Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Cetyryzyna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-11-26 14:14
Blister z żółtymi tabletkami na niebiesko-żółtym tle. 3 tabletki znajdują się poza blistrem.

Leki przeciwhistaminowe należą do preparatów, powszechnie stosowanych w łagodzeniu objawów alergii. Ze względu na lepszy profil bezpieczeństwa i mniejszą ilość skutków ubocznych, zaleca się wybór substancji zaliczanych do tzw. II generacji. Jedną z nich jest cetyryzyna, dostępna także bez recepty. Jakie są jej właściwości? Czy każdy może ją zażywać?

Cetyryzyna – lek przeciwhistaminowy II generacji

Leki przeciwhistaminowe dzieli się na dwie odrębne generacje. Ich wspólną cechą jest blokowanie receptorów H1, na które oddziałuje histamina w przebiegu reakcji zapalnej. Uzyskany efekt polega na zniesieniu alergicznych objawów skórnych, łagodzeniu kataru siennego oraz tzw. alergicznego zapalenia spojówek. 

Leki przeciwhistaminowe I generacji blokują receptory H1, położone zarówno obwodowo (co odpowiada za efekt przeciwalergiczny), jak i w ośrodkowym układzie nerwowym, prowadząc do splątania i senności. Ponadto, wpływają również na inne rodzaje receptorów, między innymi cholinergiczne, wywołując liczne działania niepożądane.

Cetyryzyna zaliczana jest do leków przeciwhistaminowych II generacji, które są preparatami pierwszego wyboru w łagodzeniu objawów alergii. Ich przewagą jest selektywne działanie na receptory H1 położone obwodowo, dzięki czemu nie wywołują uczucia senności i pozostałych skutków ubocznych typowych dla leków I generacji. Dodatkową zaletą jest fakt, że nowsze leki przeciwhistaminowe, w tym cetyryzyna, charakteryzują się dodatkową aktywnością przeciwalergiczną, dzięki hamowaniu wydzielania cytokin i innych mediatorów stanu zapalnego.

Zastosowanie cetyryzyny

Cetyryzyna, jako lek przeciwhistaminowy II generacji, jest powszechnie stosowana w łagodzeniu objawów alergii, takich jak:

  • odczyny skórne, pokrzywka;
  • przewlekłe lub sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa;
  • alergiczne zapalenie spojówek.

Cetyryzyna zarejestrowana jest zarówno pod postacią tabletek, jak i syropów oraz kropli. Część z nich można zakupić w aptece bez recepty. Obecnie istnieją preparaty zawierające połączenie cetyryzyny z pseudoefedryną, o dodatkowym działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie powinno być krótkotrwałe i zarezerwowane jest dla pacjentów powyżej 12. roku życia.

Cetyryzyna charakteryzuje się dobrym wchłanianiem z przewodu pokarmowego, dzięki któremu objawy alergii i związany z nimi dyskomfort ustępują szybciej. Ponadto, długi czas działania umożliwia rzadsze stosowanie leku.

Wybrany preparat znajdziesz w najbliższej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Czy cetyryzynę można stosować u dzieci?

Stosowanie cetyryzyny u dzieci powinno odbywać się zawsze pod kontrolą lekarza pediatry lub alergologa. Poszczególne preparaty dopuszczone są:

  • od 2. roku życia, w przypadku kropli oraz syropów;
  • od 6. roku życia, w przypadku tabletek.

Dawkowanie leków z cetyryzyną uzależnione jest od wieku dziecka.

Bezpieczeństwo cetyryzyny w ciąży i podczas karmienia piersią

W leczeniu objawów alergii u kobiet ciężarnych stosowane są jedynie substancje przeciwhistaminowe II generacji, ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych i lepszy profil bezpieczeństwa. Według klasyfikacji Amerykańskiej Agencji ds. Żywienia i Leków (FDA), cetyryzyna zaliczana jest do grupy B. Oznacza to, że może być zalecana kobietom ciężarnym w razie konieczności, kiedy korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.

W przypadku kobiet karmiących piersią, bezpieczeństwo stosowania leków określa klasyfikacja według ryzyka laktacyjnego prof. Hale’a. Cetyryzyna zaliczana jest do grupy L2, w której mieszczą się leki bezpieczne w czasie laktacji – prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią. Choć w niewielkim stopniu przenika do mleka, uznaje się możliwość jej zażywania, jeśli istnieje taka konieczność.

Nie należy zapominać, że wszelkie leki stosowane w okresie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem, który dobierze najbezpieczniejsze rozwiązanie zarówno dla matki, jak i dziecka.

Przeciwwskazania i skutki uboczne cetyryzyny

Cetyryzyna jest stosunkowo bezpieczną substancją, w przypadku której działania niepożądane pojawiają się rzadko. Najczęściej odnotowywana jest lekka lub umiarkowana senność.

Przeciwwskazaniem do stosowania cetyryzyny jest niewydolność nerek, w przypadku klirensu kreatyniny <10ml/min. Planując alergiczne testy skórne, należy przerwać leczenie cetyryzyną minimum 3 dni wcześniej, by nie zaburzyć wiarygodności uzyskanych wyników.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów