Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla osób po 18. roku życia

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-11-25 15:21
Szczęśliwa, młoda kobieta zadowolona po wykonanym szczepieniu przeciwko grypie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 23 listopada 2021 r. wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, będą mogły bezpłatnie i bez recepty skorzystać ze szczepień przeciwko grypie. Decyzja ta ma związek m.in. z rosnącą falą zakażeń koronawirusem. Czy ta zmiana przyczyni się do wzrostu wyszczepialności wśród Polaków?

Jak do tej pory dostępne były szczepionki?

W ostatnich miesiącach dostępność szczepionek przeciwko grypie ulegała istotnym zmianom, a z bezpłatnego szczepienia mogły skorzystać jedynie wybrane grupy populacji. Na mocy decyzji refundacyjnych czterowalnetne szczepionki przeciw grypie dostępne były bezpłatnie dla osób po 75. roku życia oraz dla kobiet w ciąży. Z kolei odpłatność 50% przysługiwała:

 • osobom po 65. roku życia;
 • dzieciom od 24. miesiąca życia do 18. roku życia (w tym także na szczepionkę podawaną donosowo);
 • osobom w wieku od 18 lat, u których zachodzi wysokie ryzyko powikłań pogrypowych.

Ponadto resort zdrowia przygotował również rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. Aby chronić grupy szczególnie narażone na zachorowanie, od 2 listopada 2021 r. dostęp do darmowych szczepionek otrzymali:

 • medycy i pozostali pracownicy placówek medycznych;
 • farmaceuci oraz pracownicy aptek;
 • diagności laboratoryjni;
 • nauczyciele akademiccy, którzy prowadzą zajęcia ze studentami, a także studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z udziałem pacjentów;
 • pracownicy pomocy społecznej, również ci zatrudnieni w placówkach, które zapewniają całodobową opiekę, a także pensjonariusze domów pomocy społecznej lub placówek zapewniających całodobową opiekę;
 • pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz hospicjów i oddziałów medycyny paliatywnej;
 • nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych;
 • funkcjonariusze i żołnierze różnych służb;
 • Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego;
 • osoby urodzone nie później niż w 1946 r.

Aby skorzystać z przysługującego świadczenia, osoby te musiały złożyć stosowne oświadczenie i umówić się w punkcie szczepień. Skierowanie w tym przypadku nie było wymagane.

Darmowe szczepionki przeciw grypie dla wszystkich dorosłych

Resortowi zdrowia zależy na tym, by jak najwięcej osób w Polsce zaszczepiło się przeciw grypie, ponieważ w jednym czasie zbiega się rozpoczęcie sezonu grypowego i dynamiczny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Efektem tego jest nowelizacja wspomnianego rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022, dzięki której każda dorosła osoba będzie mogła skorzystać z bezpłatnej szczepionki przeciw grypie.

Zachorowalność na grypę na świecie

Grypa to choroba wysoce zakaźna, co roku zapadają na nią miliony ludzi na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że każdego roku na grypę choruje około 5-10% dorosłej populacji i nawet 20-30% dzieci! Z tej grupy około 3-5 milionów przypadków zachorowań ma ostry przebieg, z czego nawet 250 – 500 tysięcy pacjentów umiera.

Z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w sezonie grypowym 2020/2021 odnotowano przeszło 2,8 miliona zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Częstość zachorowań znacząco rośnie między styczniem a marcem.

Najtańszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia ochronne. Nie dają wprawdzie 100% ochrony przed zachorowaniem, jednak skutecznie chronią przed powikłaniami pogrypowymi.

Jak skorzystać z darmowego szczepienia przeciw grypie?

Jeżeli chcemy się bezpłatnie zaszczepić, wystarczy skontaktować się z punktem szczepień i umówić na termin zabiegu. Przed szczepieniem każdy pacjent odbywa rozmowę z lekarzem, który kwalifikuje go do zabiegu, dlatego warto stawić się na wizytę bez objawów jakiejkolwiek infekcji. Co ważne – recepta na szczepionkę nie jest wymagana.

Informacje na temat darmowych szczepień przeciwko grypie oraz punktów szczepień, do których można się zgłosić, dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype 

Według udzielonych przez resort informacji, do Polski ma trafić łącznie 5 milionów dawek szczepionki przeciw grypie. Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 r. lub do wyczerpania rezerwy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów