Kolejne serie kropli Sulfarinol wycofane z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-02-22 12:06
Kolejne serie kropli Sulfarinol wycofane z obrotu

W połowie stycznia Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował komunikat o wycofaniu z obrotu 5 serii popularnych kropli do nosa Sulfarinol. W wycofanych partiach leku wykryto poważną wadę jakościową – zanieczyszczenie zastosowanej substancji czynnej. 21 lutego 2020 r. wydano kolejną decyzję wycofującą, tym razem dla 4 serii tego preparatu leczniczego.

Kiedy stosuje się krople Sulfarinol?

Substancją czynną kropli Sulfarinol jest azotan nafazoliny połączony z sulfatiazolem. Preparat ten wykazuje działanie zwężające naczynia krwionośne oraz przeciwbakteryjne. Stosowanie kropli Sulfarinol wskazane z jest w krótkotrwałym leczeniu objawów przekrwienia błony śluzowej nosa, występujących wraz z uczuciem zatkanego nosa oraz nieżytem i obrzękiem błony śluzowej, spowodowanych zakażeniem o podłożu bakteryjnym. Krople te dostępne są w aptekach bez recepty.

4 serie Sulfarinol – dlaczego wycofano je z obrotu?

Wycofanie kolejnych serii kropli Sulfarinol nastąpiło po otrzymaniu informacji od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego. We wskazanych w tym komunikacie partiach produktu leczniczego otrzymano wyniki poza specyfikacją w zakresie parametru zanieczyszczenie substancji czynnej.

Na platformie Zapytaj Farmaceutę pacjenci od kilku miesięcy informują o ograniczonej dostępności kropli Sulfarinol w aptekach. Zgodnie z informacją opublikowaną przez producenta leku, przerwa w dostawach kropli Sulfarinol wynika z przedłużającego się procesu rejestracyjnego nowego dostawcy jednej z substancji czynnych. Nie wiadomo zatem, kiedy lek ponownie pojawi się w hurtowniach i aptekach. Mimo ograniczonej dostępności leku, warto sprawdzić, czy nie mamy w swojej apteczce jego wadliwej serii. 

Masz kłopot ze znalezieniem swoich leków na przeziębienie? Skorzystaj z funkcjonalnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl, która wskaże najbliższe apteki posiadające potrzebne Ci farmaceutyki. Zarezerwuj je i zapłać za nie na miejscu.

Zgodnie z decyzją z dnia 21 lutego 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Sulfarinol (Sulfathiazolum + Naphazolini nitras), krople do nosa, 50 mg + 1 mg/ml o numerach serii:

  • numer serii: 031117, termin ważności: 11.2020
  • numer serii: 041117, termin ważności: 11.2020
  • numer serii: 051117, termin ważności: 11.2020
  • numer serii: 011117, termin ważności: 11.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „GALENUS” z siedzibą w Warszawie.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4209

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów