Jak działa peeling kawitacyjny?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-12-23 15:00
Mężczyzna poddaje się zabiegowi peelingu kawitacyjnego.

Szeroki dostęp do wysokiej jakości kosmetyków oraz coraz szersza oferta zabiegów w gabinetach dermatologicznych i kosmetologicznych sprawiają, że dbałość o dobrą kondycję skóry jest coraz bardziej skuteczna. Jedną z metod oczyszczania skóry i złuszczania martwego naskórka jest peeling kawitacyjny. Na czym dokładnie polega ten zabieg, jak często można go powtarzać i kto może się mu poddać?

Zasady działania peelingu kawitacyjnego

Zadanie peelingu jest usunięcie martwych komórek naskórka z powierzchni skóry, z kolei pod terminem kawitacja kryje się proces szybkiej przemiany fazy ciekłej w gazową za sprawą wpływu zmniejszonego ciśnienia. Aby wykonać peeling kawitacyjny, powierzchnia skóry musi zostać wcześniej zwilżona (wodą, solą fizjologiczną). Wykorzystane w tym zabiegu wibracje ultradźwiękowe oddziałują z cieczą, tworząc mikropęcherzyki, które pękając rozbijają komórki martwego naskórka, sebum, pozostałości kosmetyków do makijażu i innych zanieczyszczeń. 

Działanie ultradźwięków to dla skóry swoisty mikromasaż, który poprawia jej ukrwienie i elastyczność oraz sprzyja procesom regeneracyjnym. Peeling kawitacyjny polecany jest jako zabieg przygotowujący cerę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy warto wykonać peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, jednak szczególnie polecany jest osobom z cerą przetłuszczającą się oraz problemową, bez zmian ropnych i stanów zapalnych. Zabieg poprawia ukrwienie skóry oraz korzystnie oddziałuje na metabolizm komórkowy, dzięki czemu cera staje się bardziej napięta i promienna. Stosuje się go przez wykonywaniem kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ od usprawnia wchłanianie substancji od działaniu odżywczym, nawilżającym i ujędrniającym. Peeling kawitacyjny jest na tyle delikatny, że sprawdzi się u osób z cienką i suchą skórą naczynkową, skłonną do podrażnień.

Choć peeling kawitacyjny uważany jest za bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania do jest wykonywania. Z zabiegu muszą zrezygnować kobiety w ciąży, osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi, epilepsją i osteoporozą. Peelingu nie wykonuje się w przypadku wystąpienia stanu zapalnego na skórze lub gdy doszło do przerwania ciągłości naskórka. Ponadto stosowane przy tym rodzaju peelingu ultradźwięki wykluczają z zabiegu osoby z metalowymi implantami oraz pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca. Pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami tarczycy lub niewydolnością krążenia powinni omówić chęć wykonania peelingu kawitacyjnego ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak przebiega peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny, tak jak każdy zabieg kosmetyczny, poprzedza dokładny demakijaż i oczyszczanie. Dopiero tak przygotowana cera jest gotowa na dalsze etapy pielęgnacji. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, może mu towarzyszyć uczucie łaskotania skóry. 

Do peelingu kawitacyjnego wykorzystuje się niewielkie urządzenie generujące ultradźwięki, zakończone specjalną szpatułką (pelotką), którą przesuwa się po powierzchni zwilżonej skóry. Co niezwykle istotne, po każdym przeciągnięciu szpatułką skóra musi być ponownie zwilżona.

Peelingowanie twarzy i dekoltu zajmuje około 10-15 minut, a po zabiegu skóra ponownie zostaje oczyszczona z pozostałości złuszczonego naskórka i zanieczyszczeń. 

Koszt peelingu kawitacyjnego w gabinecie dermatologicznym lub u kosmetologa waha się od 50 do 100 zł. Alternatywą może być zakup urządzenia do peelingu kawitacyjnego, przeznaczonego do użytku domowego.

Jakich efektów można się spodziewać po peelingu kawitacyjnym?

Zazwyczaj peeling kawitacyjny wykonuje się jesienią i zimą, gdyż w tym czasie skóra jest rzadziej narażona na działanie promieni słonecznych i ryzyko powstania przebarwień jest mniejsze. Niezależnie od pory roku należy pamiętać o dodatkowej ochronie przeciwsłonecznej, stosując kremy z odpowiednio wysokim filtrem (np. IWOSTIN Solecrin SPF 50 Krem ochronny, Vichy Ideal Soleil SPF 50 krem matujący, Avene Sun SPF 50 fluid mineralny, Bioderma Photoderm SPOT SPF 50).

Jeżeli zabiegi wykonywane są regularne, peeling kawitacyjny może dać satysfakcjonujące rezultaty. Częstotliwość zabiegów należy dobrać do potrzeb cery i jej aktualnego stanu. Jeżeli skóra jest mocniej zanieczyszczona, zabieg można powtarzać raz w tygodniu, a potem zmniejszyć częstość jego wykonywania do 1-2 razy w miesiącu. 

Najważniejsze zalecenia po wykonaniu peelingu kawitacyjnego to niekorzystanie przez minimum 24 godziny z sauny, basenu, kąpieli słonecznej, samoopalacza na partii poddanej zabiegowi, a w miejscu zabiegu można nałożyć delikatny makijaż dopiero po upływie 24 godzin

Po peelingu skóra zyskuje lepszy koloryt, jest dotleniona, wygładzona i bardziej elastyczna. Wydzielanie sebum zostaje widocznie ograniczone, a skóra lepiej przyswaja stosowane kosmetyki.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów