Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Komunikat GIF: 6 serii kropli Sulfarinol wycofanych

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-03-11 09:54
Komunikat GIF: 6 serii kropli Sulfarinol wycofanych

We wtorek 10 marca 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano ze sprzedaży na terenie całego kraju krople do nosa Sulfarinol – w sumie 6 serii leku. Tylko w tym roku wydano cztery decyzje wycofujące dla różnych serii tego produktu leczniczego. Które serie wycofano z obrotu?

Kiedy stosuje się krople Sulfarinol?

Krople do nosa Sulfarinol są popularnym lekiem stosowanym w krótkotrwałym leczeniu objawów przekrwienia błony śluzowej nosa, wywołanym zakażeniem bakteryjnym. W leku połączono dwie substancje czynne – azotan nafazoliny oraz sulfatiazol, które działają przeciwbakteryjnie oraz zwężająco na naczynia krwionośne. Krople te w aptekach sprzedawane są bez recepty.

Od kilku miesięcy krople Sulfarinol są niedostępne w sprzedaży, o czym często informują pacjenci na platformie Zapytaj Farmaceutę. Przyczyną braku leku w hurtowniach i aptekach, jak informuje producent Sulfarinolu, jest przedłużający się proces rejestracyjny nowego dostawcy jedne z substancji czynnych. Jest zatem mało prawdopodobne, by w ostatnich miesiącach pacjenci mogli kupić ww. krople w aptece, jednak w swoich apteczkach mogą mieć kupione wcześnie opakowania. Warto sprawdzić, czy nie mamy w domu wadliwych serii leku.

Przyczyny wycofania z obrotu kropli Sulfarinol

Przyczyna wycofania kolejnych serii kropli Sulfarinol jest taka sama, jak poprzednio. W badanych sześciu partiach leku otrzymano wyniki poza specyfikacją w zakresie parametru zanieczyszczenie substancji czynnej. Z tego samego powodu wycofano inne serie tego leku w styczniu oraz lutym.

Na mocy decyzji z dnia 10 marca 2020 r. wycofano na terenie całego kraju produkt leczniczy Sulfarinol (Sulfathiazolum + Naphazolini nitras), krople do nosa, 50 mg + 1 mg/ml o numerach serii:

  • numer serii: 021117, termin ważności: 11.2020
  • numer serii: 031017, termin ważności: 10.2020
  • numer serii: 021017, termin ważności: 10.2020
  • numer serii: 060617, termin ważności: 06.2020
  • numer serii: 030617, termin ważności: 06.2020
  • numer serii: 020617, termin ważności: 06.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „GALENUS” z siedzibą w Warszawie.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4212


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów