GIF: seria leku Mitomycin Accord wycofana
12 lutego 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu produkt leczniczy Mitomycin Accord, stosowany u pacjentów onkologicznych. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży tego leku?
Lek Mitomycin Accord – kiedy się stosuje?
Substancją czynną leku Mitomycin Accord jest mitomycyna, która charakteryzuje się szerokim zakresem działania przeciwnowotworowego. Stosuje się ją w monoterapii lub jako składnik programów wielolekowych. Leczenie wskazane jest m.in. u chorych z zaawansowanym rakiem żołądka i rakiem piersi, w przypadkach niedrobnokomórkowego raka płuc i zaawansowanego raka trzustki. Ponadto mitomycynę podaje się dopęcherzowo w celu zapobiegania nawrotom powierzchniowego raka pęcherza moczowego u pacjentów po przebytej resekcji przezcewkowej.
Dlaczego wycofano serię Mitomycin Accord?
Wycofanie leku Mitomycin Accord nastąpiło na skutek wykrycia wady jakościowej w jednej serii tego preparatu. Z otrzymanych informacji wynika, że w przypadku konkretnej serii leku nie ma możliwości rozpuszczenia proszku, co uniemożliwia zastosowanie leku.
Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, ale również umożliwi jego rezerwację.
Zgodnie z decyzją wydaną 12.02.2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Mitomycin Accord (Mitomycinum), 20 mg, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań / do infuzji lub do pęcherza moczowego o numerze serii PY04718 i dacie ważności 06.2021.
Podmiotem odpowiedzialnym jest Accord Healthcare Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4206
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.