GIF: Wycofana seria leku na przeziębienie i leku na raka prostaty

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-03-13 20:13
GIF: Wycofany lek na przeziębienie i onkologiczny

12 marca 2020 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał dwie decyzje wycofujące. Pierwsza z nich dotyczy jednej serii leku stosowanego przy objawach przeziębienia i dolegliwościach bólowych, druga dotyczy leku stosowanego w leczeniu raka gruczołu krokowego – także jednej serii. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży tych preparatów?

Lek Saridon – kiedy się stosuje?

Saridon jest lekiem, w którym zastosowano kombinację trzech substancji czynnych – paracetamolu, propyfenazonu oraz kofeiny. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, zaś pirazolon niweluje ból, gorączkę i stan zapalny. Dodatek kofeiny nasila działanie przeciwbólowe obu tych substancji. 

Stosowanie leku Saridon zalecane jest przy różnych dolegliwościach bólowych, w tym: 

  • bólu głowy; 
  • bólu zęba; 
  • bólach miesiączkowych; 
  • bólu reumatycznym; 
  • bólu pooperacyjnym. 

Ponadto lek Saridon zmniejsza ból i gorączkę w przebiegu przeziębienia oraz grypy. Ma postać tabletek, w aptekach dostępny jest bez recepty. 

W ciągu ostatnich 30 dni (do dnia wycofania) na terenie całego kraju sprzedano ponad 2160 opakowań wadliwej serii leku. Najwięcej na terenie Warszawy (ponad 460 opakowań) oraz Gdańska (blisko 140 opakowań). Ostrożność powinni zachować także pacjenci mieszkający w Łodzi, gdzie sprzedano prawie 80 opakowań, a także Wrocławia (ponad 70 opakowań), Krakowa (około 40 opakowań), Poznania (ponad 30 opakowań) i Szczecina (ponad 30 opakowań). 

Źródłem powyższych danych jest serwis KtoMaLek.pl, pomagający pacjentom w szukaniu potrzebnych leków w pobliskich aptekach stacjonarnych. 

Dlaczego wycofano z obrotu lek Saridon?

Wycofanie serii leku Saridon nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Producent poinformował, że wskazana seria leku nie spełnia wymagań w zakresie zgodności materiałów opakowaniowych. Okazało się, że niektóre z opakowań leku oznakowane były języku węgierskim. 

Zgodnie z decyzją z dnia 12 marca 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Saridon (Paracetamolum + Propyphenazonum + Coffeinum) 250 mg + 150 mg + 50 mg, tabletki o numerze serii N1F177 i terminie ważności 05.2024 r. Podmiotem odpowiedzialnym jest Bayer Sp. z o.o. 

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4214

Lek Reseligo – wskazania do stosowania

Reseligo to lek na bazie gosereliny, syntetycznego analogu gonadoliberyny. U mężczyzn stosuje się go w leczeniu raka gruczołu krokowego, a także jako terapię uzupełniającą prostatektomię radykalną u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego o dużym ryzyku progresji. W przypadku kobiet Reseligo wskazany jest w terapii zaawansowanego raka piersi u pacjentek w okresie przed- i okołomenopauzalnym, a także jako alternatywa dla chemioterapii w standardowym leczeniu wczesnego raka piersi z dodatnimi w okresie przed- i pomenopauzalnym. Ponadto lek Reseligo wykorzystuje się w leczeniu endometriozy, włókniaków macicy oraz w rozrodzie wspomaganym. 

Przyczyny wycofania leku Reseligo

Seria leku Reseligo została wycofana na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Przeprowadzone badania dały wynik poza specyfikacją w zakresie parametru zawartość substancji czynnej. Informacja ta została potwierdzona w systemie Rapid Alert przez organ kompetentny w Niemczech. 

Zgodnie z decyzją z dnia 12 marca 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Reseligo (Goserelinum) 10,8 mg, implant w ampułko-strzykawce o numerze serii 19323011 i dacie ważności 31.10.2020 r. Podmiotem odpowiedzialnym jest Alvogen IPCO S.ar.l. z siedzibą w Luksemburgu. Przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego jest Alvogen Pharma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4213

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów