Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF wycofuje z obrotu serię leku Megalia

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-03-26 17:01
Seria leku Megalia wycofana z obrotu

26 marca 2020 r. decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofano z obrotu na terenie całego kraju serię leku Megalia – syropu stosowanego m.in. w terapii braku łaknienia. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu partii tego preparatu?

Lek Megalia – co zawiera i kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Megalia jest megestrol, będący syntetyczną pochodną chlormadinonu. Lek ten zwiększa łaknienie oraz masę ciała, dlatego wskazany jest w leczeniu anoreksji (braku łaknienia), a także u pacjentów, u których doszło do znacznej utraty masy ciała w wyniku choroby nowotworowej bądź zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS).

Dlaczego wycofano serię leku Megalia?

Wycofanie konkretnej partii leku nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja, że jedna seria leku Megalia nie spełnia wymagań jakościowych w zakresie parametru „czystość mikrobiologiczna”.

Zgodnie z decyzją z dnia 26 marca 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Megalia (Megestroli acetas) 40 mg/ml, zawiesina doustna, 240 ml o numerze serii A1001119 i terminie ważności 11.2021 r. Podmiotem odpowiedzialnym jest Vipharm S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim.

Źródło: https://rdg.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Decision/Decision?id=4219


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów