Leki, których może zabraknąć w aptekach (luty 2020 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-02-14 14:54
Leki, których może zabraknąć w aptekach (luty 2020 r.)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności, który zacznie obowiązywać od 15 lutego 2020 r. W ostatnich miesiącach listy leków trudno dostępnych wzbudzały ogromne zainteresowanie i były powodem zmartwień wśród pacjentów. Czy nowy wykaz niesie jakieś pozytywne zmiany?

Mniej leków na liście antywywozowej

Na mocy zapisów w ustawie Prawo farmaceutyczne Ministerstwo Zdrowia jest zobowiązane, by co dwa miesiące aktualizować wykaz leków zagrożonych wywozem. Zgodnie z założeniami ustawy na liście znajdują się leki, których braki odnotowano w przynajmniej 5 proc. aptek danego województwa. Informacje na temat kłopotów z dostępnością leków gromadzone są przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który przekazuje je do Ministerstwa Zdrowia. Na tej podstawie powstaje wykaz, który ma uniemożliwić wywóz znajdujących się w nim leków poza granice kraju.

W ostatnich miesiącach można było zauważyć niepokojącą tendencję wzrostową – wykaz stale się powiększał, co było jasnym sygnałem, że problem z dostępnością leków się pogłębia. Grudniowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności zawierała aż 422 pozycje, najwięcej w historii tworzenia tego dokumentu. Jak sytuacja wygląda w lutym? Lepiej, choć nie idealnie. Na najnowszym wykazie znalazło się 386 produktów leczniczych, czyli o 36 mniej niż poprzednio.

Wyciągi alergenowe, leki dermatologiczne, szczepionki - które preparaty wypadły z listy?

Na najnowszej liście leków zagrożonych wywozem wprowadzono sporo zmian. W sumie usunięto z niej ponad 50 produktów leczniczych. Wśród nich są m.in. maść Protopic oraz krem Elidel, stosowane w leczeniu umiarkowanych i ciężkich postaci AZS u dorosłych i dzieci. Jeszcze kilka miesięcy temu dostępność obu tych produktów była mocno ograniczona, o czym pacjenci sygnalizowali na platformie Zapytaj Farmaceutę. Z listy zniknęło także osiemnaście różnych wariantów wyciągów alergenowych Novo-Helisen Depot, zarówno w dawkach początkowych i podtrzymujących. Pozostały na niej jedynie wyciągi alergenowe roztoczy krzu domowego.

Resort zdrowia zrezygnował z dodatkowego nadzoru nad szczepionkami Gardasil 9 (przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego)  i VaxigripTetra (szczepionka przeciwko grypie), a także preparatami zmniejszającymi ciśnienie wewnątrzgałkowe (Combigan, Ganfort), lekami rozszerzającymi naczynia wieńcowe (Perlinganit, Effox long 50) czy insulinami glulizynowymi (Apidra, Apidra SoloStar).

Pacjenci powinni mieć jednak świadomość, że fakt usunięcia z listy antywywozowej nie wiąże się automatycznie z poprawą dostępności danego preparatu w aptekach.

Nowe pozycje na wykazie

Choć wykaz zauważalnie się zmniejszył, można zauważyć na nim nowe leki, które dotąd nie były objęte dodatkowym nadzorem Ministerstwa Zdrowia. Na listę trafiły metforminy o przedłużonym uwalnianiu: Avamina SR w dawkach 500, 750 i 1000 oraz dwa opakowania Metformax SR 750. Warto nadmienić, że na liście od dłuższego czasu znajdują się także Glucophage XR i Symformin XR. Ponadto do wykazu dołączyły:

  • Flixotide (flutyjazon) – wziewny kortykosteroid, wskazany w długotrwałym leczeniu astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc POChP;
  • Fiasp (insulina aspart) – szybkodziałający analog insuliny ludzkiej, stosowany w leczeniu cukrzucy;
  • Kaldyum – lek wskazany w profilaktyce oraz leczeniu niedoboru potasu w organizmie;
  • Tialorid i Tialorid mite (amiloryd + hydrochlorotiazyd) – diuretyk oszczędzający potas stosowany m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego;
  • Zarzio (filgrastym) – ludzki czynnik wzrostu kolonii granulocytów.

Których leków stale brakuje?

Ograniczenie liczby leków na wykazie to pozytywna zmiana, jednak część preparatów figuruje na liście od wielu miesięcy i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało być inaczej. Na liście nadal znajduje się ponad dwadzieścia leków zawierających syntetyczną lewotyroksynę (Euthyrox N, Letrox, Novothyral), wiele insulin (np. Abasaglar, Semglee, Tresiba, Gensulin M30, Humulin N, Liprolog) i pasków do oznaczania glukozy we krwi (m.in. Abra, Accu-Chek Instant, Diagomat Strip, G-BIO, VivaChek Ino, Wellion SymPhar), mieszanek mlekozastępczych dla dzieci na diecie eliminacyjnej (Bebilon Pepti 2 DHA, Nutramigen Puramino, Neocate Junior, Nutramigen 2 LGG).

Sprawdź aktualną listę leków zagrożonych brakiem dostępności!

Analizując ostatnie dane dotyczące sprzedaży leków łatwo zauważyć, że najczęściej kupowane preparaty od wielu miesięcy figurują na liście antywywozowej. Dobrym tego przykładem są leki przeciwzakrzepowe; tylko w styczniu sprzedano ponad 415 tysięcy opakowań leku Xarelto, blisko 180 tysięcy opakowań leku Pradaxa i ponad 100 tysięcy opakowań leku Clexane. Wszystkie te preparaty od miesięcy, a nawet lat figurują na wykazie. Podobnie wygląda to w przypadku heparyn drobnocząsteczkowych (np. Neoparin – ponad 190 tysięcy sprzedanych opakowań) oraz leków przeciwastmatycznych i stosowanych w terapii POChPBerodual (około 175 tysięcy), Atrovent (blisko 106 tysięcy) i Pulmicort (ponad 96 tysięcy).

Leki trudno dostępne – jak ich szukać?

Z zakupem leków trudno dostępnych pacjenci radzą sobie w różny sposób - niektórzy dzwonią do wybranych aptek, część zjawia się w nich osobiście. Prostszym rozwiązaniem, które nie wymaga wychodzenia z domu i straty czasy jest internetowa wyszukiwarka KtoMaLek.pl. Wystarczy podać swoją lokalizację i nazwę leku, by system wygenerował listę aptek, które posiadają szukany preparat na stanie. Wartko skorzystać z możliwości rezerwacji, by mieć pewność, że wybrany preparat będzie czekał na nas w aptece. Wystarczy kliknąć przycisk „zarezerwuj” i poczekać na potwierdzenie od farmaceuty.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/9/journal/5921

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów