekłe procesy zapalne górnych dróg oddechowych lub uwarunkowania genetyczne. Jako możliwą przyczynę rozedmy płuc wymienia się również zwiększony i częsty wysiłek oddechowy, np. u wydmuchiwaczy w hucie szkła lub u muzyków grających na dętych instrumentach.

Objawy rozedmy płuc

Charakterystycznym objawem rozedmy płuc jest duszność. Początkowo pojawia się ona jedynie po wysiłku fizycznym, a z czasem może występować nawet w trakcie odpoczynku. Ponadto mogą pojawić się:

 • świszczący oddech,
 • kaszel, któremy może towarzyszyć wydzielina,
 • osłabienie mięśni,
 • zawroty głowy,
 • beczkowata klatka piersiowa,
 • spadek masy ciała,
 • sine zabarwienie skóry i błon śluzowych w wyniku niedotlenienia organizmu.

Jak rozpoznać rozedmę płuc?

W celu zdiagnozowania rozedmy płuc w pierwszej kolejności wykonuje się rentgen (RTG) klatki piersiowej. Nie umożliwia on jednoznacznego wykrycia rozedmy, ale pozwala zauważyć cechy nadmiernego rozdęcia płuc. Na zdjęciu widoczne są jaśniejsze elementy w polach płucnych, spłaszczenie przepony, a niekiedy zauważyć można pęcherze rozedmowe.

Aby z całkowitą pewnością stwierdzić wystąpienie rozedmy płuc oraz określić stopień jej zaawansowania, pulmonolog może zalecić wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej o dużej rozdzielczości (HRCT). Dodatkowo wykonuje się:

 • spirometrię,
 • gazometrię,
 • bodypletyzmografię.

Leczenie rozedmy płuc

Leczenie rozedmy płuc polega na łagodzeniu objawów oraz likwidowaniu czynników powodujących rozwój choroby. Rozedmę płuc leczy się nie tylko farmakologicznie, ale także przez rehabilitację i stosowanie odpowiedniej diety.

Farmakologiczne leczenie rozedmy płuc

Do łagodzenia objawów rozedmy płuc stosuje się leki rozszerzające oskrzela, zawierające substancję z grupy cholinolityków lub beta-mimetyków, np. bromek ipratropium, formoterol, salmeterol, salbutamol. Są one pomocne w łagodzeniu duszności i problemów z oddychaniem. W przypadku cięższej postaci choroby stosowane są także glikokortykosteroidy wziewne, np. budezonid, flutikazon, które działają przeciwzapalnie i łagodzą duszności. W przypadku zaostrzeń wynikających z wystąpienia infekcji bakteryjnych stosuje się dodatkowo antybiotyki, a w najcięższych sytuacjach konieczne może być włączenie tlenoterapii.

Dostępność leków w najbliższych aptekach możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Fizjoterapia

Odpowiednia rehabilitacja zapobiega rozwojowi choroby i pomaga wzmocnić mięśnie oddechowe, dlatego tak ważne są odpowiednie ćwiczenia oddechowe oraz ogólnousprawniająca aktywność fizyczna, dopasowana do możliwości chorego. Pomocny może okazać się także masaż rozluźniający mięśnie grzbietu i klatki piersiowej.

Chirurgiczne leczenie rozedmy płuc

W niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne leczenie rozedmy polegające na zmniejszeniu objętości płuc. W przypadku ciężkiej postaci choroby jedynym rozwiązaniem może okazać się przeszczep płuc.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów