Dlaczego leki są wycofywane ze sprzedaży?

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-12-01 12:27
wycofane leki

Co jakiś czas dochodzą nas słuchy o lekach wycofywanych ze sprzedaży. Dlaczego tak się dzieje i jak powinniśmy postąpić, jeżeli dany specyfik znajduje się w naszej apteczce lub niedawno sami go przyjmowaliśmy? W dzisiejszym artykule tłumaczymy, dlaczego producenci leków wycofują je czasami z obiegu. Powody przedstawimy na podstawie wycofanych ostatnio środków.

Zbyt duża ilość zanieczyszczeń

Antybiotyk Erythromycinum Intravenosum TZF stosowany w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, zapaleniach płuc, ucha, dziąseł, powiek, skóry i przewodu pokarmowego wycofano ostatnio ze sprzedaży z powodu zbyt dużej ilości zanieczyszczeń, niespełniającej standardowych wymagań jakości. Ten sam powód dotyczył kropli Cetraxal przepisywanych w przypadku ostrego zapalenia ucha.

|ZOBACZ TEŻ: Antybiotyk wykorzystywany pomocniczo podczas leczenia grypy wycofany z obiegu

Lek nie spełnia wymagań jakościowych

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu słynnego syropu na kaszel Ambroksol Takeda z obiegu na wniosek producenta leku. Okazało się, że nie spełnia on wymagań jakościowych, lecz nie stanowi jednocześnie zagrożenia dla zdrowia pacjentów.

|ZOBACZ TEŻ: Popularny syrop na kaszel wycofany z aptek. Sprawdź, czy masz go w domu!

Niewłaściwa dawka substancji leczniczych

Popularny Amol, stosowany często przy bólach głowy, przeziębieniach i problemach z trawieniem wycofano ostatnio z aptek z powodu niewłaściwej dawki aldehydu cynamonowego. Ten sam problem dotyczył jakiś czas temu plastrów rozgrzewających Kapsiplast używanych przy bólach mięśni i stawów. Okazało się, że zawarta w nich atropina jest poniżej limitu wskazanego na opakowaniu. Wycofany we wrześniu 2017 roku probiotyk Lakcid miał z kolei nieodpowiednią liczbę CFU pałeczek kwasu mlekowego.

|ZOBACZ TEŻ: Amol wycofany z aptek!

Niepełne lub fałszywe dane na ulotce

Linezolid Polpharma o numerze serii 10516, używany w leczeniu zapalenia płuc i niektórych zakażeń skóry, wycofano ze sprzedaży ze względu na błąd w ulotce dodawanej do opakowania leku. Nieprawidłowa informacja znajdowała się w punkcie, dotyczącym przechowywania tabletek. Producent zapewniał, że nie ma ku temu żadnych specjalnych zaleceń, podczas gdy w wysokiej temperaturze uwalnia się substancja czynna specyfiku i traci on swoje właściwości lecznicze.

Z podobnego powodu wycofano również lek na uspokojenie Hydroxyzine Hydrochloride. Zawnioskował sam importer, który poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny o błędzie w oznakowaniu opakowania w zakresie drogi podania leku.

Co zrobić z wycofanymi lekami?

Lista leków wycofywanych corocznie z polskich aptek jest długa. Bieżące informacje na ten temat znaleźć można między innymi na blogu portalu KtoMaLek.pl. Jeśli niektóre z tych specyfików znajdują się na naszych półkach, mamy możliwość zwrócenia ich do apteki, w której zostały zakupione, pod warunkiem okazania dowodu zakupu. Warto wspomnieć, że prawdziwe zagrożenie w przyjmowaniu tego typu leków występuje bardzo rzadko, a producenci zazwyczaj dmuchają na zimne.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów