Ibuprofen a zakażenie koronawirusem – czy to bezpieczne połączenie?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-03-20 16:50
Ibuprofen a zakażenie koronawirusem

Kilka dni temu pojawiły się niepokojące informacje, jakoby stosowanie ibuprofenu, popularnego leku przeciwzapalnego i przeciwbólowego z grupy NLPZ, miało być szkodliwe u pacjentów chorych na COVID-19 i pogarszało stan ich zdrowia. Komunikat na ten temat wydała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w trakcie konferencji w Genewie, jednak po kilku dniach zrewidowała swoje stanowisko.

WHO przestrzega przed stosowaniem ibuprofenu

Burza wokół ibuprofenu rozpętała się po publikacji tweeta francuskiego ministra zdrowia, który zakomunikował, że stosowanie środków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, może nasilać rozwój infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 i odradzał jego stosowanie. 

Niedługo po tym Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenie, by przy podejrzeniu bądź leczeniu COVID-19 nie podawać ibuprofeniu, lecz zastosować paracetamol. Stanowisko to poparły także szwajcarskie służby medyczne.

Ibuprofen – czy jest się czego obawiać?

Wątpliwości co do stosowania ibuprofenu pojawiły się wraz z najnowszą publikacją prestiżowego czasopisma „The Lancet”. W opublikowanym artykule zasugerowano, że ibuprofen stosowany u pacjentów chorych na COVID-19 może zmniejszać reakcję systemu odpornościowego na koronawirusa. Wskazano również, że przyjmowanie tego leku może maskować objawy choroby i tym samym opóźnić diagnozę.

Okazuje się jednak, że na ten moment nie ma żadnych naukowych dowodów, które potwierdzałyby niekorzystny związek pomiędzy stosowaniem ibuprofenu, a pogorszeniem się stanu zdrowia chorych na COVID-19.

Stanowisko EMA i URPL w sprawie stosowania ibuprofenu

Głos w tej kontrowersyjnej sprawie zabrała Europejska Agencja ds. Leków (EMA), która poinformowała, że cały czas wnikliwie monitoruje obecną sytuację pod kątem trwającej pandemii, jednak w chwili obecnej brakuje dowodów na szkodliwe działanie ibuprofenu u pacjentów leczonych na COVID-19. Podobnie uważa Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), który podkreśla, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym ibuprofen, powinny być stosowane zgodnie z wytycznymi i w możliwie najmniejszych dawkach i krótkim okresie, by minimalizować ryzyko działań niepożądanych.

Oznacza to, że w obecnej sytuacji nie ma uzasadnienia, by pacjenci stosujący ibuprofen mieli przerywać leczenie.

Nowe stanowisko WHO ws. ibuprofenu

Wkrótce po komunikacie wydanym przez Europejską Agencję ds. Leków, WHO wydało nowy komunikat, który mówi o zmianie rekomendacji w stosowaniu ibuprofenu. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne informacje, specjaliści nie widzą przeszkód w stosowaniu ibuprofenu u chorych na COVID-19. WHO mówi również, że jest w stałym kontakcie z lekarzami leczącymi COVID-19 i nie otrzymuje żadnych informacji o negatywnych efektach stosowania ibuprofenu u pacjentów, nie wliczając w do powszechnie znanych działań niepożądanych, które mogą występować przy stosowaniu leków z grupy NLPZ.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów