Gorączka u dziecka – jak pomóc, a nie zaszkodzić?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-02 10:54

Gorączka u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Ważne, żeby być na nią odpowiednio przygotowanym - mieć w domowej apteczce termometr i leki pomagające obniżyć temperaturę. Wybór i dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy mówimy o gorączce u dziecka?

Z gorączką mamy do czynienia kiedy temperatura ciała przekracza 38°C. W zakresie temperatur 37-38°C mówimy o stanie podgorączkowym. U małych dzieci naturalna temperatura ciała może się wahać w ramach rytmu dobowego, dlatego niewielkie odchylenia od prawidłowej wartości określonej na 36,6°C nie powinny wzbudzać dodatkowego niepokoju wśród rodziców.

Co robić przy podwyższonej temperaturze u dziecka?

Jeśli temperatura dziecka nie przekracza 38,5°C i nie ma ono dodatkowych objawów bólowych, dobrze jest wstrzymać się z podawaniem leków przeciwgorączkowych. Zwiększona ciepłota ciała jest związana z reakcją obronną organizmu. W temperaturze około 38°C wirusy tracą zdolność namnażania się. Zatem u większości dzieci nie należy obniżać podwyższonej ciepłoty ciała, bo tracimy wówczas tę naturalną ochronę. Jest to jeden z czynników pozwalających uniknąć antybiotykoterapii. To wystarczający powód, aby w pierwszych dniach nie tłumić podwyższonej temperatury! Może ona pozytywnie wpłynąć na szybkość zdrowienia malucha. Wówczas można skorzystać z leków dla dzieci zawierających w swoim składzie wyciąg z lipy, która ma działanie napotne i może być stosowana już od 1. roku życia.

Sposoby obniżania gorączki u dziecka

Jeżeli temperatura przekroczy 38°C bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Bezwzględnie należy pamiętać o odpowiednim pojeniu malucha. Przydadzą się chłodne okłady zastosowane na powierzchniach ciała charakteryzujących się silnym ukrwieniem – głowa, łydki.

Jeżeli gorączka zaczyna niebezpiecznie rosnąć lub gdy samopoczucie dziecka się pogarsza, warto zastosować leki przeciwgorączkowe. Dla niemowląt oraz dzieci chorych na ospę czy odrę, lekiem pierwszego wyboru powinien być paracetamol. Dla noworodków jest to jedyny rekomendowany lek, jednak powinien być stosowany jedynie po konsultacji lekarskiej. Dla dzieci poniżej 1. roku życia paracetamol jest lekiem dużo bardziej bezpiecznym niż dla dorosłych. Jest to związane z tym, że organizm dziecka nie wytwarza enzymu, który rozkłada paracetamol do toksycznego metabolitu. Niemniej jednak, należy trzymać się dawkowania podanego na opakowaniu leku. Dla niemowląt najlepiej wybierać lek w postaci czopków, a dla nieco starszych dzieci, leki w syropach. Dawkę paracetamolu najlepiej dostosować do wagi ciała dziecka. Dawkę leku należy obliczyć przyjmując, że 10 mg leku przypada na 1 kg masy ciała dziecka podawanej co 4-6 h.

Drugim popularnym lekiem jest ibuprofen. Można go stosować u dzieci, które ukończyły 3 miesiąc życia. Jednak w przypadku niemowląt zaleca się, aby w pierwszej kolejności sięgnąć po wspomniany wcześniej paracetamol. Ibuprofen można kupić w postaci czopków i syropów. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych produktów zawierających ten lek. Należy zwrócić uwagę na fakt, że część producentów udostępniło leki Forte o bardziej skoncentrowanej zawartości ibuprofenu. Ich dużą zaletą jest to, że możemy podać maluchowi mniejszą ilość syropu, jednak trzeba zawsze dawkować lek zgodnie z informacjami podanymi w ulotce.

Opisując farmakologiczne sposoby obniżania temperatury u dzieci, nie można zapomnieć o bardzo popularnym leku, który nie jest wskazany do stosowania u dzieci aż do 12 roku życia, a niektóre źródła mówią nawet o barierze 16 roku życia! Jest nim kwas acetylosalicylowy czyli popularna aspiryna. Zastosowanie tego leku u dzieci może się wiązać z bardzo poważnymi działaniami niepożądanymi.

Duży wybór leków pozwalających obniżyć temperaturę daje rodzicom wiele możliwości. Najważniejszym jest, żeby zapoznać się z opinią lekarza lub farmaceuty i zachować informację dotyczącą dawkowania. Istotnym jest też, żeby nie „zbijać” temperatury, która nie przekracza 38°C – to naturalna walka organizmu z infekcją.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów