Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF: Wycofano kolejne 3 serie kropli Sulfarinol

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-02-28 15:52
Wycofano kolejne 3 serie kropli Sulfarinol

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofano z obrotu na terenie całego kraju 3 serie kropli do nosa Sulfarinol. To już trzecie wycofanie tego produktu leczniczego w tym roku, pierwsze nastąpiło w połowie stycznia, kolejne zaledwie tydzień temu. Dlaczego GIF wydał decyzję wycofującą dla tego leku? Które partie zostały wycofane ze sprzedaży w aptekach?

Wskazania do stosowania kropli Sulfarinol

Krople Sulfarinol to popularny lek stosowany w okresie nasilenia infekcji górnych dróg oddechowych. Zastosowaną w nich substancją czynną jest azotan nafazoliny, który połączono z sulfatiazolem. Substancje te działają przeciwbakteryjnie oraz zwężająco na naczynia krwionośne.

Krople Sulfarinol stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów leczenia błony śluzowej nosa, które występują wraz z zatkanym nosem, katarem oraz obrzękiem śluzówki, spowodowanymi infekcją o podłożu bakteryjnym. Lek ten jest dostępny w aptekach bez recepty.

Dlaczego wycofano 3 serie kropli Sulfarinol?

Wycofanie ze sprzedaży trzech serii kropli Sulfarinol to efekt informacji, którą pełnomocnik podmiotu odpowiedzialnego dostarczył do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Z publikowanego przez GIF komunikatu wynika, że dla wskazanych w nim partii leku otrzymano wyniki poza specyfikacją w zakresie parametru zanieczyszczenie substancji czynnej. Z tego samego powodu wycofano inne serie tego leku w styczniu oraz lutym.

Od kilku tygodni na platformie Zapytaj Farmaceutę pacjenci sygnalizują, że krople Sulfarinol są trudno dostępne i występują poważne problemy z ich zakupem. Zgodnie z informacją opublikowaną przez producenta leku, przerwa w dostawach kropli Sulfarinol wynika z przedłużającego się procesu rejestracyjnego nowego dostawcy jednej z substancji czynnych. Nie ma zatem pewności, kiedy lek ponownie trafi do hurtowni i aptek. Mimo ograniczonej dostępności leku, warto sprawdzić, czy nie mamy w swojej apteczce jego wadliwej serii.

Zgodnie z decyzją z dnia 28 lutego 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Sulfarinol (Sulfathiazolum + Naphazolini nitras), krople do nosa, 50 mg + 1 mg/ml o numerach serii:

  • numer serii: 041017, data ważności: 10.2020
  • numer serii: 061017, data ważności: 10.2020
  • numer serii: 051017, data ważności: 10.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „GALENUS” z siedzibą w Warszawie.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4211

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów