GIF: seria leku stosowanego przy rzucaniu palenia wycofana z aptek w trybie natychmiastowym

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-12-28 10:54
Kobieta trzyma w dłoniach blister tabletek na rzucenie palenia.

27 grudnia 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu serię produktu leczniczego Tabex wykorzystywany podczas rzucaniu palenia. Dlaczego GIF podjął taką decyzję i która leku została wycofane? Jeśli posiadają Państwo w swoich domach produkt Tabex należy zaprzestać jego przyjmowania.

Lek Tabex– kiedy się stosuje?

Substancją czynną produktu leczniczego Tabex jest cytyzyna, która służy leczeniu uzależnienia od nikotyny. Stosowanie tabletek Tabex ma stopniowo zmniejszać u pacjenta chęć dostarczenia nikotyny i zmniejszać objawy jej odstawienia. Tabex jest produktem dostępnym bez recepty

Dlaczego wycofano serię produktu leczniczegoTabex?

Z komunikatu udostępnionego przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny dowiadujemy się, że jedna seria opakowań leku nie spełnia wymagań specyfikacji w zakresie parametru zanieczyszczeń (w zakresie zawartości N - formylcitisine).

 

Zgodnie z decyzją z dnia 27 grudnia 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:

 

Tabex (Cytisinum), 1,5 mg, tabletki powlekane,

numer serii: 31120, termin ważności: 11.2022

podmiot odpowiedzialny: Sopharma Warszawa sp. z o.o. Al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa

 

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4285

 

Gdzie sprzedano najwięcej wycofanej serii produktu leczniczego Tabex?

tabex

 

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów