Hydrokortyzon na alergię i nie tylko. Właściwości i zastosowanie hydrokortyzonu
Hydrokortyzon popularnym składnikiem maści na różnego rodzaju alergie skórne - jednakże nie jest to jego jedyne zastosowanie. W jakich innych sytuacjach możemy wykorzystać jego właściwości?
Hydrokortyzon - analog naturalnych hormonów steroidowych
Hydrokortyzon, zwany inaczej kortyzolem, to naturalny hormon steroidowy, który pełni funkcje przekaźnikowe. Produkcja hydrokortyzonu odbywa się w korze nadnerczy, stąd też zaliczamy go do grupy substancji zwanej kortykosteroidami. Receptory dla kortykosteroidów usytuowane są w jądrze komórkowym, a nie jak to ma najczęściej miejsce - na błonie komórkowej. Jest to możliwe dzięki temu, że hormony steroidowe, ze względu na swój bardzo lipofilowy charakter, wykazują zdolność do swobodnego przechodzenia przez błonę komórki. Lokalizacja receptora w jądrze komórkowym warunkuje ich działanie - wpływają na ogół procesów zachodzących w komórce, stymulując lub hamując wytwarzanie przez nią różnego rodzaju substancji. Hormony steroidowe przez to, że wpływają na metabolizm komórki, nie wykazują natychmiastowego działania - w celu uzyskania efektu potrzeba więcej czasu niż w przypadku substancji wiążących się z receptorem błonowym.
Jak hydrokortyzon wpływa na organizm?
Hydrokortyzon, jako hormon kortykosteroidowy wpływa na szeroki wachlarz procesów metabolicznych zachodzących w organizmie, np.:
- odpowiada za gospodarkę cukrowo-białkową;
- zwiększa stężenie wolnych kwasów tłuszczowych we krwi;
- w niewielkim stopniu wpływa na stężenie w organizmie jonów takich jak: sód, potas, chlor, wapń.
Hydrokortyzon działa:
- przeciwzapalnie;
- przeciwalergicznie;
- przeciwświądowo;
- przeciwobrzękowo;
- immunosupresyjnie.
Zastosowanie hydrokortyzonu
Ze względu na szeroki profil działania hydrokortyzon znalazł zastosowanie w lecznictwie w różnego rodzaju schorzeniach - zarówno miejscowo, jako składnik kremów i maści, jak i systemowo w postaci doustnych tabletek, inhalacji oraz iniekcji.
Systemowo hydrokortyzon podawany jest w przypadku takich chorób, jak:
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS);
- atopowe zapalenie skóry;
- białaczki limfocytarne.
Z kolei miejscowo hydrokortyzon stosowany jest w celu zredukowania stanu zapalnego, czy też walki z reakcją alergiczną powstającą na skórze.
Przewlekłe stosowanie hydrokortyzonu
Niestety, długotrwałe stosowanie hydrokortyzonu może doprowadzić do wystąpienia szeregu działań niepożądanych. W przypadku przewlekłego stosowania systemowego dawek większych, niż wynosi dzienna produkcja kortyzolu (dawki niesubstytucyjne), mogą pojawić się objawy takie jak:
- nagły wzrost masy ciała;
- tzw. byczy kark;
- obrzęk;
- zmniejszona siła mięśni;
- nadciśnienie tętnicze;
- osteoporoza;
- hiperglikemia;
- zaburzenia wydzielania hormonów płciowych;
- zwiększona częstość infekcji, spowodowanych zahamowaną czynnością układu odpornościowego.
W przypadku przewlekłego, miejscowego stosowania hydrokortyzonu możemy zaobserwować:
- zaniki skóry;
- podrażnienia;
- trądzik;
- zaburzenia pigmentacji.
Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Należy też pamiętać, że w przypadku długotrwałego stosowania hydrokortyzonu nie można odstawiać go całkowicie w sposób natychmiastowy. Mogłoby to doprowadzić do wystąpienia tzw. objawów z odbicia. Zamiast tego wskazane jest, aby stopniowo zmniejszać ilość stosowanego preparatu, aż do jego całkowitego odstawienia.
Preparaty z hydrokortyzonem
W aptekach dostępny jest bardzo szeroki wybór preparatów zawierających hydrokortyzon. Bez recepty dostępne są maści i kremy do zewnętrznego stosowania, takie jak: Hydrocort Chema, Hydrocortisonum Aflofarm, Maxicortan, a także czopki, np. Proktosedon. Wśród preparatów na receptę znajdziemy maści, np. Pimafucort (produkt złożony z neomycyną i natamycyną) i Oxycort (dostępny również w postaci aerozolu do stosowania na skórę), a w postaci doustnej tabletki: Hydrocortisonum Jelfa, Hydrocortisonum SF.
Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie preparatów z hydrokortyzonem może doprowadzić do wystąpienia poważnych działań niepożądanych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów np. alergii lub zmian skórnych należy skontaktować się z lekarzem.
Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.