Czy mamy leki na koronawirusa (COVID-19) ? Lekarze z Chin i Tajlandii przedstawiają obiecujące wyniki.

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-02-28 15:15
leki na koronawirusa

Świat szuka leków i szczepionki na koronawirusa. Tajlandia i Chiny testują aktualnie leki, które były skuteczne w przypadku epidemii SARS w latach 2002-2003. Wyniki wydają się być obiecujące, jednak nie możemy jeszcze ogłosić, że posiadamy skuteczne rozwiązanie problemu i jesteśmy w stanie zapobiec epidemii.

Tajlandia – 70 letnia Chinka z koronawirusem wyleczona

Kobieta przybyła do Tajlandii wprost z ogniska choroby, czyli miasta Wuhan. Zgłosiła się do szpitala Rajvithi w Bangkoku z zapaleniem płuc. Na miejscu po wykonaniu testu stwierdzono w jej organizmie obecność koronoawirusa SARS-CoV-2. Wynik pozytywny utrzymywał się przez kolejnych dziesięć dni,  a stan pacjentki się pogarszał. Ostatecznie podano pacjentce leki stosowane w terapii HIV, które zawierają lopinawir i rytonawir, a także leki wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu grypy z oseltanwirem. Po dwóch dniach stan pacjentki uległ znacznej poprawie, a testy na koronawirusa dały wynik negatywny.

Kobieta z Wuhan nie jest jedyną osobą, której podano wspomnianą kombinację leków. Leki na wirusa HIV i grypę zastosowano również w przypadku dwóch innych pacjentów. U jednego z nich wystąpiła reakcja alergiczna, ale stan drugiego się poprawił. Nie ma na razie pewności, że taka terapia może być stosowana u wszystkich pacjentów – tłumaczy tajlandzki minister zdrowia publicznego Anutin Charnvirakul.

W Polsce leki z wymionymi substancjami to: Kaletra, Rytonawir, Ebilfumin,Tamiflu, Tamil. których dostępność można sprawdzić na KtoMaLek.pl.

Chiny – testy leku na malarię

Na łamach pisma branżowego "BioScience Trends" trzech chińskich naukowców przedstawiło wyników swoich badań klinicznych, w których wzięło udział ponad stu pacjentów. W ich leczeniu wykorzystano lek na malarię o nazwie Chlorochina, który w Polsce występuje pod nazwą Arechin. Zdaniem chińskich naukowców lek okazał się skuteczny, jednak nie przedstawili oni danych liczbowych, które wskazywałyby jak bardzo skuteczne jest to rozwiązanie. Przeanalizowanie danych dostarczonych przez chińskich naukowców zlecił francuski Minister Zdrowia Olivier Véran.

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o higienę i dokładne mycie rąk. Warto w tym zastosować nie tylko mydło, ale również preparaty odkażające. Nie dotykajmy ponadto swoim dłońmi twarzy, nosa, oczu i ust. Jeśli to możliwe, unikajmy skupisk ludzi i osób, a także kontaktu z osobami z katarem, kaszlem i gorączką. Przeczytaj więcej o koronoawirusie.

Źródła:

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów