Ketoprofen - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Ketoprofen jest często stosowaną substancją m.in. o przeciwbólowym i przeciwzapalnym charakterze działania. Jest używany głównie przy występowaniu krótkotrwałego bólu spowodowanego chorobami reumatycznymi lub urazami. Co to jest właściwie ketoprofen? W jaki sposób działa? Czy można kupić ketoprofen w postaci maści?
Działanie ketoprofenu
Ketoprofen jako przedstawiciel niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) działa poprzez blokowanie cyklooksygenazy 1 (COX1) i cyklooksygenazy 2 (COX2). Wykazuje charakterystyczne dla grupy NLPZ działania:
- przeciwbólowe;
- przeciwzapalne;
- przeciwgorączkowe;
- hamujące agregację płytek krwi.
Podział leków z grupy NLPZ
Niesteroidowe leki przeciwzapalne można podzielić na kilka grup w zależności od ich siły i czasu działania:
- słabe NLPZ o krótkim czasie działania: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen;
- umiarkowane NLPZ o średnim czasie działania: naproksen;
- silne NLPZ o krótkim czasie działania: diklofenak, indometacyna, lornoksykam, ketoprofen;
- silne NLPZ o długim czasie działania: piroksykam;
- selektywne inhibitory COX-2 m.in. parekoksyb, celekoksyb.
Ketoprofen na receptę czy bez recepty?
Ketoprofen jeszcze kilka lat temu dostępny był tylko na receptę. Od niedawna można go nabyć bez konieczności wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Bez recepty można zakupić ketoprofen w kapsułkach oraz w saszetkach do sporządzenia roztworu doustnego. Na receptę dostępny jest ketoprofen postaci kapsułek, tabletek, maści, czopków oraz roztworu do wstrzykiwań.
Niezbędne preparaty możesz zarezerwować w wybranej aptece z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Czy można pić alkohol po zażyciu ketoprofenu?
Alkohol nie powinien być łączony z lekami z grupy niesteroidowych leków zapalnych, w tym także z ketoprofen. Jednoczesne stosowanie tych dwóch substancji może prowadzić do poważnych konsekwencji. Skutki obejmują zapalenie i krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia w funkcjonowaniu nerek czy wzrosty ciśnienia krwi. W przypadku podrażnienia i krwawienia z przewodu pokarmowego mogą pojawić się fusowate wymioty lub czarne stolce.
Ketoprofen - przeciwwskazania
Stosowanie ketoprofenu u pewnych grup osób może prowadzić do groźnych dla życia i zdrowia konsekwencji. Przeciwwskazaniami do stosowania ketoprofenu są m.in.:
- nadwrażliwość na ketoprofen;
- trzeci trymestr ciąży;
- skaza krwotoczna;
- ciężka niewydolność serca, nerek lub wątroby;
- czynna choroba wrzodowa lub perforacja przewodu pokarmowego.
Ketoprofen w ciąży i podczas karmienia piersią
Stosowanie ketoprofenu w pierwszych tygodniach ciąży może wiązać się z wystąpieniem u dziecka wad serca oraz z wytrzewieniem jelit. Po 20. tygodniu ciąży może spowodować małowodzie, uszkodzenie nerek i przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego. Dlatego w pierwszych dwóch trymestrach ciąży stosowanie ketoprofenu powinno być ograniczone tylko do sytuacji, w których nie ma innej alternatywy. W trzecim trymestrze jest on przeciwwskazany bezwzględnie.
W związku z brakiem danych dotyczących przenikania ketoprofenu do mleka matki zaleca się jego niestosowania w trakcie karmienia piersią.
Ketoprofen a ibuprofen lub deksketoprofen
Zgodnie z natężeniem bólu określanym najczęściej w skali NRS dostosowuje się siłę leków przeciwbólowych. Ketoprofen jako NLPZ stosuje się najczęściej w bólu określanym od 1 do 3. NLPZ często są stosowane wymiennie. Porównywanie siły ketoprofenu i ibuprofenu lub deksketoprofenu nie jest do końca zasadne, gdyż mają one inne profile działania. Nie powinno się łączyć ze sobą leków z tej samej grupy, gdyż zwiększa to możliwość wystąpienia działań niepożądanych.
Dawkowanie ketoprofenu
Maksymalna dawka dobowa leku to ilość substancji którą można przyjąć w trakcie 24 godzin w celach leczniczych. Dawka śmiertelna ketoprofenu to natomiast najmniejsza ilość leku powodująca śmierć. W przypadku ketoprofenu dobowa dawka maksymalna wynosi 200 mg, zarówno przy podaniu doustnym, domięśniowym jak i doodbytniczym. Ketoprofen nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni oraz u osób poniżej 15. roku życia. W przypadku zatrucia może wystąpić m.in. biegunka, wymioty czy ból brzucha.
Bibliografia:
- Woroń, J. Wordliczek, J. Dobrogowski, J. (2011). Porównanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), Medycyna po Dyplomie, (20); 6(183): 55-63.
- Ketoprofen (opis profesjonalny). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=444 (Dostęp: 09.2023).
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.