Sprawdzamy dostępność
leków w 10 937 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki stosowane w cukrzycy
W tej kategorii znajdziesz produkty przeznaczone dla osbób z cukrzycą wspomagające utrzymnie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dostępne w postaci zarówno dostnych leków przeciwcukrzycowych jak i insulin do wstrzyknięć.
Leki stosowane w cukrzycy
Jak leczyć cukrzycę?
Cukrzyca to zespół chorób metabolicznych, której przyczyną jest zaburzony metabolizm glukozy, wynikający z braku insuliny lub jej niedostatecznej podaży. W leczeniu cukrzycy stosuje się m.in. insulinę oraz doustne leki przeciwcukrzycowe. Istotną kwestią w leczeniu cukrzycy, oprócz farmakologii, jest stosowanie odpowiedniej diety i codziennej aktywności fizycznej. Dieta powinna ograniczać cukry proste i zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, to znaczy takie, które nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Insuliny stosowane w leczeniu cukrzycy
Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę, a dokładniej przez komórki beta wysp Langerhansa w trzustce, w celu regulacji poziomu glukozy we krwi.
Insulina to także lek stosowany w cukrzycy, który do dawniej był otrzymywany z trzustek zwierzęcych (wołowych i wieprzowych). Obecnie zwykle stosuje się insulinę ludzką otrzymywaną technikami inżynierii genetycznej.
W cukrzycy typu I niezbędne jest leczenie insuliną, ponieważ trzustka w ogóle nie produkuje tego hormonu. Natomiast w przebiegu cukrzycy typu II można regulować poziom glukozy we krwi dzięki odpowiedniej diecie, ćwiczeniom i doustnym lekom przeciwcukrzycowym. Gdy te metody nie przynoszą pożądanych efektów, do leczenia włącza się insulinę.
Insuliny różnią się czasem, początkiem i szczytem działania. O doborze insuliny i schemacie dawkowania, decyduje lekarz diabetolog po wykonaniu serii badań.
Doustne leki przeciwcukrzycowe stosowane w leczeniu cukrzycy
Doustne leki przeciwcukrzycowe zarejestrowane w Europie można podzielić na kilka grup:
- Biguanidy (metformina)
- Pochodne sulfonylomocznika (gliklazyd, glimepiryd, glipizyd)
- Inhibitory alfa-glukozydazy (akarboza)
- Pochodne meglitynidu (nateglinid, repaglinid)
- Pochodne tiazolidynodionu (pioglitazon)
- Leki inkretynowe
- Leki pobudzające receptor GLP-1 (dulaglutyd, eksenatyd, liksysenatyd, liraglutyd)
- Inhibitory dipeptydylopeptydazy 4 DPP-4 (linagliptyna, saksagliptyna, sitagliptyna, wildagliptyna)
Podstawą leczenia cukrzycy jest wprowadzenie modyfikacji stylu życia pacjenta, poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i zmniejszenie kaloryczności posiłków. Zmiana stylu życia na tym etapie wspomagana jest w pierwszej kolejności metforminą, czyli lekiem przeciwcukrzycowym stosowanym od ponad 50 lat. Metformina obniża glikemię na czczo i glikemię poposiłkową, nie powodując przy tym groźnej dla życia hiperglikemii.
Drugi etap leczenia cukrzycy typu 2. polega na kojarzeniu dwóch rodzajów leków doustnych. Najczęściej stosowanym w Polsce modelem leczenia jest połączenie metforminy (stosowanej również w pierwszym etapie) z pochodną sulfonylomocznika.
Etap trzeci polega na intensyfikacji leczenia, wprowadza się insulinoterapię najczęściej w postaci jednej dawki insuliny długodziałającej wstrzykiwanej na noc oraz wspomagając jej działanie wcześniej stosowanymi lekami z etapu 2. lub samą metforminą z etapu 1.
Etap czwarty to okres zwiększania liczby wstrzyknięć insuliny i wielkości jednorazowej dawki, aż do intensywnej terapii insuliną, z wstrzyknięciami przed każdym posiłkiem jak w cukrzycy typu 1.