Nadciśnienie w ciąży. Czy nadciśnienie tętnicze może być zagrożeniem dla ciąży?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-10-07 15:12
Jak diagnozuje się nadciśnienie w ciąży?

Dane epidemiologiczne wskazują, że powikłanie ciążowe jakim jest nadciśnienie w ciąży może dotyczyć nawet co 6 kobiety spodziewającej się pierwszego dziecka. Statystycznie, ryzyko obniża się w przypadku wieloródek, a wzrasta wraz z wiekiem ciężarnej. Czy istnieją metody, które uchronią przed tą przypadłością? Co powinno zwrócić naszą uwagą podczas badań lekarskich?

Jak diagnozuje się nadciśnienie w ciąży?

Diagnozę można postawić, gdy wartości ciśnienia skurczowego są ≥ 140 mm Hg, a rozkurczowego  ≥ 90. Pomiar musi być dokonany dwukrotnie w odstępie nie mniejszym niż 4 godziny.

Powikłania związane z nadciśnieniem w ciąży

Najgroźniejsze powikłanie zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego to rozwój stanu przedrzucawkowego. Rozpoznajemy go, gdy nadciśnieniu towarzyszy białkomocz (powyżej 300 mg/d) lub zaburzenia narządowe.

Nadciśnienie u ciężarnych często wiąże się z koniecznością wcześniejszego zakończenia ciąży. Dodatkowo, mogą wystąpić powikłania u dziecka do których zalicza się:

 • opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego;
 • niedotlenienie;
 • przedwczesne oddzielenie łożyska;
 • obumarcie płodu (w skrajnych przypadkach).

Opieka nad kobietą z wysokim ciśnieniem w ciąży

Pomiar ciśnienia tętniczego jest elementem każdej wizyty kontrolnej u ginekologa podczas ciąży. Warto zwrócić uwagę, kiedy jest ono wykonywane. Z obserwacji wynika, że najlepiej jest mierzyć ciśnienie pod koniec badania przedmiotowego, ponieważ pozwala to wykluczyć “syndrom białego fartucha” i dostarczy nam wtedy najbardziej miarodajny wynik. 

Przewlekłe nadciśnienie tętnicze czy nadciśnienie ciążowe?

Wyzwaniem dla lekarza może być postawienie właściwej diagnozy w przypadku wysokiego ciśnienia tętniczego u ciężarnej. Najważniejszym kryterium jest moment wystąpienia choroby. Jeżeli pojawi się ona przed 20. tygodniem ciąży, wskazuje to na przewlekłe nadciśnienie natomiast jeżeli wystąpi w drugiej połowie ciąży i ulegnie normalizacji do trzech miesięcy po rozwiązaniu, uznaje się to za nadciśnienie indukowane ciążą. 

Badania, które należy wykonać przy wysokim ciśnieniu w ciąży

Badania mają ogromne znaczenie zarówno przy monitorowaniu postępu choroby, jak i różnicowaniu nadciśnienia przewlekłego od ciążowego. Do badań, które warto sprawdzić zalicza się:

 • oznaczenie stężenia kreatyniny;
 • oznaczenie kwasu moczowego;
 • ocena przepływów w naczyniach nerkowych;
 • badanie EKG  i echo serca;
 • częste badanie moczu.

Jak zapobiegać nadciśnieniu w ciąży?

Najlepszym sposobem, który pozwoli zminimalizować występowanie problemów zdrowotnych podczas trwania ciąży m.in. wystąpienia nadciśnienia u ciężarnej jest odpowiednie przygotowanie się do ciąży. Okres prekoncepcyjny to czas obejmujący przynajmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą, w którym powinno się zadbać o swoje zdrowie i wykonać badania lekarskie. Jest to ważne chociażby dlatego, że wiele schorzeń nierozpoznanych przed ciążą może negatywnie wpływać na jej przebieg.

Okres prekoncepcyjny a nadciśnienie w ciąży

Pomocne w przeciwdziałaniu wystąpienia wysokiego ciśnienia w ciąży są zmiany stylu życia, które wprowadzimy podczas planowania dziecka. Chodzi o niedoceniane, a zarazem najważniejsze aspekty codziennego życia:

 • zwrócenie uwagi na wybory żywieniowe i korekcja błędnych nawyków żywieniowych, a w tym przypadku ograniczenie spożycia sodu;
 • włączenie aktywności fizycznej w swojej ulubionej formie - oprócz lepszej kondycji będziemy mieć również wzrost endorfin, a hormony szczęścia w przypadku starań o ciąże mogę mieć dobroczynny skutek.

Czy da się bezpiecznie obniżyć ciśnienie w ciąży?

Celem leczenia nadciśnienia w ciąży jest utrzymanie jej do terminu porodu przy zachowaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego oraz bez powikłań narządowych i białkomoczu.

Najczęściej lekarz włącza leczenie farmakologiczne, natomiast dużą rolę odgrywają również metody niefarmakologiczne:

 • zdrowa, zbilansowana dieta z ograniczeniem sodu m.in, poprzez wyeliminowanie przetworzonej żywności;
 • wyeliminowanie używek - alkoholu, papierosów;
 • ograniczenie napojów zawierających kofeinę (max. 200 mg/ dzień,czyli np. 1 mocna lub 2 słabe filiżanki kawy);
 • umiarkowana aktywność fizyczna;
 • przyrost masy ciała w ciąży adekwatny do masy ciała kobiety przed ciąża (im większa nadwaga tym mniejszy powinien być przyrost w ciąży).

Uwaga!

Kwas foliowy jest witaminą, którą należy dostarczać organizmowi już w okresie przygotowań do ciąży oraz podczas jej trwania. Zapobiega wadom cewy nerwowej u dziecka. Ciężko pokryć zapotrzebowanie na ten składnik tylko z pożywienia, dlatego trzeba go suplementować. Na rynku dostępnych jej wiele leków i suplementów zawierających kwas foliowy np. Solgar Kwas Foliowy, Folik, Olimp Kwas Foliowy, Femibion.

Dostępność poszukiwanych przez Ciebie preparatów w okolicznych aptekach możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów