Roztocza kurzu domowego - czy naprawdę takie groźne?

2018-09-07 14:52
Roztocza kurzu domowego - czy na pewno takie groźne?

Żyją w naszych mieszkaniach, dywanach, meblach, pościeli i gromadzącym się kurzu. Roztocza kurzu domowego, bo o nich mowa, to mikroskopijne pajęczaki, które żywią się złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt. Ich odnóża i odchody są alergenami, które mogą wywoływać znane nam reakcje alergiczne, jak: swędzenie oczu i nosa, katar czy kichanie.

Roztocza kurzu domowego – co to takiego?

Roztocza są właściwie wszędzie, istnieje ponad 45 tysięcy ich gatunków. Najczęściej jednak mamy do czynienia z roztoczami kurzu domowego, które występują w każdym domu. To niewielkie pajęczaki, których rozmiar waha się od kilkuset mikrometrów do jednego milimetra, w związku z czym nie są zauważalne gołym okiem. Znaleźć je można w takich miejscach, jak: dywany i wykładziny dywanowe, zasłony okienne, narzuty, tapicerowane meble, materace oraz skupiska kurzu gromadzące się na podłodze. Dlaczego właśnie tam? Są to miejsca, które zapewniają im nieustanny dostęp do pożywienia, czyli naszego naskórka. Najlepiej czują się w miejscach o wilgotności powietrza oscylującej wokół 80% i temperaturach między 17°C a 30°C, które sprzyjają wzrostowi ich populacji oraz przeżywalności.

Roztocza kurzu domowego a alergia

Choć roztocza najbardziej optymalne warunki do rozmnażania mają w okresie wiosenno-letnim, objawy alergii na roztocze kurzu domowego zdarzają się najczęściej jesienią i zimą. W tym czasie ich populacja się zmniejsza w wyniku spadku temperatury i wilgotności powietrza, jednak nadal jest ich dużo, a zwłaszcza pozostawianych przez nie odchodów, które najbardziej nas uczulają. Wstępowaniu objawów alergicznych sprzyja także rzadsze wietrzenie mieszkań i częstsze przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych. Roztocza kurzu domowego klasyfikujemy jako alergeny wziewne, gdyż objawy dotykają głównie górne drogi oddechowe.

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego przypominają uczulenie na pyłki. Może objawiać się w postaci:

 • alergicznego nieżytu nosa, któremu towarzyszy wodnista wydzielina, świąd i kichanie,
 • uporczywego kaszlu, drapania w gardle oraz chrypki,
 • ataków astmy oskrzelowej i związanych z nią duszności i świszczącego oddechu,
 • nawracających infekcji górnych dróg oddechowych,
 • alergicznego zapalenia spojówek,
 • atopowego zapalenia skóry.

Czasem występuje tylko jeden z objawów, zdarzają się jednak przypadki, gdy pojawiają się wszystkie.

Roztocza kurzu domowego a alergia KtoMaLek.pl

Jak poradzić sobie z alergią na roztocza?

Z objawami alergii na roztocza kurzu domowego można sobie radzić tak samo, jak w przypadku innych alergii wziewnych. W pierwszej kolejności warto odbyć wizytę u alergologa, który ustali, co jest rzeczywistą przyczyną występujących objawów. W tym celu może wykonać testy alergiczne - skórne lub z badania krwi. Dopiero na tej podstawie może doradzić rodzaj leczenia.

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego możemy łagodzić przy pomocy środków dostępnych w aptekach. Skuteczne w walce z uczuleniem są leki antyhistaminowe, jak Allegra, Claritine Active, Flonidan Control, Hitaxa Fast czy Zyrtec UCB. To właśnie wydzielanie histaminy odpowiada za występowanie uciążliwych objawów alergii. Wspomniane leki hamują ten proces i tym samym łagodzą takie dolegliwości, jak alergiczne zapalenie spojówek czy astma oskrzelowa. W przypadku alergicznego nieżytu nosa sprawdzą się krople do nosa, które złagodzą obrzęk błony śluzowej i udrożnią nos. W aptekach dostępne są takie preparaty, jak: Allergodil, Betadrin WZF, Rhinazin, Otrivin Allergy, Xylorin Alergia. Jeżeli w wyniku kontaktu z roztoczami nasze oczy łzawią i swędzą, najlepiej sięgnąć po przeciwalergiczne krople do oczu (Allergo-Comod, Ektin, EctoAlerg, Starazolin RED), które wypłuczą alergeny i zmniejszą wywołane nimi podrażnienie.

Należy pamiętać, że preparaty te działają tylko objawowo i nie leczą alergii. Skuteczna jest natomiast alergenowa immunoterapia swoista, czyli tzw. odczulanie. W jego trakcie pacjent przez nawet kilka lat jest wystawiany na kontakt z alergenem, aby zbudować tolerancję organizmu na wybrany czynnik uczulający.

Jak się pozbyć roztoczy?

Pozbycie się roztoczy kurzu domowego z mieszkania jest zadaniem trudnym, a nawet niemożliwym. Można jednak podjąć działania, które skutecznie zmniejszą ich liczbę. W jaki sposób?

 • Regularnie odkurzajmy mieszkanie, najlepiej za pomocą odkurzacza wyposażonego w specjalistyczne filtry (HEPA), które zatrzymują większość zanieczyszczeń mechanicznych, w tym roztoczy. W żadnym wypadku nie zamiatajmy kurzu na sucho.
 • Często pierzmy domowe tekstylia - pościel, dywany, zasłony, narzuty, koce, a nawet dziecięce zabawki. Wybierajmy wyższe temperatury (60°C i więcej), w których roztocza nie przeżyją. Zimą możemy je wywieszać na zewnątrz, zwłaszcza w mroźne dni. W miarę możliwości starajmy się ograniczyć ilość elementów wyposażenia, w których gromadzi się kurz.
 • Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu mieszkania, aby utrzymać niższą wilgotność powietrza oraz temperaturę.
 • Ubrania, koce, narzuty, a nawet książki starajmy się przechowywać w zamkniętych szafkach lub pudełkach.
 • Co jakiś czas odkurzajmy także nasz materac.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów