Przeciwdziałanie pogłębianiu się wady wzroku [Porady]

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-16 15:14
Kobiece dłonie wykonujące gest kadrowania.

Wady wzroku obecnie stanowią problem globalny. Jak wskazują statystyki nawet 2,3 miliarda ludzi na świecie wymaga korekcji wady wzroku. Jak przeciwdziałać pogłębianiu się wadom wzroku? Poznaj nasze porady!

Więcej aktywności poza ekranem

Obecne czasy sprzyjają spędzaniu nieskończonych godzin przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu. Na tych urządzeniach pracujemy, uczymy się i relaksujemy. W konsekwencji towarzyszy nam przemęczenie, a także nadwyrężony zostaje nasz narząd wzroku.

Zatem, jednym z podstawowych narzędzi, które pozwala opóźnić lub spowolnić rozwój wybranych wad wzroku, w tym zwłaszcza krótkowzroczności, będzie spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu, z dala od ekranu komputera czy smartfona. Cenne będzie, jeśli wyrobimy sobie nawyk np. codziennych spacerów, jogi czy jeżdżenia na rowerze. W dni deszczowe możemy wybrać ćwiczenia na siłowni czy basen. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy z nas powinien być aktywny minimum 150 minut tygodniowo. Warto wtedy oderwać się od wszelkich urządzeń, poświęcić czas na relaks i budowanie relacji z bliskimi.

Przerwy w pracy

Nie jest tajemnicą, że do efektywnej pracy potrzebny także odpowiednio zaplanowanego odpoczynku. Jednakże, mimo iż wiemy, że przerwy są ważne, to nie zawsze ich przestrzegamy! Być może towarzyszy nam nadmiar obowiązków lub czujemy się przytłoczeni i zestresowani tym, że nie zdążymy na czas?

Warto jednak pamiętać, że świeży umysł i wypoczęte oczy sprawdzają się w pracy zdecydowanie lepiej! Przerwy, które potencjalnie mogą wydawać się kłopotliwe, pomogą skupić uwagę i szybciej uporać się z obowiązkami. Jak zalecają Eksperci, odpoczynek od ekranu komputera, telefonu czy tabletu należy robić regularnie. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie metody 20-20-20, czyli po 20 minutach pracy, należy zrobić sobie 20 sekund przerwy i popatrzeć na odległość 20 stóp (ok. 6 metrów). Więcej o tej metodzie, regularnych przerwach i innych ćwiczeniach dla wzroku przeczytasz na tej stronie.

Odpowiednia korekcja wady wzroku

To niewątpliwie najważniejsza porada! Odpowiednia korekcja wady wzroku to podstawa w trosce o nasze oczy. Noszenie okularów korekcyjnych nie tylko poprawia komfort życia, ale pozwala spowolnić, a nawet zatrzymać, rozwój wady refrakcji!

Jeśli towarzyszą nam niepokojące objawy takie jak na przykład osłabienie widzenia, bóle głowy czy zaburzenia wzroku to niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty ochrony wzroku – okulisty lub optometrysty. Na wizycie zostanie przeprowadzone dokładne badanie i ocena potrzeby leczenia, a także metody, która będzie najlepsza.

Jeśli zostaną nam zalecone okulary korekcyjne, należy udać się do optyka, który indywidualnie dla nas dopasuje soczewki korekcyjne i oprawki. Dobrze dobrane okulary są wygodne, poprawiają komfort życia, a nawet mogą wizualnie dodawać uroku! Z tego względu warto wybrać się do doświadczonego specjalisty. Polecanych optyków znajdziesz tutaj.

Zatem, chcąc zadbać o wzrok kluczowa jest troska o ich dobrostan na co dzień. Małe, zdrowe nawyki takie jak krótkie przerwy czy relaks bez ekranu nie powodują dużej rewolucji, a znacznie odciążają nasze oczy. Z kolei noszenie okularów może wydawać się dużą zmianą, ale stanowi podstawową metodę korekcji wielu wad wzroku. Pamiętaj, dobrze dobrane okulary to komfort, nie udręka!

Bibliografia:

  • Z. Owczarek. Stworzenie modelu / wytycznych przesiewowych badań wzroku dla dzieci w wieku przedszkolnym. Optyka 2020; 4:40 - 42.
  • Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 r. poz. 1078).
  • P. Kanclerz i wsp. Krótkowzroczność u dzieci w wieku szkolnym - epidemiologia, czynniki ryzyka oraz metody zapobiegania progresji. Forum Medycyny Rodzinnej 2021;15:1:44-52.
  • G. Henrykowska i wsp. Analiza częstości występowania wad wzroku wśród populacji Powiatu Jędrzejowskiego. Probl Hig Epidemiol 2012, 93(2): 294-297.
  • World Health Organization. Physical Activity and Adults. Recommended levels of physical activity for adults aged 18 – 64 years, 2011.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów