Zakaz wywozu leków na przeziębienie i środków higienicznych – nowa lista antywywozowa (marzec 2020 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-03-06 12:42
Zakaz wywozu leków na przeziębienie i środków higienicznych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wczoraj wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie kraju. Wykaz ten wchodzi w życie od 6 marca 2020 r. i ma charakter prewencyjny. W związku pojawieniem się na terytorium Polski pierwszego przypadku zakażenia wirusem COVID-19, na liście pojawiły się liczne leki stosowane w terapii przeziębienia i grypy, jak również wyroby medyczne, w tym maseczki i termometry elektroniczne.

Rosną ceny maseczek i środków dezynfekujących

Nie sposób nie zauważyć, że w ostatnich dniach znacząco wzrosły ceny produków, które mają rzekomo mają chronić pacjentów przed zakażeniem koronawirusem. Zbiegło się to w czasie z ich ograniczoną dostępnością w aptekach i drogeriach. Pojawiły się natomiast na popularnych serwisach aukcyjnych i w ofercie sklepów internetowych, w mocno zawyżonych cenach. Między innymi z tego powodu Rada Śląskiej Izby Aptekarskiej zaapelowała do aptek o rozsądne ceny maseczek dla pacjentów. Jednocześnie ŚIA przypomina, że maseczek należy używać tylko wtedy, gdy wystąpią objawy chorobowe ze strony układu oddechowego lub podejrzewamy i siebie infekcję SARS-Cov-2. Samo noszenie maseczki nie jest wystarczającym środkiem gwarantującym powstrzymanie infekcji.

Podobne działania podejmowane są w innych krajach Unii Europejskiej. We Francji już kilka tygodni temu z aptek i sklepów poznikały maseczki higieniczne i żele odkażające. Brak dostępności tych produktów stał się pokusą dla nieuczciwych sprzedawców, którzy chcą zarobić na poczuciu zagrożenia wśród pacjentów i sprzedają wspomniane środki higieniczne po kilkukrotnie wyższych cenach. W sprawę zaangażowała się francuski rząd, który zapowiedział regulowanie cen tych produktów. W Niemczech poza granice kraju nie wolno wywozić maseczek i innych elementów odzieży ochronnej.

Leki na przeziębienie i środki higieniczne na liście antywywozowej

Ustawa Prawo farmaceutyczne zobowiązuje Ministerstwo Zdrowia do regularnego aktualizowania wykazu leków zagrożonych wywozem. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie jest to lista leków, których w aptekach brakuje, lecz leków i wyrobów medycznych, które zagrożone są wywozem poza kraju. Na wykazie znajdują się leki, których brak odnotowano w przynajmniej 5 proc. aptek danego województwa. Informacje te gromadzone są przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który przekazuje je do Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia zdecydował o zaktualizowaniu listy antywywozowej, co związane jest z wykryciem na terytorium Polski pierwszego przypadku zarażenia wirusem COVID-19. Tym razem lista ma niestandardowy kształt, ponieważ została poszerzona o szereg popularnych farmaceutyków dostępnych bez recepty oraz różnych wyrobów medycznych i środków do dezynfekcji. Poprzedni wykaz został opublikowany niedawno, bo w połowie lutego i znalazło się na nim 386 produktów leczniczych. Marcowa lista opiewa na aż 1324 pozycje.

Które leki objęto dodatkowym nadzorem?

Na liście antywywozowej pojawiło się aż 938 nowych farmaceutyków i produktów leczniczych, dostępnych w aptekach, również tych bez recepty. Są to przede wszystkim leki stosowane w stanach "grypowych", czyli leki działające przeciwgorączkowo, przeciwwirusowo, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwmalarycznie. Ponadto w wykazie zawarto wyroby medyczne, takie jak: igły iniekcyjne, maski chirurgiczne, maski do podawania tlenu, medyczne ochraniacze na obuwie, czepki medyczne, preparaty do dezynfekcji wyrobów medycznych, rękawice chirurgiczne, czy termometry elektroniczne. 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zwalczają gorączkę oraz ból o różnych pochodzeniu i małym bądź umiarkowanym nasileniu:

Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku na grzypę i przeziębienie, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, ale również umożliwi jego rezerwację.

Dodatkowym nadzorem objęto także:

Ministerstwo Zdrowia wyraźnie podkreśla, że za wywóz poza granicę kraju leków wskazanych w wykazie grożą dotkliwe kary, łącznie z karą pozbawienia wolności. Przepisy te są wymierzone w nieuczciwych przedsiębiorców, a nie pacjentów, którzy np. przy okazji wyjazdu zagranicznego mają w torbie podróżnej kilka opakowań niezbędnych leków.

Źródła
1. https://katowice.oia.pl/aktualnosci/informacja_dla_pacjent__w_w_sprawie_cen_maseczek_w_aptekach_oraz_sytuacji_kiedy_korzysta___z_maseczek
2. http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/16/journal/5967


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów