5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-10-02 15:51
ból kręgosłupa

Ból pleców i kręgosłupa to problem, z którym zmaga się zdecydowana większość społeczeństwa. Siedzący tryb życia, osiem godzin przy biurku, brak sportu i nadmiarowe kilogramy skutecznie przyczyniają się do szybkiego rozwoju zwyrodnień i chorób kręgosłupa. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa i jak sobie z nim radzić?

Dlaczego kręgosłup boli?

Ból pleców lub ból kręgosłupa odczuwany jest wzdłuż pionowej osi ciała, po stronie grzbietu. Według niektórych szacunków bólu pleców doświadczać może nawet 80% ludzi na świecie. Występuje na różnych odcinkach kręgosłupa, jednak najczęściej odczuwany jest w okolicach szyi oraz odcinku lędźwiowym, co ma bezpośredni związek z naszym trybem życia i brakiem dbałości o zdrowie kręgosłupa.

Kiedy kręgosłup może zacząć boleć? Przyczyną może być zwykły uraz mechaniczny, ale u większości osób dolegliwości bólowe wynikają z postępujących zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych i chorób, które wpływają na kondycję i ruchomość stawów. Nasz wiek ma tu ogromne znaczenie. Im starsi się stajemy, tym bardziej nasz kręgosłup jest narażony na urazy. Wpływ na to ma także nasza kondycja fizyczna oraz charakter wykonywanej pracy. Co zaskakujące, na urazy kręgosłupa narażeni są zarówno pracownicy fizyczni, jak i osoby spędzające długie godziny przy komputerze. Ból kręgosłupa może być związany również z nadwaga i otyłością, depresją czy nawet silnym i długotrwałym stresem.

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

  • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa - dochodzi do nich w wyniku stopniowej degeneracji chrząstek stawowych, co prowadzi do tworzenia się narośli kostnych (tzw. osteofitów), które prowadzą do zniekształcenia stawów. Do zwyrodnień najczęściej dochodzi w odcinku lędźwiowym oraz piersiowym.
  • Dyskopatia - często diagnozowany problem u osób pracujących przez wiele godzin przy komputerze. Ból w tym wypadku jest efektem przepukliny jądra miażdżystego dysku, w wyniku której dochodzi po podrażnienia lub uszkodzenia korzenia nerwowego. Dyskopatia przeważnie występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Charakterystycznym objawem jest ból pleców, który promieniuje do kończyn dolnych, wymuszając pochylanie się do przodu. Zdarzają się również drętwienia i zaburzenia czucia w kończynach dolnych. To częsty problem osób młodych między 25. a 40. rokiem życia,
  • Lumbago - zwane także postrzałem, jest najczęstszym powodem wizyt u lekarzy. Również dotyczy okolicy lędźwiowej. Niemal w każdym przypadku powodem jest uraz kręgosłupa spowodowany jego nadwyrężeniem. Dolegliwości nasilają się podczas schylania i podnoszenia cięższych przedmiotów. Przeważnie mija po kilku dniach, zdarza się jednak, że utrzymuje się nawet przez kilka tygodni.
  • Rwa kulszowa - silny ból wywołany jest przez jądro miażdżyste, które w wyniku zmian w krążku międzykręgowym uwypukla się z pierścienia włóknistego i uciska nerw kulszowy. Ból może promieniować do pośladka, uda i łydki, a nawet stopy. Rwa kulszowa to przykra i bolesna konsekwencja postępującej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
  • Osteoporoza - problem osób po 50. roku życia, przede wszystkim kobiet po menopauzie. Przyczyną jest postępujący ubytek masy kostnej i związane z tym osłabienie struktury kości. Stają się one słabsze i bardziej podatne na złamania. W wyniku zmian osteoporotycznych w kręgosłupie dochodzi do tzw. złamań kompresyjnych kręgów, które przyczyniają się do dotkliwego bólu kręgosłupa, a także kifozy piersiowej i obniżenia wzrostu

ból pleców

Kto pomoże, gdy boli kręgosłup?

Z bólem kręgosłupa w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępne badania i zleci wykonanie zdjęcia RTG. Na tej podstawie wdroży leczenie lub skieruje nas do specjalisty z zakresy leczenia układu szkieletowego - ortopedy.

Ból możemy próbować łagodzić środkami dostępnymi w aptece. W walce z bólem skuteczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), jak naproksen (Apo-Napro, Naproxen Aflofarm ), diklofenak (Diclac, Olfen), ketoprofen (Bi-Profenid, Ketonal Active, Profenid), meloksykam (Opokan, Movalis) czy metamizol (Pyralgina, Gardan). Pomocne mogą być także preparaty do użytku zewnętrznego, jak kremy i żele, które również należą do grupy NLPZ (Opokan Actigel, Naproxen EMO, Voltaren Emulgel 1%, Naklofen TOP, Diclac Lipogel, Opokan-keto). Trzeba jednak pamiętać, że leki z grupy NLPZ mogą powodować wiele skutków ubocznych, dlatego należy stosować je z umiarem i po konsultacji z lekarzem.

Zadbaj o zdrowie kręgosłupa

Kręgosłup mamy tylko jeden, a jego kondycja rzutuje na zdrowie całego organizmu. Dlatego w tym przypadku dobrze jest trzymać się zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć". Już kilka zmian nawyków może nas uratować przez bólem i zwyrodnieniami.

Prawidłowa postawa jest kluczowym elementem profilaktyki. Istotna jest zarówno w trakcie siedzenia i chodzenia, ale także podczas snu. Starajmy się zatem chodzić prosto, nie garbić się i nie skręcać kręgosłupa w nienaturalny sposób. Aby wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe konieczna jest regularna aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia pomogą zachować prawidłową postawę, utrzymają kondycję i ułatwią utrzymanie odpowiedniej masy ciała, co również jest ważne dla zdrowia kręgosłupa. Pozycja podczas snu również nie jest bez znaczenia, dlatego tak ważny jest wygodny materac. Nie powinien być zbyt miękki, ani zbyt twardy. Jeżeli wybór materaca jest dla nas problematyczny, warto zwrócić się o pomoc do sprzedawcy, który dopasuje go do naszych potrzeb.

Dla zdrowia kręgosłupa istotna jest także zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, bogata w witaminy oraz mikro- i makroelementy wspierające funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów