Przepuklina kręgosłupa — bolesny problem. Objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa wywołana jest zmianami dotyczącymi dysków między kręgami kręgosłupa. Nieleczona może skutkować koniecznością operacyjnego usunięcia przepukliny. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe przyczyny występowania przepukliny kręgosłupa oraz w jaki sposób się objawia. Dowiesz się również jakie leki stosować i jakimi ćwiczeniami można zapobiegać wystąpieniu przepukliny.

Widoczna na modelu przepuklina kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa — objawy

Objawy przepukliny kręgosłupa różnią się w zależności od odcinka, na jakim występuje. W przypadku odcinka lędźwiowego może pojawić się ból pleców, jednak nacisk przepukliny na nerwy może powodować odczuwanie bólu i dyskomfortu w innych częściach ciała. Nacisk ten może wywołać ból i drętwienie nóg, uczucie swędzenia, a nawet zaburzenia oddawania moczu, czy atrofię mięśni brzucha.

Przepuklina kręgosłupa obejmująca odcinek szyjny poza bólem pleców może powodować ból w trakcie poruszania szyją. Ból ten może być punktowy, ale również promieniujący. Zdarza się również, że pojawia się on tylko w sytuacjach ruchu szyją w konkretnym kierunku. Również migrenowe bóle głowy mogą być spowodowane obecnością przepukliny na tym odcinku kręgosłupa. Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa poprzez nacisk na nerwy często powoduje również ból oraz uczucie drętwienia w górnych kończynach ciała.

Przepuklina kręgosłupa — przyczyny

Przyczyną przepukliny kręgosłupa zmiany dysków międzykręgowych. Zmiany te mogą występować jako zwyrodnienia, dyskopatia, skolioza, czy zmiany pourazowe. Przepuklina kręgosłupa najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego, rzadziej obejmuje odcinek szyjny kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa może spotkać każdego z nas. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia są: wiek, płeć męska oraz rodzaj wykonywanej pracy. Przepuklina kręgosłupa pojawia się zwykle u ludzi po 40. roku życia, jednak nie oznacza to, że nie może pojawić się u młodszych osób. 

Przepuklina kręgosłupa częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, co może być związane z rodzajem wykonywanej pracy. Pojawia się ona bowiem u osób wykonujących prace fizyczne, wymagające przenoszenia dużych ciężarów. Kolejnym rodzajem pracy, który może przyczynić się do powstawania przepukliny kręgosłupa, jest praca siedząca, przede wszystkim, kiedy nie zachowujemy odpowiedniej pozycji ciała w trakcie siedzenia przy biurku. Również ciągła praca za kierownicą samochodu jest niekorzystna pod względem ułożenia naszego ciała i może przyczyniać się do powstania przepukliny kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa — leczenie

Przepuklina kręgosłupa powoduje ból, w związku z czym leczenie obejmuje przede wszystkim stosowanie leków przeciwbólowych. Farmakoterapię należy rozpocząć od stosowania takich substancji jak paracetamol czy ibuprofen. W sytuacji, kiedy te środki będą niewystarczające, należy zastosować mocniejsze leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dostępnych bez recepty: ketoprofen, meloksykam. Jeżeli leki dostępne bez recepty nie będą przynosiły ulgi, konieczna będzie wizyta u lekarza w celu otrzymania recepty na silniejsze leki przeciwbólowe.

Te oraz inne leki w Twojej okolicy znajdziesz z pomocą strony KtoMaLek.pl

Należy pamiętać, aby w przypadku przepukliny kręgosłupa skonsultować się z lekarzem w celu wykonania pełnej diagnostyki i ustalenia dalszej terapii, rehabilitacji lub konieczności wykonania operacji usunięcia przepukliny kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa — ćwiczenia

Przepuklina kręgosłupa oraz uczucie bólu i dyskomfortu nią spowodowane mogą być niwelowane dzięki odpowiednim ćwiczeniom fizycznym. Należy pamiętać, aby ćwiczenia te wykonywać w pełni poprawnie, ponieważ błędne ich wykonywanie może tylko pogłębić istniejący już problem. W tym celu dobrze skonsultować się z fizjoterapeutą.

Ćwiczenia stosowane na przepuklinę kręgosłupa obejmują przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców oraz utrzymujące prawidłową postawę ciała. Należą do nich ćwiczenia rozciągające mięśnie oraz wzmacniające.

Ćwiczenia rozciągające korzystnie wpływają na wszystkie mięśnie, nie tylko pleców. Przykładowymi ćwiczeniami możliwymi do wykonania w warunkach domowych są: prostowanie nogi wraz z naciąganiem stopy lub naprzemienne dociąganie zgiętej nogi do klatki piersiowej utrzymując przy tym odcinek lędźwiowy płasko przylegający na ziemi.

Ćwiczenia wzmacniające polegają przede wszystkim na treningu mięśni brzucha, które wpływają na utrzymanie prawidłowej pozycji ciała. Do najprostszych ćwiczeń będą należały brzuszki”, jednak należy pamiętać, żeby wykonywać je prawidłowo. W trakcie prawidłowo wykonywanego ćwiczenia utrzymujemy jak największą część pleców na ziemi, a ruch do góry wykonujemy jedynie poprzez uniesienie łopatek z niewielkim oderwaniem od podłoża. 

Jeżeli odpowiednie ćwiczenia fizyczne nie wpływają na zmniejszenie bólu oraz dyskomfortu spowodowanych przepukliną kręgosłupa, koniecznie należy udać się na wizytę kontrolną do lekarza w celu szczegółowej diagnostyki.

 

Bibliografia

  1. Kułak, W., Kondzior, D. (2010). Dyskopatia kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego w korelacji z natężeniem bólu, depresją i akceptacją choroby. Probl Hig Epidemiol 2010, 91(1). str.: 153-157
  2. Radziszewski, K.R. (2007). Ćwiczenia fizyczne kręgosłupa w leczeniu pacjentów z dyskopatią lędźwiową. MEDSPORTPRESS, 1(6); Vol. 9. str.: 98-106
  3. Koszewski, W. Leczenie zespołów bólowych kręgosłupa w przebiegu dyskopatii. Lekarz POZ 1/2015. str.: 23-33.
  4. Maciejczak, A., Goncerz, G. (2023). Zespoły bólowe kręgosłupa. Medycyna praktyczna. Dostępne na stronie: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.43. (Data dostępu 12.2024)

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów