Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

e-Recepta działa już miesiąc. Co się zmieniło?

Redakcja K. 2020-02-12 09:36
e-Recepta działa już miesiąc

W piątek 7 lutego 2020 r. minął miesiąc od wprowadzenia obowiązkowych e-Recept. Obecnie papierowe recepty mogą być wydawane jedynie w określonych przypadkach. Wiele mówiło się o potencjalnych problemach związanych wystawianiem elektronicznych recept, zwłaszcza przez starszych lekarzy, jednak obawy te okazały się nieuzasadnione. To właśnie starsi lekarze najczęściej wystawiają e-Recepty!

e-Recepta w liczbach

Z danych udostępnionych przez CSIOZ wynika, że od momentu uruchomienia e-Recepty w Polsce, czyli od maja 2018 r., wystawiono ponad 106 milionów elektronicznych recept. Przez wiele miesięcy recepty w formie elektronicznej wystawiała tylko część lekarzy. Sytuacja zmieniła się wraz z początkiem roku 2020. Od 8 stycznia br. lekarze wystawili ponad 40 milionów e-Recept, a już 70% z nich zostało zrealizowanych w aptekach. Licząc dni robocze, każdego dnia wystawia się około 2 milionów e-Recept.

Kto najczęściej korzysta z e-Recepty?

Choć rozwiązania cyfrowe zdają się być domeną ludzi młodych, to właśnie seniorzy są najbardziej liczną grupą beneficjentów e-Recepty. Na przełomie stycznia i lutego najwięcej elektronicznych recept – blisko 24 miliony – otrzymali pacjenci powyżej 60. roku życia. Aż 8 tysięcy recept wystawiono dla pacjentów w wieku 100 lat i więcej. Najstarszy pacjent, który mógł zrealizować elektroniczną receptę w aptece miał 111 lat! 

Ze 106 milionów e-Recept wystawionych od maja 2018 r. aż 60 milionów, czyli ponad połowę, otrzymały osoby po 60. roku życia. Około 14% pacjentów korzystających z tego rozwiązania to osoby w wieku 51-60 lat. Nieco mniej, bo 9% to osoby z grupy wiekowej 41-50 lat.

e-Recepta - demografia

Źródło: https://www.csioz.gov.pl/

e-Recepta wśród lekarzy

Najwięcej obaw związanych z działaniem systemu e-Recepty dotyczyło wystawiania tych dokumentów przez starszych lekarzy, jednak nie znalazły one potwierdzenia w rzeczywistości. Okazało się bowiem, że ponad 65% wszystkich e-Recept wystawiali pracownicy medyczni (lekarze, pielęgniarki, położne) w wieku 50 lat i więcej. Personel medyczny powyżej 60. roku życia wystawił ponad 30%  elektronicznych recept.

Decydującą rolę w dobrym przygotowaniu pracowników medycznych stanowiły liczne szkolenia i spotkania, które udowodniły, że przy korzystaniu z rozwiązań cyfrowych wiek nie jest barierą. Dowodem na to może być najstarszy lekarz wystawiający e-Recepty, który skończył 97 lat!

Recepta w VisiMed

Jak otrzymać e-Receptę?

Pacjent może otrzymać e-receptę w formie specjalnego wydruku potwierdzającego, co wyklucza konieczność posiadania adresu e-mail lub telefonu. Na wydruku, prócz standardowych danych, które dotychczas zapisywano na recepcie papierowej, znajduje się również 4-cyfrowy kod e-recepty, który w aptece jest skanowany przez farmaceutę.

Osoby biegle korzystające z cyfrowej poczty lub telefonu mogą otrzymać wspomniany kod w formie wiadomości e-mail lub SMS. Chcąc skorzystać z tej opcji należy posiadać Internetowe Kontro Pacjenta (IKP) bądź Indywidualne Konto Zdrowotne (IKZ) w systemie OSOZ. Konta te służą do obsługi e-Recepty, e-Skierowań oraz e-Zwolnień. Pacjenci z zainstalowaną w smartfonie aplikacją VisiMed elektroniczną receptę otrzymują  bezpośrednio do aplikacji. Aplikacja to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia użytkownikowi dostęp do historii wystawionych i zrealizowanych recept, jak również zdalne zamówienie recepty na kontynuację leczenie.

Źródło: https://www.csioz.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/miesiac-dzialania-e-recepty/


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów