Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

e-Recepta: czym jest elektroniczna recepta i kiedy zacznie obowiązywać?

2018-02-12 15:47
e-recepta

e-Recepta jest jednym z wielu elementów składających się na projekt "Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" - P1. Ma ona nie tylko usprawnić obsługę pacjentów, ale także ułatwić dostęp do danych medycznych i przyspieszyć wykupywanie leków. Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia elektronicznej recepty w Polsce?

e-Recepta - jak będzie działać?

Wystawianie i korzystanie z e-Recepty ma ułatwić i przyspieszyć dotychczasowe procedury. Uprawniony pracownik medyczny będzie miał możliwość wystawienia i cyfrowego podpisania elektronicznej recepty, która zostanie wprowadzona do systemu informatycznego. Pacjent otrzyma wydruk recepty, na którym będą widniały wszystkie potrzebne informacje potrzebne do jej zrealizowania, w tym kod dostępowy i klucz. Co ciekawe, e-Recepta będzie dostępna także w wersji mobilnej - w formie wiadomości e-mail lub SMSa. W aptece wystarczy okazać taką receptę aby ją zrealizować. Pacjent może także zdecydować się na założenie internetowego konta pacjenta, dzięki czemu wydruk recepty nie będzie potrzebny.

Elektroniczna recepta z korzyścią dla pacjenta

Na wprowadzeniu e-Recepty mają skorzystać przede wszystkim pacjenci. Korzyści płynących z tego rozwiązania jest sporo:

  • wyeliminowany zostanie problem nieczytelnych recept, a co za tym idzie, pacjenci nie będą musieli udawać się na kolejną wizytę do lekarza w celu korekty recepty,
  • zwiększy się bezpieczeństwo pacjentów poprzez ograniczenie możliwości wydania nieprawidłowego leku,
  • usprawniona zostanie opieka nad przewlekle chorymi pacjentami, którzy nie będą musieli iść do lekarza w celu odbioru recepty - oszczędność czasu dla lekarza i pacjenta,
  • elektroniczną receptę będzie można zrealizować w kilku aptekach (zakup każdego leku w innej aptece),
  • informacje dotyczące dawkowania leków będą jasne i czytelne,
  • pacjent oraz personel medyczny będą mieli dostęp do historii wystawionych recept, dzięki czemu zwiększy się jakość i bezpieczeństwo leczenia, zaś proces leczenia będzie lepiej skoordynowany.

Kto jeszcze zyska na e-Recepcie?

Pacjent nie jest jedynym beneficjentem tego rozwiązania, pozytywne skutki wprowadzenia elektronicznych recept odczują wszyscy pracownicy opieki zdrowotnej. Wystawianie e-recept to oszczędność pieniędzy oraz czasu, który lekarz może poświęcić pacjentom. Poprawienie czytelności i wiarygodności recepty, a także uproszczenie procesu jej realizacji, ułatwi pracę farmaceutów. Informatyzacja procesu wystawiania i realizacji recept uszczelni obieg leków i pozwoli mieć lepszą kontrolę nad obrotem lekami refundowanymi. Innymi słowy – zyska na tym cały system.

e-Recepta już za chwilę

Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, pilotaż e-Recepty miała ruszyć w połowie lutego 2018 roku. Jednak z uwagi na problemy techniczne i konieczność dopracowania systemu, termin startu został przesunięty o kolejnych kilka tygodni. Mówi się, że program wystartuje z początkiem kwietnia 2018 r., na razie jednak nie znamy dokładnej daty. 

Dodatkowych parę tygodni pozwala wprowadzić zmiany do zapowiadanych wcześniej rozwiązań. Przede wszystkim pilotaż e-Recepty będzie także dostępny dla leków refundowanych - w poprzednim kształcie miał obejmować tylko leki nierefundowane. Lekarze będą mogli także zatwierdzać elektroniczne recepty z użyciem certyfikatów ZUS. Będzie także istniała możliwość wystawienia takiej recepty w przypadku telemedycyny. Zgodnie z obowiązującą ustawą, e-Recepta ma trafić do powszechnego użytku od 1 stycznia 2020 roku.

Media powołują się na nasz artykuł

Media zaczynają sie powoływać na nasz artykuł. Ostanio pojawiliśmy się w Teleexpressie. Informacje w tym wpisie będą na bieżąco aktualizowane, więc zachęcamy do zaglądania tu regularnie.

Zdjęcie: https://teleexpress.tvp.pl/36442734/08042018-1700

 

Więcej artykułów