Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kalina koralowa – właściwości, działanie i zastosowanie medyczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-03-16 10:32
Krzew kaliny koralowej z dojrzałymi, czerwonymi owocami.

Leki pochodzenia naturalnego oraz surowce zielarskie znów cieszą się rosnącą popularnością. Chociaż aktualnie mamy ułatwiony dostęp do roślin leczniczych z całego świata, istotne jest, aby nie zapominać o cennych roślinach naszego klimatu. Jedną z nich jest kalina koralowa. Jakie właściwości lecznicze ma kalina i jak możemy wykorzystywać ją w medycynie naturalnej?

Występowanie i wygląd kaliny koralowej

Kalina koralowa (łac. Viburnum opulus) jest krzewem należącym do rodziny piżmaczkowatych. Dorasta do 4 metrów wysokości i nawet 2 metrów szerokości. Ma szerokie, klapowane liście, zielone w sezonie, a pięknie przebarwiające się na jesieni. Najbardziej charakterystyczne dla kaliny są duże, kuliste kwiatostany złożone z wielu kwiatów pięciopłatkowych, białych lub różowawych oraz owoce – kuliste, szkarłatno czerwone pestkowce, zebrane w grona i wyglądem bardzo przypominające korale. Kwiaty po ścięciu można zasuszyć, a owoce długo utrzymują się zimą na krzewie. Z tego powodu kalina jest bardzo cenioną rośliną ozdobną, chętnie sadzoną w polskich ogrodach. 

Oprócz Polski, w której rośnie pospolicie, kalinę koralową w stanie naturalnym znajdziemy także w innych krajach Europy Środkowej i Azji Mniejszej, a niektóre z odmian spotkamy nawet w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej.

Surowce zielarskie kaliny koralowej i ich zbiór

Kalina koralowa jest rośliną, z której pozyskać możemy kilka surowców zielarskich. Działanie prozdrowotne mają:

 • kora – można pozyskiwać ją w okresie kwietnia;
 • kwiat – kalina kwitnie od maja do lipca, zbiór kwiatów powinien odbywac się na początku okresu kwitnienia; 
 • owoc – zbieramy od września do października.

Kalina koralowa znajdowała się w przeszłości na liście gatunków objętych w Polsce ochroną częściową. Na ten moment można pozyskiwać surowce ze stanu naturalnego, ograniczenia dotyczą jedynie parków narodowych oraz rezerwatów przyrody.

Skład i działanie kaliny koralowej

Kalina koralowa zawiera wiele roślinnych substancji czynnych w różnym stężeniu, w zależności od rodzaju pozyskiwanego surowca. Znajdziemy tu:

 • garbniki – działanie przeciwkrwotoczne, ściągające, antyseptyczne;
 • flawonoidy – działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające;
 • saponiny – odpowiedzialne głównie za trujące właściwości surowych owoców;
 • pektyny – rodzaj błonnika pokarmowego;
 • pochodne kumaryny;
 • inne związki fenolowe i terpenowe;
 • fitosterole

Kalina koralowa ma dobroczynny wpływ na krążenie, uszczelnia ściany żył, działa też przeciwzapalnie i wzmacniająco na odporność. Przypisuje się jej także lekko przeciwbólowe, rozkurczowe i uspokajające właściwości. Zawarty w owocach kaliny błonnik reguluje pracę jelit, pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. Mówi się także o działaniu ochronnym kaliny pod kątem cukrzycy i chorób nowotworowych, jednak całkowite potwierdzenie tej tezy wymaga dalszych badań.

Kalina koralowa – zastosowania w medycynie

Kalinę koralową stosowano już w średniowieczu. Rozwój medycyny pozwolił odkryć nowe właściwości lecznicze tej rośliny. Kalina od wieków stosowana była w przypadłościach kobiecych, w celu złagodzenia wahań nastroju, a także bólu towarzyszącego miesiączkom. Sięgano po nią w razie zagrożenia poronieniem lub przedwczesnego porodu.

Dziś wskazuje się raczej na działanie przeciwwymiotne i zapobiegające skurczom nóg, także w ciąży, ale stosowanie każdego preparatu leczniczego lub zielarskiego powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Kalina może też być pomocna w leczeniu infekcji układu moczowo-płciowego, profilaktyce cukrzycy, nadciśnienia lub choroby wrzodowej.

W aptekach i sklepach zielarskich można zakupić m.in. Zioł.do kąpieli Kora Kaliny Koralowej, Zioł. Kora Kaliny koralowej.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Pomimo iż owoce kaliny są powszechnie uznane za jadalne, należy pamiętać o ryzyku zatrucia u osób spożywających większe ilości surowych owoców kaliny koralowej. Dzieci są szczególnie narażone na zatrucie, którego objawami są:

 • dyskomfort pokarmowy, ból brzucha;
 • zapalenie błon śluzowych żołądka i jelit;
 • wymioty, nudności;
 • ból głowy, osłabienie;
 • zawroty głowy, zaburzenia chodu i mowy.

W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty przytomności lub śmierci. W razie pojawienia się objawów zatrucia należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie ratunkowe. Owoce kaliny koralowej tracą swoje trujące właściwości po przemrożeniu (wkładamy do zamrażarki na minimum dobę).

Kalina koralowa może wywoływać alergie u osób uczulonych, dlatego alergicy powinni przy spożywaniu owoców i ich przetworów, a także podczas kontaktu z samym krzewem w okresie pylenia, zachować szczególną ostrożność. 

Dostępność poszukiwanych preparatów ziołowych w najbliższych aptekach można łatwo i szybko sprawdzić za pośrednictwem portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów