Sprawdzamy dostępność
leków w 10 930 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki hormonalne stosowane w terapii przeciwnowotworowej
W tej kategorii znajdziesz leki hormonalne, które znalazły swoje zastosowanie w leczeniu nowotworów.
Leki hormonalne stosowane w terapii przeciwnowotworowej
Od lat poszukiwane są ścieżki leczenia nowotworów z wykorzystaniem nowych leków. Wśród nich znajdują się leki hormonalne, które niosą duże nadzieje na wyleczenie pacjentów cierpiących na raka piersi, trzonu macicy, gruczołu krokowego, jajnika czy tarczycy. To przede wszystkim im dedykowana jest hormonoterapia. Jakie leki są wykorzystywane w tej metodzie leczenia nowotworów? Jakimi działaniami niepożądanymi jest obarczona?
Hormonoterapia – co to takiego?
Hormonoterapia to metoda leczenia nowotworów polegająca na podawaniu choremu leków hormonalnych. Odgrywa istotną rolę w leczeniu nowotworów, których wzrost i rozwój jest zależny od hormonów. Hormony są związkami chemicznymi, które wiążą się z receptorami (specyficznymi białkami w komórce nowotworowej), a następnie je aktywują (wtedy nazywamy ich agonistami) lub hamują (w tym przypadku – antagonistami). Skutkuje to zablokowaniem podziału komórek nowotworowych.
Antyestrogeny
Antyestrogeny mają zdolność blokowania receptora estrogenowego, a tym samym hamują aktywność czynników wzrostu. W efekcie zmniejszają intensywność podziałów komórek nowotworowych. Do tej grupy leków należy np. tamoksyfen, który znalazł szerokie zastosowanie w terapii raka piersi.
Analogi gonadoliberyny
Analogi gonadoliberyny wiążą się z receptorami w mózgu (w przednim płacie przysadki) i hamują wydzielanie dwóch hormonów, od których zależny jest rozwój nowotworu: lutropiny (LH) i folikulotropiny (FSH). W tej grupie leków wyróżniamy agonistów, np. goserelinę, leuprorelinę i tryptorelinę, które aktywują receptory, oraz antagonistów, np. degareliks, które je blokują. Analogi gonadoliberyny wykorzystuje się w leczeniu raka gruczołu krokowego oraz piersi.
Inhibitory aromatazy
Leki z tej grupy mają zdolność do hamowania aktywności aromatazy. Jest to enzym biorący udział w syntezie estrogenów – hormonów, które mogą wpływać na powstawanie nowotworów. W efekcie znacznie spada ich stężenie, a co za tym idzie, hamowany jest rozwój nowotworu. Wyróżniamy leki, które nieodwracalnie hamują działanie aromatazy, np. anastrozol i letrozol , oraz odwracalnie, np. eksemestan. Inhibitory aromatazy są stosowane w terapii raka piersi wrażliwego na leczenie lekami hormonalnymi, a także u chorych po okresie menopauzalnym.
Antyandrogeny
Antyandrogeny są związkami, które blokują wydzielanie oraz aktywność androgenów, czyli męskich hormonów (np. testosteronu). Do tej grupy leków należy flutamid , bikalutamid oraz enzalutamid . Stosowane są w leczeniu raka gruczołu krokowego.
Progestageny
Progestageny to grupa syntetycznych hormonów, które swoją budową są zbliżone do progesteronu – żeńskiego hormonu płciowego, odpowiadającego m.in. za przebieg cyklu miesiączkowego u kobiety. Mechanizm działania progestagenów jest złożony. Regulują proces syntezy różnych genów oraz hamują wydzielanie hormonów, których obecność powoduje wzrost nowotworu. Do tej grupy leków należy np. octan megestrolu i medroksyprogesteron. Progestageny znalazły zastosowanie w leczeniu raka endometrium, trzonu macicy, piersi i nerek.
Selektywni antagoniści receptora estrogenowego
Selektywni antagoniści receptora estrogenowego działają na podobnej zasadzie, co antyestrogeny, jednak w tym przypadku lek wiąże się wybiórczo z konkretnym receptorem komórki nowotworowej i hamuje jej aktywność. Przedstawicielem tej grupy leków jest fulwestrant, stosowany w leczeniu raka piersi.
Dostępność wymienionych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.
Działania niepożądane leków hormonalnych
W odróżnieniu od chemioterapii (w której pacjent otrzymuje klasyczne leki przeciwnowotworowe), hormonoterapia obarczona jest mniejszymi działaniami niepożądanymi. Do najczęstszych efektów ubocznych należą:
- nudności i wymioty,
- zawroty głowy,
- choroba zakrzepowa naczyń,
- uderzenia gorąca,
- potliwość,
- senność,
- zaburzenia libido.
Po zakończeniu terapii lekami hormonalnymi, większość objawów ustępuje.