GIF: seria leku Mitomycin Accord wycofana

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-02-13 12:04
GIF: seria leku Mitomycin Accord wycofana

12 lutego 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu produkt leczniczy Mitomycin Accord, stosowany u pacjentów onkologicznych. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży tego leku?

Lek Mitomycin Accord – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Mitomycin Accord jest mitomycyna, która charakteryzuje się szerokim zakresem działania przeciwnowotworowego. Stosuje się ją w monoterapii lub jako składnik programów wielolekowych. Leczenie wskazane jest m.in. u chorych z zaawansowanym rakiem żołądka i rakiem piersi, w przypadkach niedrobnokomórkowego raka płuc i zaawansowanego raka trzustki. Ponadto mitomycynę podaje się dopęcherzowo w celu zapobiegania nawrotom powierzchniowego raka pęcherza moczowego u pacjentów po przebytej resekcji przezcewkowej.

Dlaczego wycofano serię Mitomycin Accord?

Wycofanie leku Mitomycin Accord nastąpiło na skutek wykrycia wady jakościowej w jednej serii tego preparatu. Z otrzymanych informacji wynika, że w przypadku konkretnej serii leku nie ma możliwości rozpuszczenia proszku, co uniemożliwia zastosowanie leku.

Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, ale również umożliwi jego rezerwację.

Zgodnie z decyzją wydaną 12.02.2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Mitomycin Accord (Mitomycinum), 20 mg, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań / do infuzji lub do pęcherza moczowego o numerze serii PY04718 i dacie ważności 06.2021

Podmiotem odpowiedzialnym jest Accord Healthcare Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4206


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów