Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Podkrążone oczy - więcej niż problem estetyczny

Redakcja K. 2020-03-05 12:20
Podkrążone oczy - więcej niż problem estetyczny

Gdy jesteśmy przemęczeni lub niewyspani, pod oczami mogą pojawić się nieestetyczne sińce. Podkrążone oczy to powszechnie występująca dolegliwość, która zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi poważnymi dolegliwościami. Co zrobić, gdy nie znikają i utrzymują się mimo odpowiednich dawek snu?

Dlaczego mamy podkrążone oczy?

Podkrążone oczy to problem, który dotyczy wielu ludzi, niezależnie od wieku i płci. U niektórych osób cienie pod oczami występują od urodzenia, u innych mają charakter przejściowy. Nazywa się je potocznie „workami pod oczami” lub ciemnymi „podkówkami”. Podkrążone oczy przeważnie są efektem długotrwałego braku snu, przemęczenia, a także przewlekłego stresu. Wpływ na ich występowanie może mieć również nadmierna pigmentacja skóry w tym miejscu, powiększenie naczyń krwionośnych lub zastój krwi. Dzieje się tak, ponieważ skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna, a z upływem lat staje się coraz cieńsza, przez co znajdujące się pod nią naczynka stają się bardziej widoczne.

Przyczyny sińców pod oczami

Zwykle przyczyna występowania podkrążonych oczu jest prozaiczna i ma związek z naszym, nie zawsze higienicznym, trybem życia. Brak wypoczynku, ciągły stres i niedostateczna ilość snu w ciągu doby mogą przyczyniać się do występowania cieni pod oczami. Gdy jesteśmy zmęczeni i niewyspani, skóra jest staje się blada, co sprawia, że naczynia krwionośne pod oczami uwidaczniają się. Zasinienie skóry pod oczami jest powszechną przypadłością osób nałogowo palących papierosy, nadużywających alkoholu, a także spożywających zbyt dużo kawy w ciągu dnia. Problem ten może wystąpić również wtedy, gdy nasza dieta jest uboga w składniki odżywcze, niewystarczająco kaloryczna bądź spożywamy zbyt mało płynów w ciągu dnia.

Procesy starzenia się nie pozostają obojętne dla skóry wokół oczu. Z biegiem lat staje się ona coraz mniej elastyczna, sucha i cienka, przez co zlokalizowane pod nią naczynia krwionośne są bardziej widoczne. Niekorzystnie na ten obszar skóry działa nadmierna ekspozycja na słońce, stosowanie niewłaściwych kosmetyków (zarówno pielęgnacyjnych i przeznaczonych do makijażu), przyjmowanie niektórych leków.

Są osoby, u których cienie pod oczami są kwestią genetyczną, a winowajcą jest zbyt płytkie unaczynienie tych partii skóry. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak pogodzić się z tym faktem i starać się jak najlepiej zadbać o skórę wokół oczu.

Gdy podkrążone oczy są objawem choroby

Podkrążone oczy mogą wystąpić u każdego i jeżeli nie towarzyszą im inne objawy, nie powinny być powodem do niepokoju. Zdarza się jednak, że sińce są jednym z objawów choroby. Jakie symptomy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

  • Anemia – podkrążone oczy wraz z bladością skóry, osłabieniem, zawrotami głowy i zaburzeniami koncentracji mogą wskazywać na anemię. Aby to potwierdzić, warto wykonać badania krwi;
  • Alergia – typowy objawami alergii są alergiczny nieżyt nosa, przekrwienie i zapalenie spojówek oraz opuchlizna wokół oczu, wraz z którymi występuje zasinienie oczu;
  • Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przy AZS skóra twarzy może być zaczerwieniona i opuchnięta, czemu towarzyszą cienie pod oczami;
  • Niedoczynność tarczycy – osoby z nieuregulowaną niedoczynnością tarczycy mogą skarżyć się na osłabienie organizmu, senność, bladość skóry i podkrążone oczy, pogorszoną kondycję włosów i paznokci, przybieranie na wadze;
  • Cukrzyca – cukrzyca często wiąże się z osłabieniem i utratą wagi, a także zasinieniem okolicy oczu;
  • Niewydolność wątroby – oprócz sińców pod oczami występują bóle brzucha, utrata łaknienia, osłabienie.

Sposoby na podkrążone oczy

Jeżeli mamy pewność, że podkrążone oczy nie są objawem poważniejszego schorzenia, możemy podjąć próby pozbycia się tego problemu naturalnymi sposobami lub środkami dostępnymi w aptece.

Ziołowe napary i inne domowe sposoby

Tanim i skutecznym sposobem walki z różnymi dolegliwościami są napary z ziół. Napary zazwyczaj wypijamy, jednak w tym wypadku należy robić z nich okłady na oczy. W tym celu sprawdzi się szałwia lekarska (Szałwia Apteneo fix, Szałwia fix Tylko Natura), ziele świetlika (Ziele Świetlika, Zioł.fix Ziele Świetlika), koszyczek rumianku (Rumianek koszyczek, Rumianek fix Tylko Natura) bądź rozmaryn (FLOS Liść rozmarynu). Z suszu należy przygotować intensywny napar, po jego ostudzeniu wystarczy zanurzyć w nim bawełniane waciki i położyć je na powiekach na 10-15 minut. Takie okłady zmniejszają zaczerwienienia i opuchliznę pod oczami oraz działają łagodząco. Jeżeli nie mamy pod ręką wymienionych ziół, możemy przygotować napar z czarnej lub zielonej herbaty – zawarta w nich tanina wykazuje działanie ściągające.

Jeżeli skóra pod oczami jest opuchnięta, możemy wykonać delikatny masaż tej okolicy przy pomocy kostki lodu. Okrężne, delikatne ruchy poprawiają obieg krwi w tym obszarze i tym samym zmniejszają zasinienie pod oczami. Można też wykonać okłady z plasterków ogórka lub kompresy z zimnych łyżek (przechowywanych wcześniej w lodówce).

Kosmetyki i środki z apteki

W walce z podkrążonymi oczami warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki, które nawilżą delikatną skórę i wzmocnią naczynka krwionośne. Kremy pod oczy zawierają składniki, które poprawiają mikrokrążenie krwi, minimalizują obrzęki, nawilżają, wygładzają i rozświetlają skórę. Doskonale sprawdzą się kremy wzbogacone o witaminę C (np. Sesderma C-VIT, FLOS-LEK Re VITA C), która wzmacnia naczynia krwionośne, kofeinę, która poprawia jędrność skóry, czy preparaty z dodatkiem świetlika lekarskiego (np. Zuma żel ze świetlikiem, FLOS-LEK Żel ze świetlikiem). Skuteczna na sińce i obrzmienia jest również arnika (np. FLOS-LEK ARNICA, Enilome Healthy Beauty Green żel arnikowy, Maść ARNIKA), która obkurcza drobne naczynia krwionośne i zmniejsza ich widoczność. Można sięgnąć także po tabletki zawierające diosminę, hesperydynę bądź rutynę (np. Diosminex, Diosmina z hesperydyną APTEO, DIH), w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych i zmniejszenia widoczności zasinień w okolicy oczu.

W wielu przypadkach sińce i obrzęki wokół oczu są konsekwencją częstego pocierania tych partii. Jeżeli czujemy, że oczy są suche i swędzą, pomocne będą nawilżające krople do oczu z dodatkiem np. kwasu hialuronowego, wyciągu ze świetlika, aloesu (np. Hylo-Gel, Hialeye Duo, Systane Hydration, Xedrenio, Lacrimal Natura, Hylo-Parin, Aloesowe krople do oczu, Optistar Świetlik).


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów