Sprawdzamy dostępność
leków w 10 928 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePozostałe leki stosowane w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego
W tej kategorii znajdziesz wszystkie inne leki stosowane w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego np. leki stosowane w leczeniu osteoporozy.
Leki stosowane w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego
Co to jest układ mięśniowo-szkieletowy?
Układ mięśniowo-szkieletowy człowieka tworzą kości, stawy oraz mięśnie. Układ kostny człowieka to podstawowe "rusztowanie", na którym osadzone są mięśnie i tkanki. Jeśli którykolwiek z tych elementów nie działa prawidłowo, pojawiają się groźne dla zdrowia dolegliwości.
Układem kostnym nazywa się wszystkie kości wchodzące w skład ciała człowieka. Aby wszystkie kości były mocne i spełniały swoje funkcje, warto zadbać o nie od środka, dostarczające organizmowi niezbędnych składników jak np. wapń, witamina D. Mimo, że kości kojarzą się z czymś bardzo twardym są narażone na różne choroby jak chociażby osteoporoza czy złamania kości osteoporotyczne.
Co to jest osteoporoza?
Osteoporoza to choroba układu kostnego i kości, z którą wiąże się zwiększone ryzyko złamań u głównej grupy osób na nią chorujących, czyli kobiet po menopauzie. W przebiegu tej choroby dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzeń w spójności ich tkanek, co skutkuje znacznie wyższą podatnością na złamania, które mogą pojawiać się nawet przy niewielkich obciążeniach. W przebiegu osteoporozy proces resorpcji i odbudowy kości jest zaburzony i przesunięty w stronę destrukcji masy kostnej, co skutkuje spadkiem ich gęstości oraz większą podatnością na złamania.
Dla osteoporozy charakterystyczny jest również jej przebieg - przez długi czas nie daje o sobie żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na osłabioną strukturę kości. Pierwszym objawem są zwykle złamania kości na tle zmiany w ich strukturze, gdzie do złamania dochodzi w wyniku przyłożenia proporcjonalnie małej siły w porównaniu do takiego złamania u osób bez osteoporozy. Są to tzw. osteoporotyczne złamania kości.
Jak leczy się osteoporozę?
Idealne leczenie farmakologiczne powinno zostać wprowadzone przy na długi czas przed pierwszym osteoporotycznym złamaniem, szczególnie jeśli dotyczy to złamania szyjki kości udowej. Typowe leki na osteoporozę to głównie produkty lecznicze dostępne na receptę. Wśród nich wymienia się:
- bisfosfoniany (np. alendronian, ibandronian, pamidronian),
- ranelinian strontu,
- denozumab (przeciwciało monoklonalne, który powoduje wzrost gęstości mineralnej kości),
- raloksyfen.
W kwestii leczenia osteoporozy dostępna jest spora pula leków, niektóre z nich to leczenie hormonalne jak np. kalcytonina. Niezbędnym elementem leczenia osteoporozy jest właściwa podaż jonów wapnia i witaminy D.
Co to jest osteoartroza?
Ważną częścią układu kostnego są stawy – ruchome połączenia pomiędzy kośćmi. Zwyrodnienia stawów nazywane również osteoartrozą to choroba, która jest wynikiem działań biologicznych lub mechanicznych. Niestety trzeba zaznaczyć, że jest to schorzenie postępujące, przewlekłe i nieodwracalne. Zwyrodnienie stawów występuje najczęściej wśród chorób układu ruchu i rozwija się w wyniku zaburzeń ilości i jakości chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawów.
Leczenie zwyrodnienia stawów polega zazwyczaj na złagodzeniu objawów poprzez środki farmakologiczne i niefarmakologiczne. Leki, które pomagają w zwalczaniu bólu wywołanego przez zwyrodnienie stawów to paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, opioidy czy kortykosteroidy. Stosuje się też substancje lecznicze takie jak: glukozamina, chondroityna, które wywierają korzystny wpływ na chrząstkę stawową i wspomagają łagodzenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.