Co nowego na liście leków refundowanych? (marzec 2020 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-02-20 14:53
Lista leków refundowanych marzec 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. w życie wejdzie nowa lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia na nowe formy terapii mogą liczyć pacjenci onkologiczni, chorujący na cukrzycę typu 1 oraz pacjentki zmagające się z niepłodnością. Zmianom uległy także ceny wielu preparatów leczniczych.

Styczniowa lista leków refundowanych w liczbach

Obwieszczenie dotyczące wykazu leków refundowanych zostało opublikowane 18 lutego 2020 roku, jednak lista zacznie obowiązywać dopiero z początkiem marca. Dzięki temu apteki mają więcej czasu, by przygotować się do nadchodzących zmian, a tych jest całkiem sporo.

Dla pacjentów najważniejsze są zmiany dopłat do leków. Więcej trzeba będzie zapłacić za około 360 leków i wyrobów medycznych. Największy wzrost dotyczy przeciwgrzybiczego leku Noxafil (pozakonazol), do tej pory dopłata pacjenta wynosiła zaledwie 3,20 zł, jednak od 1. marca kwota ta wzrośnie do 1717,08 zł, co oznacza wzrost o 1713,88 zł! Na wyższą cenę nastawić się muszą pacjenci stosujący insulinę glargine Toujeo, której cena wzrosła do 207,20 zł (podwyżka o 48,10 zł) oraz insulinę Tresiba FlexTouch, do której trzeba będzie dopłacić o 20,99 zł więcej, niż dotychczas (nowa cena to 123,72 zł). Dopłaty pacjenta wzrosły też dla insulin Lantus, Levemir, Tresiba Penfil i Ryzodeg, nie przekraczają one 20 zł. Dla pozostałych leków podwyżki sięgają maksymalnie 5 zł.

Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.

Za blisko 400 leków i wyrobów medycznych pacjenci zapłacą mniej. Największą zmianę odczują pacjenci stosujący wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot. Do końca lutego za 2 fiolki po 4,5 ml tego preparatu muszą zapłacić 486,30, jednak z początkiem marca cena ta będzie wynosić 33,60 zł, co oznacza obniżkę dopłaty pacjenta o 452,70 zł. Zmniejszono również cenę przeciwpadaczkowego leku Trund (lewetyracetam) o 29,48 zł, insuliny glargine Abasaglar o 15,54 zł, a także leku przeciwzakrzepowego Pradaxa w dwóch dawkach (110 mg i 150 mg) o 13,04 zł. 

Nowości na liście refundacyjnej

Na marcowej liście refundacją objęto w sumie 73 nowe preparaty lecznicze, z czego:

  • 53 znalazły się na liście aptecznej;
  • 10 znalazło się w programach lekowych;
  • 6 dofinansowanych będzie w ramach chemioterapii;
  • 4 to wyroby medyczne dostępne w aptece.

Nowe leki dla cukrzyków

Lista leków refundowanych dla diabetyków systematycznie powiększa się o nowe preparaty i substancje czynne. Nowością na marcowej liście jest nowa insulina aspart (Fiasp), będąca szybko działającym analogiem insuliny ludzkiej. Od marca dostępna będzie dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. Poszerzyła się także oferta refundowanych metformin dla pacjentów z cukrzycą typu 2 – od marca pacjenci będą mieli dostęp do metforminy o przedłużonym uwalnianiu Metformax SR 1000, która jest już refundowana w dawce 500 i 750 mg.

Wsparcie walki z endometriozą i niepłodnością

Nowa lista leków refundowanych daje wsparcie pacjentkom zmagającym się z endometriozą. Refundacją objęto bowiem dwa leki - Endovelle i Symdieno - zawierające dienogest. To kolejne opcje terapeutyczne w leczeniu tego schorzenia, poprzednio refundację objęto preparaty z tą samą substancją czynną – Diemono i Visanne.

Dopłatą państwa objęto także preparat Rekovelle (folitropina delta), stosowany w ramach kontrolowanej hiperstymulacji jajników u pacjentek w wieku poniżej 40. roku życia, który stanowi kolejną opcję w terapii tego zaburzenia.

Kolejne preparaty dla pacjentów onkologicznych

Ministerstwo Zdrowia poszerzyło dostęp do nowych leków onkologicznych. Na liście znalazł się m.in. lek Caprelsa (wandetanib) w ramach programu lekowego „Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy”. Utworzono również nowe wskazanie dla leku Erbitux (cetuximab) w ramach programu lekowego „Leczenie płaskonabłonkowego raka głowy i szyi poza możliwościami leczenia miejscowego.”

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Większy wybór w terapii jaskry

Z nowości na liście powinni być zadowoleni pacjenci chorujący na jaskrę. Refundacją objęto leki przeciwjaskrowe Rozaduo oraz Travoprost+Timolol Genoptim (tymolol + trawoprost), które są tańszymi odpowiednikami leku DuoTrav, a także lek Rozatrav (trawoprost).

Które leki wypadły z wykazu?

Dla 37 produktów leczniczych skrócono decyzję o objęciu refundacją lub zdecydowanio o niekontynuowaniu refundacji. Tak się stało m.in. z lekiem Corator (atorwastatyna), który stosuje się u pacjentów w celu obniżenia stężenia cholesterolu i zapobiegania zdarzeniom ze strony układu sercowo-naczyniowego. Inne leki zawierające tę substancję czynną nadal są dostępne dla pacjentów w ramach listy refundacyjnej.

Z wykazu usunięto także przeciwpadaczkowe preparaty Lamitrin i Lamitrin S (lamotrygina), a także Symetra (lewetyracetam) oraz stosowany w chorobe afektywnej dwubiegunowej Verpin (lamotrygina).

Zmiany na liście 75+

Marcowa lista darmowych leków dla seniorów nie przyniosła większych zmian. Najnowszy wykaz opiewa na 2048 pozycje, czyli o 19 więcej niż w styczniu. Usunięto z niej krople do oczu Brymont (brymonidyna), stosowane w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z jaskrą oraz trzy dawki leku Corator (atorwastatyna). Leki te mają jednak swoje liczne odpowiedniki. Na wykazie nie pojawiła się żadna nowa substancja czynna, dodano jednak kolejne leki, w tym Suvardio Plus w sześciu dawkach, trzy typy kropli zawierających trawoprost lub jego połączenie z tymololem (Rozatrav, Rozaduo, Travoprost+Timolol Genoptim) oraz kolejną insulinę aspart (Fiastp).

Źródłohttps://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-18-lutego-2020-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marca-2020-r


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów