Domowe sposoby na siniaki

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-11-07 15:35
Domowe sposoby na siniaki

Siniaki to powszechne zjawisko, które towarzyszy nam już od czasów dzieciństwa. Są fizjologiczną reakcja organizmu na różne urazy. W zdecydowanej większości przypadków nie stanowią zagrożenia i stosunkowo szybko się wchłaniają. Czasem jednak zależy nam, by szybko pozbyć się siniaka. Czy są na to sposoby?

Skąd się biorą siniaki?

Siniaki to nic innego, jak krwiaki, które powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Gdy dochodzi do stłuczenia, uderzenia lub innego urazu, naczynka krwionośne znajdujące się tuż pod skórą pękają, a wylewająca się z nich krew trafia do okolicznych tkanek. To prowadzi po powstania bolesnego obrzęku i charakterystycznego zasinienia skóry.

W początkowej fazie siniaki przybierają barwę fioletowo-różową, z czasem przechodząc w odcienie żółci, brązu i zieleni, by po kilku dniach całkowicie zaniknąć. Zmiany kolory to efekt rozkładu składników krwi, przede wszystkim hemoglobiny. Proces gojenia trwa przeważnie od 7 do 10 dni, w zależności od tego, jak rozległy był wylew krwi. 

Siniaki to powszechne zjawisko, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Rozpierająca je energia i podejmowanie różnych aktywności często kończy się różnymi urazami. Mało kto się jednak przejmuje siniakami, gdyż w znakomitej większości ulegają one naturalnemu wchłonięciu.

Skłonność do powstawania siniaków

Siniaki zdarzają się każdemu. Są jednak osoby, u których siniaki pojawiają się przy nawet najmniejszym uderzeniu. Skąd się bierze taka skłonność po powstawania siniaków? Przyczyną są naprawdę różne:

 • nadmierna kruchość naczyń krwionośnych, która może się wiązać z przyjmowaniem niektórych (leki przeciwzakrzepowe, kortykosteroidy, ibuprofen, aspiryna) leków lub chorobą (zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca),
 • niedobory niektórych witamin - witamina C odpowiedzialna jest za elastyczność i uszczelnianie naczyń krwionośnych, a witamina K bierze udział w krzepnięciu krwi,
 • niedobór rutyny, która, podobnie do witaminy C, uszczelnia naczynia krwionośne,
 • menstruacja - w czasie krwawienia miesięcznego naczynia krwionośne są osłabione,
 • choroby wątroby i nerek,
 • skazy krwotoczne,
 • anemia z niedoboru żelaza.

Skłonność do powstawania siniaków zwiększa się również z wiekiem. Zmniejsza się szczelność naczyń krwionośnych, które staja się bardziej kruche, a stąd już prosta droga do siniaków. Niemniej jeżeli nawet w wyniku niewielkich urazów lub ucisku skóry pojawiają się na niej siniaki, stan ten powinniśmy skonsultować z lekarzem.

Skąd się biorą siniaki? KtoMaLek.pl

Domowe sposoby na siniaki

Choć siniaki przeważnie są błahym problemem i ustępują samoistnie, dla wielu osób mogą stanowić kłopot czysto estetyczny. Co zrobić, gdy na dniach czeka nas ważne spotkanie lub wyjątkowy dzień np. ślub? Można się posiłkować domowymi sposobami, które są skuteczne w walce z siniakami.

 • Zimny kompres - od razu po stłuczeniu watro przyłożyć na miejsce urazu zimny kompres. Zahamuje on wewnętrzne krwawienie i jednocześnie zmniejszy obrzęk. Do jego przygotowania wystarczy pokruszony lód zawinięty w bawełnianą ściereczkę.
 • Okłady z kapusty - okłady z utłuczonych liści kapusty zmniejszają obrzęk, pobudzają przepływ krwi i uszczelniają naczynia. Liście należy sparzyć wrzątkiem, delikatnie rozbić tłuczkiem i przyłożyć w miejscu powstania krwiaka.
 • Okłady z octu - ocet pobudza krążenie krwi, dzięki czemu zapobiega jej nadmiernemu gromadzeniu w miejscu urazu. Wystarczy nasączyć gazę roztworem octu (np. jabłkowego, ryżowego) i przyłożyć do siniaka. W wyniku takich okładów siniak powinien być mniejszy.
 • Rozgrzewające okłady – po upływie 24 godzin od powstania siniaka pomoże ciepły i wilgotny kompres. Rozszerzy naczynia krwionośne, dzięki czemu krwiak szybciej się wchłonie. Wystarczy zwilżyć ręcznik w ciepłej wodzie i zostawić go na siniaku do wystygnięcia.

Jeżeli siniak pojawił się na ręce lub nodze, warto podnieść kończynę w górę, powyżej linii serca. Wówczas szybciej się wchłonie. W obolałym miejscu warto wykonać delikatny masaż, by pobudzi krążenie.

Apteczne metody na siniaki

Domowe sposoby nie sprawdzają się u każdego. W celu usunięcia siniaków możemy sięgnąć po różne środku dostępne w aptece, przede wszystkim maści. Preparaty z ekstraktem z arniki (Maść arnikowa, FlosLek Pharma Arnica) lub nagietka (Maść nagietkowa) wpływają na szybszą regenerację i wchłanianie krwiaków, a także zmniejszają obrzęk. Skuteczne w walce z siniakami są preparaty na bazie ekstraktu z kasztanowca zwyczajnego (Latan Comfort, Sapoven T, Żel kasztanowy z rutyną), działające przeciwkrzepliwie i przyspieszające wchłanianie krwiaków. 

Innym sposobem na siniaki są maści i żele heparynowe (Heparin-Hasco Forte, Heparizen 1000, Lioton 1000). Heparyna stosowana miejscowo usprawnia przepływ krwi i działa przeciwkrzepliwie, dzięki czemu siniak szybciej się goi.
Na świeże siniaki możemy sięgnąć po chłodzące aerozole, jak Reparil ICE, czy Altacet ICE, które zmniejszą obrzęk, schłodzą miejsce urazu i sprawią, że siniak będzie wyraźnie mniejszy. Jeżeli pojawił się duży obrzęk, pomogą okłady z preparatów zawierających octanowinian glinowy (Altacet, Altaziaja, Altażel Oceanic). Pamiętajmy jednak, by nie stosować ich na uszkodzoną skórę. Poza apreparatami stosowanymi zewnętrznie na skórę, można sięgnąć po doustne środki działające przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie oraz zmniejszające przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, takimi jak: Reparil, Aescin, Venescin.

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów