Ugryzienia komarów - sprawdzone sposoby na pozbycie się swędzenia

Czas wakacji i letnich wyjazdów, zwłaszcza w okolice rzek i jezior, nieodłącznie wiąże się z ukąszeniami owadów. Wyjątkowo dotkliwe są ukąszenia komarów, które wywołują nieprzyjemne uczucie swędzenia. Co zrobić, by zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości? Poznaj domowe i apteczne sposoby na ukąszenia komarów.

Ugryzienia komarów - jak pozbyć się swędzenia?

Dlaczego komary kąsają?

Ukąszenia komarów to zmora wszystkich wczasowiczów, zwłaszcza dzieci. Owady te są najbardziej aktywne wczesnym rankiem oraz w godzinach wieczornych i nocnych. Swoich żywicieli lokalizują po temperaturze ciała, zapachu, kwasie mlekowym (i innych składnikach potu) oraz wydychanym dwutlenku węgla. Niektóre badania sugerują, że grupa krwi również może mieć znaczenie. 

Kąsają jedynie samice komarów, które potrzebują krwi, jako pożywienia dla rozwijających się jaj. W momencie ukąszenia do skóry dostaje się ślina owada, która ma za zadanie rozrzedzić krew żywiciela, co ułatwia jej wysysanie. Zawarte w tej ślinie enzymy wywołują znaną nam reakcję uczuleniową. W efekcie po kilku godzinach w miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwieniony i swędzący bąbel, który utrzymuje się przez kilka następnych dni. Zmiany te nie są groźne dla zdrowia i ustępują samoistnie. Wyjątkiem są rzadkie przypadki silnej alergii na wydzielaną przez komara ślinę.

Domowe sposoby na ukąszenia komarów

W wyniku działania składników zawartych w ślinie komara, w organizmie uwalniana jest histamina - substancja odpowiedzialna za reakcje alergiczne. W efekcie skóra jest zaczerwieniona, opuchnięta i bardzo swędzi. Należy jednak unikać drapania powstałego bąbla, gdyż przedłuży to swędzenie. Rozdrapanie miejsca po ukąszeniu może doprowadzić do rozwoju zakażenia.

Na szczęście istnieją domowe sposoby, które łagodzą nieprzyjemne objawy ukąszenia komara.

  • Okład z cytryny - na miejsce ukąszenia należy położyć grubszy plaster z cytryny. Można je również posmarować cytrynowym sokiem, który złagodzi stan zapalny;
  • Okład z cebuli - plaster cebuli przyłożony do miejsca ukąszenia zmniejszy obrzęk i uczucie swędzenia;
  • Biała kapusta lub natka pietruszki – rozgnieciony liść kapusty lub pietruchę należy przyłożyć do miejsca ukąszenia, co złagodzi świąd;
  • Roztwór soli - wystarczy wymieszać łyżeczkę soli ze szklanką wody i przemywać tą mieszanką miejsce ukąszenia;
  • Olejek eukaliptusowy - ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi swędzenie i ból.

Miejsce ukąszenia można także przemywać octem, spirytusem salicylowym, sokiem z aloesu lub roztworem aptecznego węgla aktywnego. Swędzenie złagodzą również chłodne okłady z lodu lub nasączonej chłodną wodą tkaniny.

Domowe sposoby na ukąszenia komarów KtoMaLek.pl

Apteczne preparaty na ukąszenia

Jeżeli naturalne sposoby nie przynoszą oczekiwanej ulgi, w aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które łagodzą objawy ukąszeń komarów. Skuteczne w walce z ukąszeniami są żele blokujące wydzielanie histaminy, jak Fenistil, Foxill, a także maści na bazie hydrokortyzonu, jak Hydrocortisonum Oceanic, Hydrocort CHEMA, Hydrocortisonum Aflofarm. Można stosować także łagodzące świąd spraye po ukąszeniu, jak Allertec Ukąszenia, Antimosk, BROS Żel łagodzący ukąszenia, SVR Cicavit+. Dostępne są także preparaty zawierające allantoinę, pantenol, wyciąg z rumianku, olejek z drzewa herbacianego czy mentol, które zmniejszają ból i swędzenie, a także pielęgnują podrażnioną skórę (Antybzzz, DapisKokoda, Mosquito Killer).

W przypadku ukąszeń u dzieci dobrym rozwiązaniem są plastry na ukąszenia (Entil Ukąszenia, Moskinto, Xarasan Kids), które tworzą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami. Chronią miejsce ukąszenia, łagodzą swędzenie i jednocześnie uniemożliwiają zadrapanie podrażnionego miejsca.

Alergia na ukąszenia komarów

Zdarza się, że reakcja na ukąszenie komara jest bardziej intensywna. W miejscu ukąszenia pojawia się silna opuchlizna oraz obrzęk, któremu może towarzyszyć również wysypka. Możliwe są także zawroty głowy i nudności, a także podwyższona temperatura ciała. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką leki o działaniu antyhistaminowym. Jeżeli objawy się nasilają, koniecznie trzeba udać się na pogotowie.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów