Jak wzmocnić kości?
Jak wzmocnić kości? Co jeść na wzmocnienie kości i stawów? Jakie tabletki na wzmocnienie kości? Które witaminy na wzmocnienie kości wybrać? Co jeszcze jest dobre na kości? W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat tego, jak wzmocnić swój układ kostny.
Dieta na mocne kości
Najlepszym domowym sposobem na wzmocnienie kości jest dobrze zbilansowana dieta, która dostarczy ci wszystkich niezbędnych dla kości witamin i minerałów. O przyjmowaniu jakich składników powinieneś pamiętać? W jakich produktach możesz je znaleźć? Co warto suplementować, a czego nie?
Białko
Białko jest składnikiem budulcowym kolagenu, który buduje strukturę kości. Jest ważnym składnikiem na wzmocnienie kości.
W przypadku standardowej diety zazwyczaj dostarczasz do organizmu odpowiednie ilości białka. Znajduje się ono w mięsie, rybach, produktach mlecznych. Jeśli jednak Twoja dieta opiera się głównie na produktach roślinnych, pamiętaj, aby były w niej źródła białka.
Czy kolagen ma sens?
Suplementy z kolagenem cieszą się dużą popularnością. Ale przecież kolagen zostaje strawiony w przewodzie pokarmowym.
Czy suplementacja kolagenu ma sens? Tak!
Zastosowanie kolagenu zwiększa wytrzymałość, gęstość i masę mineralną kości, poprawia stabilność i mobilność stawów, zmniejsza ból. Dobrej jakości suplementy to świetny składnik na wzmocnienie stawów.
Wapń
Wapń jest głównym budulcem kości. 99% wapnia znajdującego się w organizmie jest właśnie w kościach. Wapń przyspiesza tworzenie masy kostnej w okresie wzrostu (dzieci, nastolatki) oraz zmniejsza ryzyko złamań. Warto rozważyć jego suplementację.
Wapń możesz znaleźć głównie w produktach mlecznych.
Magnez
Magnez sprawia, że kryształy minerałów tworzących kości mają odpowiednią wielkość i strukturę, co zapobiega łamliwości kości. Magnez jest minerałem, na który warto zwrócić uwagę, jeśli szukasz czegoś na wzmocnienie kości.
Magnez możesz znaleźć w zielonych warzywach, nasionach strączkowych czy produktach pełnoziarnistych.
Cynk
Cynk jest potrzebny do tworzenia komórek budujących kości i syntezy kolagenu. Niski poziom cynku w surowicy może być związany z osteoporozą. Możesz rozważyć jego suplementację.
Cynk, jak i wiele innych mikroelementów możesz znaleźć w wątróbce. Jeśli jednak nie jesteś jej fanem, źródła tego składnika znajdziesz także w pestkach dyni, fasoli czy wołowinie.
Potas
Spożycie potasu wraz z innymi składnikami odżywczymi obecnymi w owocach i warzywach pozwala zachować wapń w kościach. Żywność bogata w potas może zapobiegać osteoporozie. Zbyt małe spożycie potasu, sprawia, że organizm „wyciąga” wapń z kości.
Jak wzmocnić kości? Jeśli lubisz pić kakao, to świetnie! Naturalne kakao jest dobrym źródłem potasu. Znajdziesz go także w suszonych morelach, pestkach dyni czy białej fasoli.
Witamina D
Co na kości? Witamina D jest kluczowym składnikiem dla optymalnego zdrowia kości. Niedobór witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamań biodra, szczególnie u osób starszych.
Najlepszym jej źródłem jest słońce. Latem wystarczy 15 minut na zewnątrz z odsłoniętymi ramionami i udami, aby Twój organizm wyprodukował odpowiednią jej ilość. W pozostałe miesiące warto wspomóc się suplementacją.
Witamina C
Witamina C jest niezbędna do tworzenia włókien kolagenowych w kości. Może istnieć korzystny wpływ spożycia witaminy C na gęstość kości u dzieci, kobiet we wczesnym okresie menopauzalnym oraz u kobiet po menopauzie
Zastanawiasz się co jeść na wzmocnienie kości? Witaminę C znajdziesz w natce pietruszki, czerwonej papryce czy czarnych porzeczkach.
Aktywność fizyczna wzmacnia kości
Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie kości w każdym wieku. Wywołany ćwiczeniami przyrost masy kostnej u dzieci utrzymuje się w wieku dorosłym. Dzieciństwo i okres dojrzewania to okresy, w których szkielet najlepiej reaguje na ćwiczenia fizyczne. Dobre nawyki związane z aktywnością fizyczną w dzieciństwie mogą mieć długotrwałe korzyści dla zdrowia kości.
Tabletki na wzmocnienie kości przy osteoporozie
Osteoporoza polega na zmniejszeniu masy kostnej i uszkodzeniu mikrostruktury kości, co zwiększa ryzyko złamań. Narażone są na nią osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza kobiety.
Leczenie farmakologiczne osteoporozy może być stosowane u osób z bardzo niską masą kostną lub u których wystąpiło złamanie kręgów lub szyjki kości udowej.
Tabletki na wzmocnienie kości przy osteoporozie mają na celu zapobieganie złamaniom. Leki wykorzystywane w leczeniu osteoporozy to m.in. alendronian, kwas ibandronowy, denosumab. U kobiet po menopauzie stosuje się także hormonalną terapię zastępczą (HTZ).
Dostępność leków w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl.
Witaminy na wzmocnienie kości i stawów — podsumowanie
Dbanie o mocne kości jest szczególnie ważne u dzieci, kobiet po menopauzie i osób starszych. Jak wzmocnić kości? Jeśli chcesz zadbać o mocne kości, możesz rozważyć suplementację kolagenu, wapnia, magnezu, potasu czy witaminy C i witaminy D. Przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów warto skonsultować się lekarzem pierwszego kontaktu i sprawdzić, czy cierpimy na niedobory wspomnianych składników.
Podstawą jest jednak dobrze zbilansowana dieta na mocne kości i aktywność fizyczna od najmłodszych lat.
Leki na wzmocnienie kości mogą być przepisane przez lekarza, w przypadku poważnych złamań niskoenergetycznych.
Bibliografia
- Wnęk D. "Witamina D - skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe". Medycyna Praktyczna dla Pacjentów. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d (Dostęp 22.10.2023)
- Palacios C. (2006). The role of nutrients in bone health, from A to Z. Critical reviews in food science and nutrition, 46(8), 621–628. https://doi.org/10.1080/10408390500466174
- Faienza, M. F., Lassandro, G., Chiarito, M., Valente, F., Ciaccia, L., & Giordano, P. (2020). How Physical Activity across the Lifespan Can Reduce the Impact of Bone Ageing: A Literature Review. International journal of environmental research and public health, 17(6), 1862. https://doi.org/10.3390/ijerph17061862
- Kohrt, W. M., Bloomfield, S. A., Little, K. D., Nelson, M. E., Yingling, V. R., & American College of Sports Medicine (2004). American College of Sports Medicine Position Stand: physical activity and bone health. Medicine and science in sports and exercise, 36(11), 1985–1996. https://doi.org/10.1249/01.mss.0000142662.21767.58
- Clark K. L. (2007). Nutritional considerations in joint health. Clinics in sports medicine, 26(1), 101–118. https://doi.org/10.1016/j.csm.2006.11.006
- Campos, L. D., Santos Junior, V. A., Pimentel, J. D., Carregã, G. L. F., & Cazarin, C. B. B. (2023). Collagen supplementation in skin and orthopedic diseases: A review of the literature. Heliyon, 9(4), e14961. https://doi.org/10.1016/j.heliyon.2023.e14961
- Sözen, T., Özışık, L., & Başaran, N. Ç. (2017). An overview and management of osteoporosis. European journal of rheumatology, 4(1), 46–56. https://doi.org/10.5152/eurjrheum.2016.048
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.