GIF: seria leku Tetmodis wycofana z obrotu
26 lutego 2020 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał na terenie całego kraju serię produktu leczniczego Tetmodis, stosowanego u pacjentów z chorobą Huntingtona – rzadką chorobą genetyczną ośrodkowego układu nerwowego. Dlaczego GIF podjął decyzję o wycofaniu tego leku? Sprawdź, która seria została wycofana z aptek.
Lek Tetmodis – kiedy się stosuje?
Substancją czynną leku Tetmodis jest tetrabenazyna – lek zmniejszający stężenie monoamin w szczelinie synaptycznej. Wskazaniem do jego stosowania są hiperkinetyczne zaburzenia motoryczne, które występują w przebiegu choroby Huntingtona. To rzadka choroba genetyczna ośrodkowego układu nerwowego, objawiająca się zaburzeniami psychicznymi i ruchowymi oraz otępieniem.
Zgodnie ze statystykami firmy KAMSOFT, właściciela portalu KtoMaLek.pl, w Polsce każdego miesiąca sprzedawanych jest średnio 450 - 500 opakowań leku Tetmodis.
Dlaczego wycofano serię leku Tetmodis?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał drogą elektroniczną informację od podmiotu odpowiedzialnego dotyczącą wyników badań stabilności nad serią leku Tetmodis. Zgodnie z przesłanymi dokumentami, dla jednej serii leku Tetmodis otrzymano wyniki poza specyfikacją w zakresie parametru zawartość substancji czynnej.
Jeżeli masz problem ze znalezieniem swojego leku, skorzystaj z intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Znajdź potrzebny lek w najbliższej aptece, zarezerwuj go i zapłać na miejscu. To takie proste!
Zgodnie z decyzją z dnia 26 lutego 2020 r. wycofano na terenie całego kraju wycofano produkt leczniczy Tetmodis (Tetrabenazinum), 25 mg, tabletki o numerze serii T1702PL i terminie ważności 09.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest AOP Orphan Pharmaceuticals AG, Austria.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4210
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.