Tych leków może zabraknąć w aptekach!

11 stycznia 2018 roku Ministerstwo Zdrowia wydało obwieszczenie dotyczące wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, których może zabraknąć w aptekach. Wśród nich są m.in. szczepionki, leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwnowotworowe.

leki zagrożone brakiem dostępności

Kiedy leki trafiają do wykazu?

Na wykazie umieszcza się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach zgłaszane są do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który przekazuje te dane bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia. 

Lista leków, których może zabraknąć w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych, służy ograniczeniu problemu niekontrolowanego wywozu leków z Polski. Produkty, które trafiły na listę nie mogą być eksportowane przez hurtownie poza granice kraju.

Które leki znalazły się na liście?

Na wykazie opublikowanym przez resort zdrowia znalazły się w sumie 183 produkty. Część z nich to te same preparaty w różnych postaciach i dawkach. Poprzedni wykaz opublikowany 14 listopada 2017 r. zawierał 197 pozycji.

Których leków może zabraknąć? Problem dotyczy szczepionek, które chronią przed błonicą, tężcem i krztuścem (Infanrix HEXA, Pentaxim), a także niektórych insulin (m.in. Actrapid Penfill, Humalog, Insulatard Penfill, Levemir, Mixtard 40 Penfill). Trudno dostępne są także leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Fragmin, Vessel due F i Xarelto) oraz leki przeciwnowotworowe (Alkeran, Hydroxycarbamid Teva, Hydroxyurea medac).

Na wykazie znalazły się również preparaty stosowane w leczeniu braku łaknienia i utraty masy ciała, które są wynikiem choroby nowotworowej lub AIDS (Megace, Megalia, Megastril), a także leki używane w leczeniu astmy (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort).

Problemy z dostępnością dotyczą też preparatów mlekozastępczych, stosowanych u dzieci w diecie eliminacyjnej (Infatrini Peptisorb, Neocate Advance, Nutramigen 1 LGG, Bebilon pepti 2 DHA).

Jak znaleźć trudno dostępny lek?

Jeżeli mamy kłopot ze znalezieniem leku, z pomocą przyjdzie serwis KtoMaLek.pl. Nie tylko szybko pomoże znaleźć najbliższą aptekę, w której dany lek jest na stanie, ale również pozwoli go zarezerwować. 

Pełny wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowiahttp://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2018/2/journal/4323

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów