Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Angina ropna u dziecka - objawy i leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-03-31 10:54
Angina ropna u dziecka

Angina ropna jest chorobą zakaźną często występującą u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jest bakteryjną odmianą popularnego „zapalenia gardła”. Jak odróżnić ją od innych tego typu chorób? Jak wygląda leczenie i czy można zabezpieczyć przed nią dziecko?

Przyczyny anginy ropnej

Zapalenie gardła i migdałków podniebiennych to duża grupa chorób o podobnych objawach. Zaliczamy tu między innymi przeziębienie, mononukleozę zakaźną, cytomegalię i anginę. Angina jako jedyna z tych chorób ma podłoże bakteryjne – wywołują ją zwykle paciorkowce z gatunku Streptococcus pyogenes z grupy A, rzadziej Streptococcus pyogenes z grupy C lub G, Mycoplasma pneumoniae czy Arcanobacterium haemolyticum. Dlatego też często nazywa się ją anginą paciorkowcową. Pozostałe rodzaje zapalenia gardła mają podłoże wirusowe. ​

Objawy anginy

Angina paciorkowcowa dotyczy najczęściej dzieci w wieku 3-14 lat. Występuje zwykle w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Objawy pojawiają się nagle i zazwyczaj koncentrują w obrębie gardła, a są to: silny ból utrudniający przełykanie, obrzęk i zaczerwienienie migdałków podniebiennych, tkliwość węzłów chłonnych wraz z ich powiększeniem oraz charakterystyczny, biały nalot na migdałkach (stąd wzięło się określenie „angina ropna”). Objawom ze strony gardła towarzyszy wysoka gorączka (powyżej 38°C). Rzadko u dzieci może dodatkowo wystąpić ból brzucha, nudności i wymioty. Należy pamiętać, że anginie nie towarzyszy kaszel ani katar.​

Leczenie anginy

Leczenie anginy ropnej, ze względu na fakt, iż jest ona wywoływana przez bakterie, polega na włączeniu odpowiedniej antybiotykoterapii - w pierwszej kolejności są to antybiotyki β-laktamowe, do których zaliczamy:

Czas stosowania powyższych preparatów wynosi przeważnie od 7 do 10 dni. W celu uzyskania odpowiedniego efektu działania istotne jest, aby były stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza i w równych odstępach czasu (np. co 8 lub co 12 godzin). Co więcej, należy zawsze przyjąć przepisaną przez lekarza ilość leku. Nie należy przerywać terapii z użyciem antybiotyków pomimo wcześniejszego uzyskania poprawy, która może mylnie wskazywać na całkowite wyleczenie choroby. W momencie przerwania zażywania antybiotyku, może dojść do nawrotu choroby, a także powstania oporności na antybiotyk.

W przypadku uczulenia dziecka na β-laktamy zamienia się go na jeden z antybiotyków z grupy makrolidów - erytromycynę (np. w preparacie Erythromycinum TZF), klarytromycynę (w preparacie Fromilid lub Klabax), czy też azytromycynę (dostępną w preparatach Azimycin, AzitroLEK).

Jak złagodzić objawy anginy?

Profilaktyka anginy ropnej u dzieci

Największa zachorowalność na anginę ropną przypada na okres zimy i wczesnej wiosny.  W celu uchronienia dziecka przed chorobą należy zadbać o to, aby nie miało kontaktu z inną osobą chorą na anginę. Co więcej, warto nauczyć dziecko podstawowych zasad higieny - szczególnie dokładnego i częstego mycia rąk. Angina ropna należy do chorób, które często, ze względu na swój łagodny przebieg, nie wymagają antybiotykoterapii. Jednakże nie należy bagatelizować jej objawów ani leczyć dziecka na własną rękę. Zawsze powinniśmy zasięgnąć fachowej porady lekarza.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów