Zapytaj Farmaceutę – Przyjaciel Pacjenta roku 2021

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-04 12:49
Grafika KtoMaLek.pl dotycząca tytułu Przyjaciela Pacjenta 2021.

Rok 2021 przeszedł już do historii. Był to wyjątkowo wymagający czas, gdyż nadal towarzyszyła nam pandemiczna rzeczywistość i wiążące się z nią utrudnienia. Choć po fali zakażeń na przełomie marca i kwietnia nastąpiło wyhamowanie liczby zachorowań, które utrzymywało się przez letnie miesiące, wkrótce liczby te zaczęły niepokojąco rosnąć. W tym czasie pacjenci dotkliwie odczuwali nadmierne obciążenie systemu opieki zdrowotnej i utrudnienie dostępu do fachowej porady medycznej. Wielu z nich pomoc uzyskało na platformie Zapytaj Farmaceutę, na której tysiące farmaceutów odpowiadało na rozmaite pytania dotyczące zdrowia. Sprawdźcie, kto w tym roku został nagrodzony tytułem „Przyjaciela Pacjenta”!

Co się działo na platformie Zapytaj Farmaceutę?

Platforma Zapytaj Farmaceutę działa nieprzerwanie od początku roku 2019. Od samego początku użytkownicy chętnie korzystali z jej funkcjonalności, zadając pytania farmaceutom z całej Polski, którzy pracują w aptekach współpracujących z serwisem KtoMaLek.pl.

Pytania w serwisie pojawiają się nieprzerwanie, a farmaceuci starają się na nie odpowiadać w jak najkrótszym czasie, gdy praca im na ro pozwala. Dzięki temu użytkownicy szybko otrzymują pomoc dotyczącą stosowania leków i dbałości o zdrowie. 

W roku 2021 pacjenci zadali 6905 pytań, a te trafiały do 8729 farmaceutów z aptek z całego kraju.

W sumie farmaceuci udzielili 13 393 odpowiedzi, za które zebrali 14 051 podziękowań od zadowolonych pacjentów.

Nagrodzeni Przyjaciele Pacjenta roku 2021

Zgodnie z tradycją nagrodziliśmy wyróżnieniem farmaceutki i farmaceutów, którzy przez ostatni rok szczególnie przyczynili się do rozwoju serwisu, a ich praca została doceniona przez pacjentów.

Tytuł „Przyjaciela Pacjenta roku 2021” tym razem otrzymują:

 • mgr Teresa Grzyb-Sikora z apteki w Kłobucku - 2064 odpowiedzi i 477 polubienia;
 • mgr Bartłomiej Łuczyński z apteki w Bełchatowie - 1763 odpowiedzi i 352 polubienia;
 • mgr Barbara Kołodzieja z apteki w Burzeninie - 515 odpowiedzi i 223 polubienia;
 • mgr Andrzej Sławiński z apteki w Śremie - 460 odpowiedzi i 67 polubień;
 • mgr Agnieszka Dyl z apteki w Krakowie - 432 odpowiedzi i 127 polubień;
 • mgr Andrzej Jakimiuk z apteki w Opolu Lubelskim - 286 odpowiedzi i 90 polubień;
 • mgr Łukasz Piela z apteki w Gorlicach - 228 odpowiedzi i 92 polubienia;
 • mgr Maryna Brzezińska z apteki w Krakowie - 190 odpowiedzi i 135 polubień;
 • mgr Piotr Szlaba z apteki w Krakowie - 189 odpowiedzi i 73 polubienia;
 • mgr Ewelina Szewiało z apteki w Złotoryi - 124 odpowiedzi i 34 polubienia.

Aż 4 wyróżnione osoby z tej listy już po raz trzeci otrzymały tytuł Przyjaciela Pacjenta! Z kolei 3 farmaceutów otrzymało ten tytuł po raz drugi. Na pokładzie witamy też 3 farmaceutów, którzy w zestawieniu pojawili się po raz pierwszy. Serdecznie gratulujemy!
Jednocześnie chcielibyśmy podziękować wszystkim farmaceutkom i farmaceutom, którzy przez cały ubiegły rok budowali wraz z nami społeczność serwisu oraz nieśli bezinteresowną pomoc pacjentom potrzebującym wsparcia.

Jak korzystać z serwisu Zapytaj Farmaceutę?

Platforma została zaprojektowana tak, że z jej obsługa poradzi sobie każdy. Wystarczy:

 1. Wejść na stronę;
 2. Wpisać treść pytania (warto opisać problem szczegółowo i dokładnie, to ułatwi pracę farmaceucie) oraz wypełnić formularz;
 3. Zaakceptować regulamin;
 4. Wysłać pytanie.
Print screen formularza do zadawania pytań na Zapytaj Farmaceutę.

Pytanie od razu pojawia się na łamach serwisu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przesłane pytanie zawiera niedozwolone informacje. Uczulamy, aby w przesyłanych pytaniach nie umieszczać tak wrażliwych danych, jak imię i nazwisko czy numer PESEL!

Podanie wieku i płci nie jest konieczne, choć warto pamiętać, że informacje te mogą być dla farmaceuty pomocne w diagnozie problemu. Pamiętajmy też, by zawsze podać wiek i płeć osoby, której dotyczy pytanie.

Dzięki wskazaniu miejscowości zadane pytanie trafi do farmaceutów pracujących w aptekach w tej okolicy. Jeżeli podamy swój adres e-mail, otrzymamy na skrzynkę odbiorczą powiadomienie o odpowiedzi na zadane pytanie.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów