Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Redakcja K. 2021-09-07 13:56
dziecko-termometr

Choć pomiar temperatury ciała dziecka wydaje się czynnością mało skomplikowaną to trzeba wiedzieć, że na wartość, którą wskazuje termometr wpływa bardzo wiele czynników - w tym sam model termometru. A jak wybrać ten najlepszy termometr? Czym kierować się przy zakupie? Czy warto inwestować w drogie modele, czy może już te za kilkadziesiąt złotych dobrze spełnią swoją rolę?

Pomiar temperatury u dziecka - jak wykonać go poprawnie?


Sprawdzenie temperatury ciała jest jedną z pierwszych czynności, którą każdy rodzic wykonuje, kiedy podejrzewa, że u jego dziecka rozwija się jakaś infekcja. I wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo zrobić to poprawnie. Na wynik pomiaru wpływa bowiem wiele czynników takich jak miejsce pomiaru, wiek dziecka, pora dnia (w godzinach popołudniowych może być wyższa niż z rana), aktywność dziecka (kiedy płacze, denerwuje się czy pręży temperatura może być wyższa), temperatura otoczenia i w końcu sam rodzaj termometru, przy pomocy którego mierzymy temperaturę. Dlatego tak ważne jest, aby w swojej domowej apteczce posiadać dobry termometr.
Bezpośrednio po zakupie nowego termometru należy zmierzyć nim temperaturę u zdrowego dziecka, w celu ustalenia wzorca, do którego będziemy się odnosić, w przypadku podejrzenia jej podwyższenia - bo według jednego termometru tę prawidłową może być 36,6, a według drugiego nawet 37 st. C. I dlatego złotą zasadą mierzenia temperatury ciała jest to, aby robić to stale tym samym termometrem i w tym samym miejscu ciała. Dzięki temu zmniejszamy błąd pomiaru, a wyniki będą najbardziej wiarygodne.

Gdzie mierzyć temperaturę dziecka?

Temperaturę ciała mierzy się w miejscach, które najlepiej oddają temperaturę panującą wewnątrz organizmu - są to odbyt, jama ustna (pod językiem), zewnętrzny przewód słuchowy i dół pachowy. Obecnie zaleca się, aby u dzieci do 2. roku życia wykonywać pomiar w odbycie, ze względu na największą wiarygodność. Dobrym miejscem jest też jama ustna (pod językiem), z kolei raczej nie zaleca się mierzenia temperatury w dole pachowym, ponieważ może być on obarczony znacznie większymi błędami pomiaru.

Rodzaje termometrów - który model wybrać?

W aptekach dostępnych jest wiele modeli termometrów - te tradycyjne szklane - obecnie bezrtęciowe (Termometr bezrtęciowy szkl., Termometr bezrtęciowy VedoEco, Termometr bezrtęciowy Geratherm Basal), elektroniczne (Termometr elektroniczny, Termometr elektr.ABC, Termometr elektr.EXATHERM, Termometr cyfrowy ET 150 czołowy, douszny), paskowe (Termometr paskowy, Termometr paskowy na czoło WPLC 05) termometry w smoczku (Termometr cyfrowy smoczek NT, Termometr cyfrowy GERATHERM Daisy Color (smoczek GT-126)) i te bezdotykowe na podczerwień (Termometr NOVAMA Senso do czoła na podczerwień /żółty). A jakie wady i zalety posiada każdy z nich?
Przypominamy, że dostępność tych produktów w Twojej okolicy sprawdzisz w serwisie ktomalek.pl.

Termometr bezrtęciowy

Można powiedzieć, że termometry bezrtęciowe są “zamiennikami” dobrze znanych, służących nam przez długie lata w przeszłości termometrów rtęciowych. Na pierwszy rzut oka można się pomylić, bo nie jest łatwo odróżnić ten “nowszy model” od starego poczciwca wypełnionego rtęcią. Zasada działania również nie uległa zmianie. Różnią się natomiast rodzajem wypełnienia - w termometrach bezrtęciowych zamiast rtęci najczęściej obecny jest galinstan - płynny metal będący mieszaniną galu, indu i cyny dość dobrze imitujący zakazaną w użytku rtęć. Termometrem bezrtęciowym można wykonywać pomiary w dole pachowym, odbycie i ustach (pod językiem). Koszt takiego termometru jest dość niski i wynosi średnio kilkanaście złotych. Decydując się na zakup termometru bezrtęciowego warto dopłacić te kilka złotych i kupić ten od sprawdzonego producenta - można w tym celu wspomóc się opinią farmaceuty, który miał już do czynienia z wieloma modelami, różnych firm. Takie termometry cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak ze względu na długi czas pomiaru i ryzyko stłuczenia szklanej obudowy nie jest to produkt polecany dla dzieci.
Przed użyciem takiego termometru należy zwrócić uwagę na to, żeby jego końcówka była zdezynfekowana, a w przypadku wykonywania pomiaru w odbycie również odpowiednio natłuszczona - należy to zrobić zgodnie z informacjami podanymi na opakowaniu. Czas pomiaru temperatury w dole pachowym to zwykle 5-8 min., pod językiem 6-4 min., a w odbycie 2-4 min.

Termometr paskowy

Jest tani, bardzo łatwy w obsłudze i szybki, bo pomiar zwykle trwa nie dłużej niż 15 sekund. Taki paseczek nakleja się na czoło dziecka i czeka, aż zmieni zabarwienie, a następnie porównuje się go z kolorami na wzorniku. Niestety, pomiar wykonany przy pomocy termometru paskowego jest mało dokładny i przydaje się głównie do orientacyjnej oceny czy temperatura dziecka jest podwyższona.

Termometr elektroniczny

Stanowią alternatywę dla klasycznych termometrów bezrtęciowych i bardzo przypominają je z wyglądu. Pomiar temperatury przy użyciu termometru elektronicznego jest równie łatwy, wynik jest stosunkowo dokładny i pojawia się znacznie szybciej niż w przypadku tych pierwszych. Choć i tak trzeba na niego poczekać w zależności od miejsca pomiaru 1-2 min., o czym informuje sygnał dźwiękowy. Do tego elektroniczny wyświetlacz ułatwia odczyt. Za pomocą termometrów elektronicznych można mierzyć temperaturę standardowo w dole pachowym, pod językiem, a także w odbycie. Na rynku obecne są też modele przeznaczone do wykonywania pomiaru tylko w jednym miejscu np. w przewodzie słuchowym zewnętrznym, jednak nie sprawdzają się w każdej sytuacji - wykonanie nim pomiaru może być utrudnione, kiedy maluch nie pozwala wsadzić sobie termometru do ucha lub kiedy mamy do czynienia z zapaleniem ucha, co mogłoby sprawić mu niesamowity ból. Cena tego typu termometrów nie jest wygórowana - dokonując zakupu warto powołać się na sprawdzonych producentów, którzy są gwarantem ich odpowiedniej jakości wykonania oraz dokładności pomiarów.

Termometr w smoczku

Bardzo wygodna wersja termometru dla dzieci, które nie oduczyły się jeszcze ssać smoczka. Wystarczy umieścić termo-smoczek w buzi malucha i odczekać około 3 min. na wynik pomiaru, który pojawi się na elektronicznym wyświetlaczu.

Termometr bezdotykowy na podczerwień

Są bardzo łatwe w obsłudze, dokładne, a wynik otrzymuje się bardzo szybko. Do tego pomiar można wykonać u śpiącego dziecka, co jest dodatkowym ułatwieniem dla rodzica. Ich wadą jest jednak cena - jest to wydatek powyżej 100 zł.
Rozpoczynając przygodę z termometrem bezdotykowym należy najpierw dobrze zapoznać się z instrukcją od producenta, w której znajdziemy informację chociażby o tym z jakiej odległości od czoła dziecka dokonywać pomiaru (mogą się one różnić pomiędzy konkretnymi modelami), o miejscu pomiaru (czy ma to być czoło, czy może skroń, czy może trzeba będzie nim poruszyć pomiędzy czołem na skronią), czy też o tym ile należy odczekać pomiędzy kolejnymi pomiarami. Są to informacje niezbędne do prawidłowego wykonania pomiaru i otrzymania wiarygodnych wyników.
Ponadto, ważne jest też, aby dokonywać pomiaru na czystej, suchej skórze, bez kremów czy oliwek, co może zakłócić odczyt. Takich termometrów nie należy przechowywać w łazience, gdzie panuje duża wilgotność.

 

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów