Nowa lista leków refundowanych (marzec 2019 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-03-06 13:41
Nowa lista leków refundowanych (marzec 2019 r.)

Nadszedł czas na kolejną aktualizację listy leków refundowanych. Pod koniec lutego Ministerstwo Zdrowia opublikował znowelizowany wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który obowiązuje od 1 marca 2019 r. Na jakie zmiany muszą przygotować się pacjenci i farmaceuci?

Zmiany w refundacji leków od marca

Na poprzedniej liście leków refundowanych, która obowiązywała od początku stycznia do końca lutego, znalazło się 4207 pozycji. Najnowszy wykaz, który będzie obowiązywał od początku marca do końca kwietnia, zawiera 4230 preparatów. W jego ramach objęto refundacją 106 nowych leków, jednocześnie usuwając 67 pozycji, co związane jest z brakiem kontynuacji refundacji lub skróceniu decyzji o objęciu dofinansowaniem.

Zmianom ulegają również dopłaty pacjentów do refundowanych leków. Obniżka cen dotyczy ponad 550 preparatów i waha się od 0,01 zł do 24,93 zł. Największą obniżka objęto lek Adenuric (febuxostatum), stosowany w leczeniu hiperurykemii i dny moczanowej. Zwiększenie dopłat pacjentów dotyczy ponad 300 pozycji. Leki te będą droższe od 0,01 zł do nawet 39,49 zł. Najwięcej pacjenci będą musieli dopłacić do leku przeciwgrzybiczego Voriconazole Sandoz (voriconazolum). Spore podwyżki dotyczą też leków przeciwwirusowych na bazie walgancyklowiru (Sperart, Valcyclox).

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Leki objęte refundacją – co się zmieniło?

Do marcowej listy refundacyjnej dołączyło sporo nowych preparatów. Są to m.in. leki regulujące poziom cholesterolu i zmniejszające stężenie trójglicerydów (Atorvastatin Aurovitas, Grofibrat M, Olvastim, Simvastatin Aurobindo, Suvardio). Refundacją objęto również nowe leki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego - Lacydyna, Teldipin oraz Valsartan Aurovitas.

Jest także dobra wiadomość dla diabetyków. Od marca dopłatą ze strony państwa objęto paski do oznaczania poziomu glukozy we krwi Microdot oraz lek hipoglikemizujący Symazide MR 60 w większym opakowaniu. Do wykazu trafiły również opioidowe leki przeciwbólowe - Xancodal na bazie oksykodonu oraz Xanconalon (połączenie oksykodonu i naloksonu) w różnych dawkach.

Rozszerzeniu uległa lista wyrobów medycznych. Na wykazie pojawiło się kilka rodzajów specjalistycznych opatrunków medycznych w różnych rozmiarach - Adaptic, Sorelex, Tielle, Tielle Non Adhesive i CoFlex

Leki, które wypadły z listy

Część preparatów obecnych z styczniowym wykazie zostala wykreślona z listy. Nie oznacza to jednak, że pacjentom nie pozostawiono żadnej alternatywny. W przypadku preparatów, dla których zrezygnowano z refundacji na liście nadal obecne są alternatywne preparaty zawierające tę samą substancję czynną. Zrezygnowano z dopłaty dla leków, takich jak:

  • hipotensynych preparatów Valsargen, Losartan HCT Bluefish 0,05g + 0,0125g (na liście nadal jest wiele leków zawierających walsartan i losartan),
  • stosowanego u diabetyków Glimepiride Accord,
  • zawierającego omeprazol leku Heligen w dawkach 20 mg i 40 mg - w tym wypadku również jest wiele alternatywnych preparatów z tą substancją czynną,
  • stosowanego w chorobie wrzodowej i refluksowej leku Ulfamid,
  • Tacni w różnych dawkach - leki immunosupresyjnego, stosowanego u pacjentów po przeszczepie.

Darmowe leki dla seniorów – co się zmieniło?

W porównaniu z listą styczniową, na marcowe liście leków dla seniorów znalazło się kolejnych 20 leków. W sumie refundacją ze strony państwa objęto 2037 pozycji. Są wśród nich między innymi leki na nadciśnienie tętnicze (Amlodipine Aurovitas, Lacydyna), na obniżenie chlesterolu (Atorvagen, Atorvastatin Aurovitas, Olvastim), przeciwcukrzycowe (Symazide MR 30) czy krople do oczu stosowane w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego (Biprolast).

Pełna lista leków refundowanych dostępna jest również na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-27-lutego-2019-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marca-2019-r

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów