Cetyryzyna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Leki przeciwhistaminowe należą do preparatów, powszechnie stosowanych w łagodzeniu objawów alergii. Ze względu na lepszy profil bezpieczeństwa i mniejszą ilość skutków ubocznych, zaleca się wybór substancji zaliczanych do tzw. II generacji. Jedną z nich jest cetyryzyna, dostępna także bez recepty. Jakie są jej właściwości? Czy każdy może ją zażywać?
Cetyryzyna – lek przeciwhistaminowy II generacji
Leki przeciwhistaminowe dzieli się na dwie odrębne generacje. Ich wspólną cechą jest blokowanie receptorów H1, na które oddziałuje histamina w przebiegu reakcji zapalnej. Uzyskany efekt polega na zniesieniu alergicznych objawów skórnych, łagodzeniu kataru siennego oraz tzw. alergicznego zapalenia spojówek.
Leki przeciwhistaminowe I generacji blokują receptory H1, położone zarówno obwodowo (co odpowiada za efekt przeciwalergiczny), jak i w ośrodkowym układzie nerwowym, prowadząc do splątania i senności. Ponadto, wpływają również na inne rodzaje receptorów, między innymi cholinergiczne, wywołując liczne działania niepożądane.
Cetyryzyna zaliczana jest do leków przeciwhistaminowych II generacji, które są preparatami pierwszego wyboru w łagodzeniu objawów alergii. Ich przewagą jest selektywne działanie na receptory H1 położone obwodowo, dzięki czemu nie wywołują uczucia senności i pozostałych skutków ubocznych typowych dla leków I generacji. Dodatkową zaletą jest fakt, że nowsze leki przeciwhistaminowe, w tym cetyryzyna, charakteryzują się dodatkową aktywnością przeciwalergiczną, dzięki hamowaniu wydzielania cytokin i innych mediatorów stanu zapalnego.
Zastosowanie cetyryzyny
Cetyryzyna, jako lek przeciwhistaminowy II generacji, jest powszechnie stosowana w łagodzeniu objawów alergii, takich jak:
- odczyny skórne, pokrzywka;
- przewlekłe lub sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa;
- alergiczne zapalenie spojówek.
Cetyryzyna zarejestrowana jest zarówno pod postacią tabletek, jak i syropów oraz kropli. Część z nich można zakupić w aptece bez recepty. Obecnie istnieją preparaty zawierające połączenie cetyryzyny z pseudoefedryną, o dodatkowym działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie powinno być krótkotrwałe i zarezerwowane jest dla pacjentów powyżej 12. roku życia.
Cetyryzyna charakteryzuje się dobrym wchłanianiem z przewodu pokarmowego, dzięki któremu objawy alergii i związany z nimi dyskomfort ustępują szybciej. Ponadto, długi czas działania umożliwia rzadsze stosowanie leku.
Wybrany preparat znajdziesz w najbliższej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Czy cetyryzynę można stosować u dzieci?
Stosowanie cetyryzyny u dzieci powinno odbywać się zawsze pod kontrolą lekarza pediatry lub alergologa. Poszczególne preparaty dopuszczone są:
- od 2. roku życia, w przypadku kropli oraz syropów;
- od 6. roku życia, w przypadku tabletek.
Dawkowanie leków z cetyryzyną uzależnione jest od wieku dziecka.
Bezpieczeństwo cetyryzyny w ciąży i podczas karmienia piersią
W leczeniu objawów alergii u kobiet ciężarnych stosowane są jedynie substancje przeciwhistaminowe II generacji, ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych i lepszy profil bezpieczeństwa. Według klasyfikacji Amerykańskiej Agencji ds. Żywienia i Leków (FDA), cetyryzyna zaliczana jest do grupy B. Oznacza to, że może być zalecana kobietom ciężarnym w razie konieczności, kiedy korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.
W przypadku kobiet karmiących piersią, bezpieczeństwo stosowania leków określa klasyfikacja według ryzyka laktacyjnego prof. Hale’a. Cetyryzyna zaliczana jest do grupy L2, w której mieszczą się leki bezpieczne w czasie laktacji – prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią. Choć w niewielkim stopniu przenika do mleka, uznaje się możliwość jej zażywania, jeśli istnieje taka konieczność.
Nie należy zapominać, że wszelkie leki stosowane w okresie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem, który dobierze najbezpieczniejsze rozwiązanie zarówno dla matki, jak i dziecka.
Przeciwwskazania i skutki uboczne cetyryzyny
Cetyryzyna jest stosunkowo bezpieczną substancją, w przypadku której działania niepożądane pojawiają się rzadko. Najczęściej odnotowywana jest lekka lub umiarkowana senność.
Przeciwwskazaniem do stosowania cetyryzyny jest niewydolność nerek, w przypadku klirensu kreatyniny <10ml/min. Planując alergiczne testy skórne, należy przerwać leczenie cetyryzyną minimum 3 dni wcześniej, by nie zaburzyć wiarygodności uzyskanych wyników.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.