Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceHormony płciowe i leki regulujące czynność układu płciowego
W tej kategorii znajdziesz produkty hormonalne stosowane w leczeniu zaburzeń hormonalnych u kobiet i mężczyzn, w tym hormony stosowane w celu zapobiegania ciąży, pobudzające owulację oraz stosowane w okresie menopauzy w hormonalnej terapii zastępczej.
Hormony płciowe i leki regulujące czynnść ukladu płciowego
Co to są hormony płciowe żeńskie? Jaką pełnia rolę?
Ludzki organizm produkuje ponad sto różnych hormonów, a każdy z nich ma swoją rolę do spełnienia.
Estrogeny
Estrogeny są podstawowymi hormonami żeńskimi produkowanymi przez jajniki. Ich stężenie wzrasta w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Estrogeny mają ogromny wpływ na kobiecość – odpowiadają za dojrzewanie, występowanie miesiączek, kształtują kobiecą sylwetkę, sprawiają, że skóra jest jędrna i napięta. Pod wpływem estrogenów w naczyniach krwionośnych uwalniany jest tlenek azotu, który powoduje ich rozkurczanie się, co hamuje rozwój miażdżycy.
Gdy estrogenów jest za mało, pojawiają się problemy z miesiączkowaniem, a cykle stają się nieregularne. Zbyt mała ilość tych hormonów może także powodować problemy z zajściem w ciążę.
Gdy jest ich za dużo może dojść do wzrostu masy ciała, mogą pojawić się nudności, wymioty, złe samopoczucie. Zbyt duża ilość estrogenów może wywoływać migreny, a także zaburzenia miesiączkowania. Hiperestrogenizm, czyli nadmiar estrogenów daje nieprzyjemne objawy, a co gorsza jego skutki mogą być bardzo poważne. Istotnie zwiększają ryzyko zakrzepicy i zatorowości płucnej, co związane jest z nadmiernym wzrostem krzepliwości krwi. Nadmiar estrogenów zdarza się rzadko, najczęściej w wyniku występowania nowotworów jajnika.
Progesteron
Progesteron, to obok estrogenów równie ważny hormon, który sprawia, że miesiączki wpływa na regularność miesiączek. Progesteron jest niezbędny do wystąpienia owulacji, a jego stężenie wzrasta w drugiej fazie cyklu. Zadaniem progesteronu jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie do utrzymania ciąży.
Gdy stężenie progesteronu w organizmie kobiety jest zbyt niskie, miesiączki stają się nieregularne, czasem mogą pojawiać się bardzo obfite krwawienia. Gdy kobieta jest w ciąży, niedobór progesteronu może skutkować poronieniem. Przyczyną zbyt małej ilości tego hormonu jest zazwyczaj niewydolność jajników.
Nadmiar progesteronu może być spowodowany: ciążą mnogą, torbielą na jajniku, nowotworem nadnerczy i dróg rodnych, zespołem policystycznych jajników, niewydolnością wątroby. Objawy nadmiaru progesteronu to m.in.: obrzęki, żylaki, zatrzymanie wody w organizmie.
Androgeny
Androgeny(androstendion i testosteron) wytwarzane są przez jajniki i nadnercza. Androgeny zapoczątkowują proces dojrzewania, oddziałują również na popęd seksualny, sprzyjają wytwarzaniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym, pozytywnie wpływają na gospodarkę wapniową organizm oraz wygląd skóry. Androgeny dodają energii i siły do działania oraz zapewniają dobre samopoczucie.
Gdy jest za mało androgenów: pogarsza się samopoczucie, pojawia się zmęczenie i spada libido.
Zbyt wysoki poziom androgenów występuje często w przebiegu policystycznych jajników, pojawia się nadmierne owłosienie na twarzy, brzuchu, piersiach, trądzik, obniżenie głosu. Wysokie stężenie androgenów może pojawić się także w wyniku guzów nadnerczy czy jajników.
Prolaktyna
Prolaktyna jest niezbędna w czasie ciąży. Odpowiednie stężenie tego hormonu podtrzymuje bowiem funkcjonowanie ciałka żółtego, które z kolei produkuje progesteron – hormon absolutnie niezbędny do utrzymania ciąży. Ponadto dzięki prolaktynie powiększają się gruczoły mleczne przyszłej matki, a po porodzie rozpoczyna się wytwarzanie mleka.