Ketoprofen - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-01-18 15:17
Tabletki zawierające ketoprofen na pomarańczowym tle.

Ketoprofen jest często stosowaną substancją m.in. o przeciwbólowym i przeciwzapalnym charakterze działania. Jest używany głównie przy występowaniu krótkotrwałego bólu spowodowanego chorobami reumatycznymi lub urazami. Co to jest właściwie ketoprofen? W jaki sposób działa? Czy można kupić ketoprofen w postaci maści?

Działanie ketoprofenu

Ketoprofen jako przedstawiciel niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) działa poprzez blokowanie cyklooksygenazy 1 (COX1) i cyklooksygenazy 2 (COX2). Wykazuje charakterystyczne dla grupy NLPZ działania:

 • przeciwbólowe;
 • przeciwzapalne;
 • przeciwgorączkowe;
 • hamujące agregację płytek krwi.

Podział leków z grupy NLPZ

Niesteroidowe leki przeciwzapalne można podzielić na kilka grup w zależności od ich siły i czasu działania:

 • słabe NLPZ o krótkim czasie działania: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen;
 • umiarkowane NLPZ o średnim czasie działania: naproksen;
 • silne NLPZ o krótkim czasie działania: diklofenak, indometacyna, lornoksykam, ketoprofen;
 • silne NLPZ o długim czasie działania: piroksykam;
 • selektywne inhibitory COX-2 m.in. parekoksyb, celekoksyb.

Ketoprofen na receptę czy bez recepty?

Ketoprofen jeszcze kilka lat temu dostępny był tylko na receptę. Od niedawna można go nabyć bez konieczności wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Bez recepty można zakupić ketoprofen w kapsułkach oraz w saszetkach do sporządzenia roztworu doustnego. Na receptę dostępny jest ketoprofen postaci kapsułek, tabletek, maści, czopków oraz roztworu do wstrzykiwań. 

Niezbędne preparaty możesz zarezerwować w wybranej aptece z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Czy można pić alkohol po zażyciu ketoprofenu?

Alkohol nie powinien być łączony z lekami z grupy niesteroidowych leków zapalnych, w tym także z ketoprofen. Jednoczesne stosowanie tych dwóch substancji może prowadzić do poważnych konsekwencji. Skutki obejmują zapalenie i krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia w funkcjonowaniu nerek czy wzrosty ciśnienia krwi. W przypadku podrażnienia i krwawienia z przewodu pokarmowego mogą pojawić się fusowate wymioty lub czarne stolce.

Ketoprofen - przeciwwskazania

Stosowanie ketoprofenu u pewnych grup osób może prowadzić do groźnych dla życia i zdrowia konsekwencji. Przeciwwskazaniami do stosowania ketoprofenu są m.in.:

 • nadwrażliwość na ketoprofen;
 • trzeci trymestr ciąży;
 • skaza krwotoczna;
 • ciężka niewydolność serca, nerek lub wątroby;
 • czynna choroba wrzodowa lub perforacja przewodu pokarmowego.

Ketoprofen w ciąży i podczas karmienia piersią

Stosowanie ketoprofenu w pierwszych tygodniach ciąży może wiązać się z wystąpieniem u dziecka wad serca oraz z wytrzewieniem jelit. Po 20. tygodniu ciąży może spowodować małowodzie, uszkodzenie nerek i przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego. Dlatego w pierwszych dwóch trymestrach ciąży stosowanie ketoprofenu powinno być ograniczone tylko do sytuacji, w których nie ma innej alternatywy. W trzecim trymestrze jest on przeciwwskazany bezwzględnie.

W związku z brakiem danych dotyczących przenikania ketoprofenu do mleka matki zaleca się jego niestosowania w trakcie karmienia piersią. 

Ketoprofen a ibuprofen lub deksketoprofen

Zgodnie z natężeniem bólu określanym najczęściej w skali NRS dostosowuje się siłę leków przeciwbólowych. Ketoprofen jako NLPZ stosuje się najczęściej w bólu określanym od 1 do 3. NLPZ często są stosowane wymiennie. Porównywanie siły ketoprofenu i ibuprofenu lub deksketoprofenu nie jest do końca zasadne, gdyż mają one inne profile działania. Nie powinno się łączyć ze sobą leków z tej samej grupy, gdyż zwiększa to możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Dawkowanie ketoprofenu

Maksymalna dawka dobowa leku to ilość substancji którą można przyjąć w trakcie 24 godzin w celach leczniczych. Dawka śmiertelna ketoprofenu to natomiast najmniejsza ilość leku powodująca śmierć. W przypadku ketoprofenu dobowa dawka maksymalna wynosi 200 mg, zarówno przy podaniu doustnym, domięśniowym jak i doodbytniczym. Ketoprofen nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni oraz u osób poniżej 15. roku życia. W przypadku zatrucia może wystąpić m.in. biegunka, wymioty czy ból brzucha.

Bibliografia:

 1. Woroń, J. Wordliczek, J. Dobrogowski, J. (2011). Porównanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), Medycyna po Dyplomie, (20); 6(183): 55-63.
 2. Ketoprofen (opis profesjonalny). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=444 (Dostęp: 09.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów