Rumian szlachetny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Rumian szlachetny, nazywany często również rumianem rzymskim jest powszechnie występującym zielem przypominającym wyglądem rumianek pospolity. Stosowany był już w średniowieczu, a pierwsze wzmianki o jego zastosowaniu leczniczym pochodzą z XVIII wieku, kiedy to był wykorzystywany jako środek wiatropędny, wspomagający trawienie oraz przeciwbólowy. Inne źródła wskazywały również na jego pozytywne działanie na skórę oraz łagodzące objawy miesiączki.
Rumian szlachetny — właściwości
Rumian szlachetny zawiera w swoim składzie związki, takie jak flawonoidy, olejek eteryczny, kumaryny i kwasy organiczne. Wpływają one na jego właściwości moczopędne, poprawiające trawienie oraz przeciwbólowe i rozkurczowe. Stosowany może być również zewnętrznie dzięki właściwościom przeciwzapalnym i znieczulającym.
Rumian szlachetny — jak wygląda i skąd pochodzi?
Rumian szlachetny (łac. Chamaemelum nobile) jest rośliną osiągającą wysokość do około 30 centymetrów. Na rozgałęzionej łodydze wyrastają pierzastosieczne liście, które mogą być gładkie lub miękko owłosione. Jego kwiaty zebrane są w koszyczki, na zewnątrz białe i języczkowate, a w środku żółte i rurkowate.
Rumian szlachetny często mylony jest z powszechnie występującym rumiankiem pospolitym. Obydwie rośliny posiadają podobne, biało-żółte kwiaty zebrane w koszyczki, jednak rumianek pospolity jest znacznie większym zielem — jego wysokość wynosi zazwyczaj od 50 do 80 centymetrów.
Nazwa rumian rzymski została nadana roślinie w XVI wieku, kiedy to duże jej uprawy zostały zaobserwowane w okolicach Rzymu. Rumian szlachetny pochodzi jednak z terenów Północnej Afryki i Zachodniej Europy. Naturalnie występuje na obszarach Algierii, Maroko, Hiszpanii, Francji, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii. Rozprzestrzenił się i rośnie we wszystkich krajach Europy, w tym również pospolicie spotykany jest w Polsce.
Rumian szlachetny — działanie, wskazania do stosowania
Rumian szlachetny wykazuje działania poprawiające funkcje trawienne. Wpływają na to właściwości przyspieszające metabolizm, ale również wiatropędne i rozkurczowe na mięśnie gładkie. W kosmetologii stosowany jest jako dodatek do wielu kosmetyków, działając przeciwzapalnie. Znalazł zastosowanie jako składnik wielu kosmetyków, w tym szamponów, odżywek oraz mydeł.
Rumian szlachetny w dolegliwościach trawiennych
Rumian szlachetny przyspiesza funkcje trawienne organizmu. Działa również wiatropędnie, rozkurczowo oraz przeciwbólowo, niwelując objawy niestrawności. Skutecznie sprawdza się w zwalczaniu bólów brzucha wywołanych stanami skurczowymi mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Dzięki działaniu wiatropędnemu redukuje nadmiar gazów zebranych w jelitach.
Rumian szlachetny w kosmetykach
Rumian szlachetny wykorzystywany jest jako dodatek do wielu kosmetyków. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjnie, co wykorzystywane jest w leczeniu trądziku, egzemy oraz łuszczycy skóry.
Rumian szlachetny — jak dawkować?
Rumian szlachetny można dawkować doustnie w postaci sproszkowanego surowca, jakim są kwiaty rumianu szlachetnego. W tym celu należy przyjmować dawkę około 0,5 grama surowca 2-3 razy dziennie w dolegliwościach trawiennych.
W leczeniu nerwobólu zaleca się stosowanie dawki 2 gramów 2 razy dziennie rano i wieczorem.
Napar z rumianu szlachetnego
Napar z kwiatów rumianu szlachetnego przygotowuje się poprzez zalanie 1-2 łyżeczek sproszkowanego lub całego surowca 500 mililitrami wrzącej wody. Całość należy pozostawić pod przykryciem przez 15 minut i następnie odsączyć. Po przestudzeniu należy spożywać pół szklanki naparu 2-4 razy dziennie doustnie lub w postaci okładów na skórę.
Leki i suplementy zawierające rumian szlachetny
Rumian szlachetny dostępny jest w postaci ekstraktu w produkcie kosmetycznym w formie maski do włosów. W sklepach zielarskich można kupić koszyczki rumianu do domowego przygotowania naparu. Rumian rzymski jest również składnikiem wielu kosmetyków. Stosowany jest głównie w szamponach i odżywkach do włosów naturalnego pochodzenia oraz różnego rodzaju mydłach do skóry wrażliwej i atopowej.
Rumian szlachetny w ciąży
Rumian szlachetny, ze względu na brak dostatecznych dowodów o jego bezpieczeństwie, nie powinien być stosowany przez kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. Należy pamiętać, że wszystkie leki, zioła oraz suplementy diety przyjmowane w tych okresach powinny być wcześniej skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.
Rumian szlachetny — przeciwwskazania i środki ostrożności
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z rumianu szlachetnego jest alergia na rośliny z rodziny Asteraceae oraz okres ciąży i karmienia piersią. Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu olejku eterycznego z rumianu — należy pamiętać o wcześniejszym rozcieńczeniu go wodą.
Rumian szlachetny — możliwe działania niepożądane
Rumian szlachetny stosowany niewłaściwie lub w zbyt dużych ilościach może wykazywać działania niepożądane. Do najczęściej występujących zalicza się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki czy wymioty. W sytuacji uczulenia na rośliny z rodziny Asteraceae mogą pojawić się reakcje alergiczne w postaci wysypki na skórze.
Rumian szlachetny — interakcje z lekami i innymi ziołami
Rumian szlachetny, jak każde inne zioło, może wchodzić w interakcje z lekami i innymi ziołami. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu koszyczków rumianu z lekami przeciwzakrzepowymi,przeciwbólowymi oraz uspokajającymi. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Rumian szlachetny w Ziołopedii — podsumowanie
Rumian szlachetny jest znaną od wieków rośliną, która wykorzystywana jest również w medycynie. Szczególnie chętnie stosowany jest w leczeniu dolegliwości trawiennych przebiegających ze stanami skurczowymi przewodu pokarmowego. W kosmetologii wykorzystywane są z kolei jego właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne w leczeniu trądziku, egzemy oraz łuszczycy skóry.
Bibliografia
- Al-Snafi, A.E. Medical importance of Anthemis nobilis (Chamamelum nobile) - a review. Asian journal of Pharmaceutical Science & Technology, 6(2). 2016. str.: 89-95.
- Eddouks, M., Lemhadri, A., Zeggwagh, N.A., Michel, J-B. Potent hypoglycaemic activity of the aqueous extract of Chamaemelum nobile in normal and streptozotocin-induced diabetic rats. Diabetes Research and Clinical Practice, 67(3). 2005. str.: 189-195
- Hossein, K., Sobhan, G., Nourkhoda, S., Reza, H., Behzad, B., Asieh, T., Aref, S., Reza, M., Hadi, E-S., Hamidreza, H., Hamid, H. In vivo antibacterial and wound healing activities of Roman Chamomile (chamaemelum nobile). Infectious Disorders - Drug Targets, 18(1). 2018. str.: 41-45
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.