Farmaceuta przygotuje środek do dezynfekcji

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-03-11 15:12
Farmaceuta przygotuje środek do dezynfekcji

W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, także na terenie Polski, zauważalnie pogłębił się problem dostępności środków do dezynfekcji. W ostatnich dniach Polacy masowo kupowali żele antybakteryjne i środki odkażające w aptekach, drogeriach i wszędzie tam, gdzie były dostępne. Teraz sklepowe półki świecą pustkami, a zapotrzebowanie na te środki rośnie. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w trybie pilnym rozpoczął pracę nad opracowaniem monografii narodowej dla preparatu antyseptycznego do Farmakopei Polskiej.

Brakuje środków do dezynfekcji

Nie sposób nie zauważyć alarmujących wieści, które od kilku dni bombardują serwisy informacyjne. Polacy masowo wykupują środki do dezynfekcji i żele antybakteryjne, co doprowadziło do ich zauważalnego braku. Zapotrzebowanie na te preparaty jest duże, czemu trudno się dziwić – pacjenci chcą wszelkimi sposobami chronić się przed zakażeniem nowym koronawirusem. 

Co robić w obliczu niedostępności środków dezynfekcyjnych? Głos w tej sprawie zabrali farmaceuci, którzy przekonują, że takie preparaty z powodzeniem mogliby przygotowywać w aptekach.

Prawo nie nadąża za zmianami

Apteki mają możliwość wykonywania leków recepturowych (zgodnie z recepta lekarską) lub leków aptecznych, które przygotowuje się zgodnie z przepisami znajdującymi się w Farmakopei Polskiej. Niestety nie zawarto w niej żadnego przepisu na środki antyseptyczne, choć farmaceuci posiadają wszystkie składniki oraz niezbędne kompetencje do przygotowania takiego preparatu. W obliczu epidemii Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych rozpoczął prace nad opracowaniem monografii narodowej dla preparatu antyseptycznego do Farmakopei Polskiej. Dzisiaj tj. 11 marca 2020 r. monografia to została wprowadzona w życie.

Preparaty odkażające – przygotuje je farmaceuta

Dzięki błyskawicznej pracy URPLWMiPB wprowadzono do Farmakopei Polskiej monografię dla etanolowego roztworu antyseptycznego do stosowania na skórę (Solutio antiseptica spirituosa ad usum dermicum). Jego skład został opracowany zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, ma zawierać etanol (od 75% do 85%) oraz dodatek nadtlenku wodoru i glicerolu. Dzięki tej recepturze apteki będą mogły samodzielnie wykonywać środek antyseptyczny i sprzedawać go pacjentom.

Ponadto niedługo do aptek mają trafić pierwsze partie płynów dezynfekujących (do ciała oraz dezynfekcji sprzętów codziennego użytku) wyprodukowanych przez firmę Polfa Tarchomin. Będą to opakowania o dużych pojemnościach, dlatego Główny Inspektor Farmaceutyczny dopuścił wydawanie tych środków przez apteki w opakowaniach własnych lub dostarczanych przez pacjentów, zachowując następujące środki ostrożności:

  • przyniesione przez pacjentów opakowania powinny być czyste;
  • farmaceuta musi właściwie oznaczyć opakowanie wydawanego preparatu oraz poinformować pacjenta, że preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego. 

Źródła:
http://urpl.gov.pl/pl/informacja-z-dnia-11-marca-2020-roku-w-sprawie-wprowadzenia-do-farmakopei-polskiej-narodowej
https://www.gov.pl/web/gif/komunikat-glownego-inspektora-farmaceutycznego-z-dnia-10-marca-2020-roku

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów