Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kwas azelainowy na trądzik i przebarwienia skórne. Jak stosować kwas azelainowy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-04 10:49
Szklana, brązowa buteleczka z pipetą zawierająca kwas azelainowy.

Trądzik i inne problemy skórne twarzy to dla wielu osób bardzo wstydliwy problem. Jest jednak kilka skutecznych sposobów walki z tego typu zmianami skórnymi. Czy kwas azelainowy jest jedną z nich? Jak go stosować i na co należy uważać?

Czym jest kwas azelainowy?

Kwas azelainowy jest substancją chemiczną z grupy kwasów o stosunkowo prostej budowie chemicznej. Można go naturalnie spotkać w niektórych roślinach, jednak w niewielkich ilościach. Jest składnikiem wielu kremów i maści stosowanych na skórę w leczeniu różnych przebarwień i trądziku.

Jakie właściwości ma kwas azelainowy?

Kwas azelainowy wykazuje kilka istotnych działań, które mają na celu zapobieganie i leczenie przebarwień oraz zmian trądzikowych.

Jednym z głównych działań kwasu azelainowego jest aktywność keratolityczna. Oznacza to, że zapobiega on zablokowaniu porów skórnych i powstawaniu czopów łojowych. Kwas ten powoduje bowiem delikatne złuszczanie naskórka. Dodatkowo, nie zapycha porów i zapewnia wygładzenie skóry.

Kwas azelainowy hamuje nieprawidłową aktywność melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skórny - melaninę. Niekiedy dochodzi do nieprawidłowego ich działania, co prowadzi do powstawania miejscowych przebarwień skóry. Kwas azelainowy hamuje działanie melanocytów, a tym samym zapobiega i redukuje powstawanie przebarwień.

Kwas azelainowy wykazuje również działanie przeciwbakteryjne na bakterie powodujące rozwój trądziku - Propionibacterium acnes.

Działanie kwasu azelainowego jest w dużej mierze zależne od dawki i czasu użycia, dlatego zawsze pamiętajmy o stosowaniu się do zaleceń lekarza lub farmaceuty i postępujmy zgodnie z ulotką dołączona produktu.

Kiedy można zastosować kwas azelainowy?

Kwas azelainowy jest stosowany w leczeniu zmian trądzikowych każdego rodzaju, od trądziku młodzieńczego po trądzik różowaty czy grudkowo-krostkowy.

Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości rozjaśniające, świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju przebarwienia skórne powstałe od leków, słońca, oparzeń czy blizn.

Można go również stosować w przypadku problemów ze skórą tłustą i nadmiernym wydzielaniem sebum. Będzie on normalizował i redukował ilość zatkanych porów skórnych.

Jak stosować kwas azelainowy?

Kwas azelainowy stosuj zawsze na oczyszczoną i wysuszoną skórę. Uważaj, aby nie stosować kwasu azelainowego jednocześnie z innymi produktami na skórę, gdyż może to osłabiać lub nasilać działanie, a także powodować podrażnienia.

Kwas azelainowy należy dokładnie rozsmarować na chore miejsca cienką warstwą, najlepiej na noc. Ważne jest, aby po aplikacji umyć dłonie.

Nie należy stosować kwasu na błony śluzowe, ponieważ może je podrażniać, należy również unikać kontaktu z oczami.

Po zastosowaniu kwasu azelainowego, w przypadku trądziku, efekty powinny być zauważalne po 4 tygodniach regularnego stosowania. Samo leczenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Na co uważać podczas stosowania kwasu azelainowego?

Kwasu azelainowego nie należy stosować na zranioną i podrażnioną skóre, gdyż może to nasilać dolegliwość i powodować dyskomfort.

U osób z ciemną karnacją kwas azelainowy może powodować miejscowe odbarwienia. Podczas stosowania należy chronić skórę przed mrozem, ostrym wiatrem i słońcem. Najlepiej sięgać po kosmetyki przeznaczone do danego typu skóry, a także kremy ochronne z filtrami przeciwsłonecznymi.

Podczas leczenia kwasem azelainowym należy stosować delikatne kosmetyki i produkty do mycia twarzy, aby uniknąć podrażnień.

Wybierając preparat z kwasem azelainowym zwróć uwagę na stężenie tego kwasu w produkcie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, w których stężenie wynosi od 0,5 do 20%. Jeśli nie wiesz, jaki preparat będzie dla Ciebie odpowiedni - zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę.

Wybrane preparaty na problemy skórne znajdziesz i zarezerwujesz w aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasu azelainowego?

Przeciwwskazaniami do stosowania kwasu azelainowego są:

 • alergie na składniki preparatów;
 • podrażnienia skóry.

Kwas azelainowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące, ponieważ nie ma wystarczających badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatów tego typu w tych grupach osób. Jeśli istnieje konieczność zastosowania, należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Jakie działania niepożądane powoduje kwas azelainowy?

Główne działania niepożądane powodowane przez kwas azelainowy to:

 • świąd;
 • rumień;
 • uczucie pieczenia;
 • suchość i łuszczenie się skóry;
 • odbarwienia;
 • uczucie dyskomfortu i obrzęk w miejscu podania;
 • łojotokowe zapalenie skóry.

Bibliografia:

 1. Kwas azelainowy (azelaic acid). Medycyna praktyczna. Dostępne na:  https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=463. (Dostęp: maj 2022)
 2. Skinoren 200 mg/g krem. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: http://chpl.com.pl/data_files/2013-05-08_skinoren_krem_chpl_zm._i_b_nr_c.i.3.a_29.04.2013.pdf. (Dostęp: maj 2022)

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów