e-Recepta: czym jest elektroniczna recepta i kiedy zacznie obowiązywać?

2018-10-03 15:47
e-recepta

e-Recepta jest jednym z wielu elementów składających się na projekt "Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" - P1. Ma ona nie tylko usprawnić obsługę pacjentów, ale także ułatwić dostęp do danych medycznych i przyspieszyć wykupywanie leków. 25 maja w Siedlcach odbyła się inauguracja pilotażu tego projektu. Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia elektronicznej recepty na terenie całego kraju?

e-Recepta - jak będzie działać?

Wystawianie i korzystanie z e-Recepty ma ułatwić i przyspieszyć dotychczasowe procedury. Uprawniony pracownik medyczny będzie miał możliwość wystawienia i cyfrowego podpisania elektronicznej recepty, która zostanie wprowadzona do systemu informatycznego. Pacjent otrzyma wydruk recepty, na którym będą widniały wszystkie potrzebne informacje potrzebne do jej zrealizowania, w tym kod dostępowy i klucz. Co ciekawe, e-Recepta będzie dostępna także w wersji mobilnej - w formie wiadomości e-mail lub SMSa. W aptece wystarczy okazać taką receptę aby ją zrealizować. Pacjent może także zdecydować się na założenie internetowego konta pacjenta, dzięki czemu wydruk recepty nie będzie potrzebny.

e-recepta-baner

Elektroniczna recepta z korzyścią dla pacjenta

Na wprowadzeniu e-Recepty mają skorzystać przede wszystkim pacjenci. Korzyści płynących z tego rozwiązania jest sporo:

  • wyeliminowany zostanie problem nieczytelnych recept, a co za tym idzie, pacjenci nie będą musieli udawać się na kolejną wizytę do lekarza w celu korekty recepty,
  • zwiększy się bezpieczeństwo pacjentów poprzez ograniczenie możliwości wydania nieprawidłowego leku,
  • usprawniona zostanie opieka nad przewlekle chorymi pacjentami, którzy nie będą musieli iść do lekarza w celu odbioru recepty - oszczędność czasu dla lekarza i pacjenta,
  • elektroniczną receptę będzie można zrealizować w kilku aptekach (zakup każdego leku w innej aptece),
  • informacje dotyczące dawkowania leków będą jasne i czytelne,
  • pacjent oraz personel medyczny będą mieli dostęp do historii wystawionych recept, dzięki czemu zwiększy się jakość i bezpieczeństwo leczenia, zaś proces leczenia będzie lepiej skoordynowany.

Kto jeszcze zyska na e-Recepcie?

Pacjent nie jest jedynym beneficjentem tego rozwiązania, pozytywne skutki wprowadzenia elektronicznych recept odczują wszyscy pracownicy opieki zdrowotnej. Wystawianie e-recept to oszczędność pieniędzy oraz czasu, który lekarz może poświęcić pacjentom. Poprawienie czytelności i wiarygodności recepty, a także uproszczenie procesu jej realizacji, ułatwi pracę farmaceutów. Informatyzacja procesu wystawiania i realizacji recept uszczelni obieg leków i pozwoli mieć lepszą kontrolę nad obrotem lekami refundowanymi. Innymi słowy – zyska na tym cały system.

e-Recepta już ruszyła

Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, pilotaż e-Recepty miała ruszyć w połowie lutego 2018 roku w Skierniewicach oraz Siedlcach. Jednak z uwagi na problemy techniczne i konieczność dopracowania systemu, termin startu został przesunięty o kolejnych kilka tygodni. W tym czasie prowadzono testy oprogramowania w wybranych placówkach medycznych i aptekach. Dodatkowych parę tygodni pozwala wprowadzić zmiany do zapowiadanych wcześniej rozwiązań. Przede wszystkim pilotaż e-Recepty będzie także dostępny dla leków refundowanych - w poprzednim kształcie miał obejmować tylko leki nierefundowane. Lekarze będą mogli także zatwierdzać elektroniczne recepty z użyciem certyfikatów ZUS. Będzie także istniała możliwość wystawienia takiej recepty w przypadku telemedycyny.

Oficjalną datę inauguracji projektu ostatecznie wyznaczono na 25 maja 2018 r. Tego dnia w Sieldcach uroczyście wystawiono i zrealizowano pierwsze e-Recepty. W inauguracji wziął udział m.in. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, wiceministrowie Janusz Cieszyński i Marcin Czech, a także dyrektor CSIOZ Marcin Węgrzyniak oraz przedstawiciele placówek medycznych, które uczestniczą w pilotażu na terenie wybranych miejscowości.

W pilotażu w Siedlcach biorą udział następujące placówki:

  • Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o. o., 
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, 
  • Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o. w Siedlcach 
  • Zespół Lekarzy Specjalistów Medica w Siedlcach,

Wydane e-Recepty pacjenci będą mogli zrealizować w 31 aptekach na terenie Sieldec oraz w 5 innych placówkach na terenie powiatu siedleckiego, które będą odpowiednio oznaczone. 28 maja podczas spotkania informacyjnego dla mieszkańców Siedlec, eksperci CSIOZ zaprezentują działanie programu e-Recepta. Mieszkańcy będą mieli również możliwość założenia profilu zaufanego, który jest niezbędny przy zakładaniu konta pacjenta.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, e-Recepta ma trafić do powszechnego użytku od 1 stycznia 2020 roku.

Media powołują się na nasz artykuł

Media zaczynają sie powoływać na nasz artykuł. Ostanio pojawiliśmy się w Teleexpressie. Informacje w tym wpisie będą na bieżąco aktualizowane, więc zachęcamy do zaglądania tu regularnie.

e-recepta w teleexpressie

Zdjęcie: https://teleexpress.tvp.pl/36442734/08042018-1700

Pilotaż zakończony sukcesem

12 września 2018 r. zakończono działania pilotażowe. Początkowo prowadzono je w Siedlcach i Skierniewicach, potem to pilotażu dołączyła także Krynica-Zdój oraz miejscowość Wysokie w województwie lubelskim. W sumie programem objęto 60 aptek, a blisko 70 lekarzy wystawiało e-recepty. Z programu skorzystało ponad 5200 pacjentów, na których wystawiono przeszło 24 tysiące e-recept! Już połowa z nich została zrealizowana.

Ze statystyk wynika, że najstarszy pacjent, który otrzymał e-receptę miał 98 lat, a najmłodszy zaledwie 3 miesiące. Interesujący jest fakt, że ponad połowa pacjentów, która skorzystała z funkcjonalności e-recepty ukończyła 60. rok życia. To ważna informacja w kontekście digitalizacji służby zdrowia. Jedną z obaw dotyczących e-recepty była właśnie kwestia korzystania z niej przez osoby starsze, które mogłyby sobie nie poradzić taką zmianą. Okazuje się jednak, że seniorzy nie mają większych problemów z realizacją elektronicznych recept. Warto zaznaczyć, że mimo zakończenia działań pilotażowych, we wspomnianych miejscowościach wystawianie i realizacja e-recept nadal trwa.

e-Recepta - dalsze działania

Pilotaż dobiegł końca, jednak Ministerstwo Zdrowia nie zwalnia tempa. Na razie trwają przygotowania do tego, by z początkiem roku realizacja e-recepty w aptekach możliwa była na terenie całego kraju. Chodzi m.in. o dopracowanie procesu rejestracji farmaceuty do systemu P1 czy działanie samego oprogramowania apteki i gabinetu lekarskiego. Nieco inaczej wygląda podłączanie do systemu placówek leczniczych, na czym prawdopodobnie upłynie cały przyszły rok. Resort zdrowia planuje rozwijać projekt stopniowo, województwo po województwie. Wiceminister Zdrowia zapewnia, że od 1 stycznia 2019 r. każda zrealizowana recepta, elektroniczna i papierowa, będzie odnotowywana w systemie P1.

Ostateczny termin na wdrożenie systemu e-recepty na terenie całego kraju to 1 stycznia 2020 r. Rok później, czyli w 2021 r. ma wejść w życie e-skierowanie, zaś w 2022 r. pełen obieg elektronicznej dokumentacji medycznej1. Wszystkim tym zmianom będziemy się bardzo uważnie przyglądać. Czas pokaże, czy uda się wszystko wdrożyć w deklarowanych terminach.

e-Recepta w systemach medycznych i aptecznych

Wejście w życie e-Recepty, to nie tylko znaczące usprawnienie systemu zdrowotnego, ale również ogromny stres dla pracowników aptek i przychodni medycznych. To ambitne zadanie, ponieważ do końca roku swoją gotowość do realizacja elektronicznych recept muszą zgłosić wszystkie apteki w całej Polsce.

Systemy medyczne i apteczne oferowane przez KAMSOFT S.A. pozwalają już dzisiaj na wystawianie i realizację e-Recepty. Oznacza to, że specjaliści, korzystający z KS-AOW, MEDIPORTA RX, KS-PPS, SERUM, MEDIPORTA, KS-SOMED czy KS-MEDIS mogą spać spokojnie, ponieważ wszystkie rozwiązania będą dla nich dostępne bez konieczności zmiany systemy.

KAMSOFT S.A. zakończył etap pilotażowego wdrożenia e-Recepty w wybranych lokalizacjach w Polsce, który objął 130 aptek oraz podmiotów medycznych, w szczególności w Siedlcach, Skierniewicach, Krynicy. Testowe instalacje pozwoliły na praktyczną weryfikację zastosowanych rozwiązań oraz potwierdziły ich prawidłowe funkcjonowanie. Według informacji przekazywanych przez CSIOZ, w ramach pilotażowego wdrożenia wystawiono i zrealizowano kilkadziesiąt tysięcy e-Recept

1. Źródło: https://twitter.com/MinZdrowia/status/1040146561936838656 

 

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów