Leki na gorączkę dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-05 13:49
leki na gorączkę

Podwyższona temperatura u dzieci jest naturalną reakcją obronną organizmu, jednak za każdym razem kiedy się pojawia wywołuje w rodzicach niepokój. Dlatego, aby jak najszybciej się z nią uporać, podają oni dzieciom leki przeciwgorączkowe. Jednak czy zawsze jest to konieczne? Kiedy należy stosować środki obniżające gorączkę? Jak robić to prawidłowo? Które z nich są odpowiednie dla najmłodszych? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest gorączką u dziecka?

Gorączka to fizjologiczna odpowiedź organizmu na chorobę. W trakcie podwyższania temperatury ciała dochodzi do wytwarzania substancji pomagających zwalczyć infekcję, a rozwój bakterii i wirusów zostaje zahamowany. Temperatura ciała zdrowego dziecka waha sią między 36,5 a 37,2°C i zwykle niższa jest rano. Temperatura pomiędzy 37,2-38°C określana jest jako stan podgorączkowy, który należy kontrolować. O gorączce u dziecka mówi się dopiero, gdy temperatura ciała przekracza 38°C. Jeśli termometr wskazuje wartość 38-38,5°C należy chłodzić dziecko lub zacząć podawać mu leki przeciwgorączkowe. Temperatura powyżej 38,5°C wymaga już zwalczania lekami przeciwgorączkowymi, a wysoka gorączka  u dziecka - powyżej 39-40°C - powinna być konsultowana z lekarzem.  


Każde dziecko inaczej reaguje na podwyższenie temperatury ciała, dlatego należy je bacznie obserwować. Niektóre maluszki bardzo źle znoszą nawet nieznaczne przekroczenie normy. Szczególnie niebezpieczne jest pojawienie się u dzieci drgawek gorączkowych - w takiej sytuacji należy szybko podać lek obniżający gorączkę i skontaktować się z lekarzem.

Jakie są objawy gorączki u dziecka?

Do typowych objawów gorączki u dzieci należą:

  • rozgrzane czoło
  • szkliste oczy
  • zimne poty
  • dreszcze
  • rumieńce na twarzy
  • przyspieszony oddech.

Jeśli gorączce towarzyszą wymioty, biegunki, odwodnienie (objawiające się poprzez suchość skóry, zapadnięcie oczodołów), kłopoty z oddychaniem, sztywność karku, zaburzenia widzenia lub drgawki gorączkowe należy niezwłocznie wezwać lekarza.

 

Jak zwalczyć gorączkę u dziecka?

Stan podgorączkowy i umiarkowaną gorączkę można zwalczać domowymi sposobami. Najpopularniejszymi metodami do obniżenia temperatury ciała są chłodne okłady na czoło lub kark oraz kąpiel w wodzie o temperaturze o 2°C niższej od temperatury dziecka. Innym sposobem walki z umiarkowaną gorączką jest podawanie napotnych naparów (np. z lipy, czarnego bzu, malin). Podczas gorączki u dziecka niezwykle ważne jest odpowiednie nawadnianie! Dzieci bardzo szybko się odwadniają, dlatego należy co chwila podawać im małymi porcjami coś do picia - najlepiej wodę, ale jeśli dziecko jej nie lubi i odmawia jej wypicia, można sięgnąć po napary ziołowe lub słabą herbatę - ważne, aby piło cokolwiek. Możliwe, że przy długo utrzymującej się gorączce konieczne będzie podawanie dostępnych w aptekach preparatów glukozowo-elektrolitowe - o specjalnym składzie, które zapobiegają odwodnieniu. Wysoka gorączka u dziecka powinna być zwalczana lekami przeciwgorączkowymi. W aptece jest wiele preparatów przeciwgorączkowych dla dzieci o różnej postaci, substancji czynnej i jej dawce.

leki na gorączkę

Jakie leki stosuje się na gorączkę u dziecka?


Najlepiej przebadanymi i najczęściej stosowanymi substancjami obniżającymi gorączkę u dzieci są paracetamol i ibuprofen. Obie te substancje działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a ibuprofen posiada dodatkową komponentę przeciwzapalną. W aptekach dostępne są różne postaci leków przeciwgorączkowych dla dzieci. Najszybciej działają czopki, dlatego powinny być wybierane do zbicia wysokiej temperatury lub gdy dziecko ma problemy z połykaniem. Jednak najczęstszym wyborem rodziców są syropy - są najwygodniejsze w stosowaniu. Podając dziecku lek przeciwgorączkowy musimy pamiętać, że jego dawkę należy przeliczać na wagę dziecka, a nie na wiek. Wszystkie te leki możecie wygodnie zarezerwowć w pobliskiej aptece za pomocą serwisu KtoMaLek.pl.

Paracetamol na gorączkę

Lekiem pierwszego wyboru na gorączkę u dzieci jest paracetamol (Apap dla dzieci Forte, Paracetamol Hasco, Paracetamol Aflofarm, Efferalgan, Pedicetamol). Podawany w odpowiedniej dawce jest najbezpieczniejszym lekiem przeciwgorączkowym - może być stosowany od pierwszych dni życia. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu to 60 mg/kg masy ciała. Zalecane dawki jednorazowe paracetamolu wynoszą odpowiednio:
doodbytniczo: 20 – 25 mg/kg masy ciała podawana co 6-8 godzin
doustnie: 10 – 15 mg/kg masy ciała podawana co 4-6 godzin.

 

Ibuprofen na gorączkę

W przypadku kiedy paracetamol nie pomaga w obniżeniu gorączki należy sięgnąć po preparaty z ibuprofenem (Ibuprom dla dzieci, Ibufen, Ibum, Nurofen dla dzieci). Substancja może być stosowana u dzieci od 3. miesiąca życia. Ibuprofen działa szybciej niż paracetamol oraz dodatkowo zwalcza stan zapalny. Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 30-40 mg/kg masy ciała. Zalecane dawki jednorazowe ibuprofenu to:

  • doodbytniczo: 5 – 10 mg/kg masy ciała co 6-8 godzin
  • doustnie: 5 – 10 mg/kg masy ciała co 6-8 godzin.

Ibuprofen i paracetamol naprzemiennie

Kiedy wysoka gorączka utrzymuje się dłuższy czas i ciężko ją zbić, lub gdy temperatura bardzo szybko narasta można podawać dziecku naprzemiennie preparaty z paracetamolem i ibuprofenem. Należy podawać je na zmianę co 4 godziny - pozwala to skutecznie zwalczyć gorączkę bez ryzyka przekroczenia maksymalnych dawek dobowych obu tych substancji.

Bibliografia:
1. Sullivan J.E., Henry F.C.: Fever and Antipyretic Use in Children. Pediatrics, Mar 2011, 127, 580-587.
2. Habbick B.F. Fever in Children: Should it be Treated? Can Fam Physician. 1988, 34, 1161–1164.
3. Korbut R., Olszanecki R., Jawień J., Wołkow P., Farmakologia, PZWL, Warszawa 2012.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów