Tauryna - co to jest? Jak działa tauryna i kiedy się ją stosuje?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-13 10:44
Tauryna - co to jest?

Tauryna jest znanym - głównie wśród sportowców - siarkowym aminokwasem biogennym. Mimo, iż jest wytwarzana w organizmie człowieka, to przy zwiększonym wysiłku fizycznym można dostarczyć ją również z żywnością lub w postaci suplementów. Posiada bowiem bardzo dobre właściwości regenerujące mięśnie. Czym jest tauryna? Jakie jest jej działanie oraz kiedy warto ją stosować?

Tauryna - co to jest?

Aminokwas biogenny, którego nazwa chemiczna to kwas 2-aminoetanosulfonowy - to powszechnie znana tauryna. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa byk - taurus. Zbudowana jest z dwóch aminokwasów - cysteiny i metioniny. W ciele człowieka występuje głównie w mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych, mózgu oraz siatkówce oka. Została wyizolowana z żółci bydlęcej przez Friedricha Tiedemanna i Leopolda Gmelina w 1827 roku. Swoją sławę zyskała dopiero w latach 70. XX wieku. Dopiero w II połowie ubiegłego wieku naukowcy poznali jej działanie.

Gdzie można znaleźć taurynę?

Wraz z pożywieniem taurynę dostarczyć można spożywając: 

  • ostrygi;
  • produkty mięsne (głównie indyk);
  • mleko;
  • ryby;
  • wodorosty morskie;
  • serwatkę;
  • soczewicę;
  • groch;
  • owoce opuncji. 

Należy pamiętać, że obróbka cieplna wpływa na obniżenie zawartości tauryny w pożywieniu. Dzieci karmione mlekiem matki, dostarczają do organizmu wystarczającą dawkę tauryny, niezbędną do ich prawidłowego rozwoju. Znaleźć ją można również w preparatach dostępnych w aptekach. Są nimi: TAURYNA PRO SPORT, VERBENA ACTIVE z guaraną, tauryną, vit CMyalgan. Taurynę syntetyczną dodaje się do napojów energetyzujących, mleka modyfikowanego w proszku dla dzieci, jak również do odżywek dla sportowców. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Jak działa tauryna?

Poprzez działanie anaboliczne oraz hamowanie procesów katabolicznych, tauryna umożliwia szybszą regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Tkanka mięśniowa, aby odbudować uszkodzenia powstałe podczas intensywnego treningu potrzebuje azotu, a to właśnie tauryna jest jego magazynem. Azot dostarczony do mięśni powoduje, że aminokwasy potrzebne do odbudowy mięśni nie są pobierane z rozpadu już istniejących białek. Ponadto, tauryna ułatwia transport kreatyny, która działa ochronnie na komórki mięśniowe - przez co proces regeneracji i przyrost tkanki mięśniowej trwa krócej. 

Dzięki właściwościom wzmacniającym skurcz mięśnia sercowego, tauryna wykazuje pozytywne działanie na układ krążenia. Dodatkowo, posiada funkcję neuroprzekaźnika i ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Tauryna - zastrzyk energii dla sportowców

W badaniach naukowych prowadzonych na zwierzętach wykazano poprawę skurczu mięśni u zwierząt, które suplementowane były tauryną. Dochodziło wówczas do wolniejszego męczenia się mięśni i uszkodzenia ich były znacznie mniejsze w porównaniu ze zwierzętami z grupy kontrolnej, których karma pozbawiona była dodatku tauryny. Aminokwas ten chroni przed stresem oksydacyjnym, a także zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej.

Tauryna w napojach energetyzujących

Aminokwas ten dodawany jest w formie syntetycznej, dzięki czemu wspomaga pracę układu nerwowego. Tauryna działa pobudzająco na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za czuwanie - efektywna praca może być wykonywana przez dłuższy okres czasu, bez odczucia zmęczenia. Sięgając często po napoje pobudzające, można przedawkować taurynę. Należy zwrócić uwagę na ilość zawartą w danej objętości i nie przekraczać dozwolonej dziennej dawki tauryny.

Kto nie powinien suplementować tauryny?

Tauryny nie powinny suplementować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, osoby z afektywną chorobą dwubiegunową oraz przyjmujące leki psychotropowe. Mimo, iż nadmiar aminokwasu wydalany jest wraz z moczem, nie należy przekraczać dozwolonej dobowej dawki. Może to skutkować bólami brzucha, biegunkami, wymiotami jak również odwodnieniem.

Tauryna wykazuje wiele pozytywnych cech względem poprawy wydolności mięśni człowieka. Należy stosować ją z umiarem, a dla ludzi niezwiązanych z dużym wysiłkiem fizycznym, zalecane jest przyjmowanie jej tylko z pożywieniem bez konieczności dodatkowej suplementacji.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów