Leki zagrożone brakiem dostępności (wrzesień 2022 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-16 17:22
Pomarańczowy, zabawkowy rower przewozi rozmaite leki w tylnym koszyku.

Lista antywywozowa aktualizowana jest średnio co dwa miesiące, a jej kształt uzależniony jest od aktualnej sytuacji na rynku leków. Celem wykazu jest ochrona tych farmaceutyków przed niekontrolowanym wywozem poza granice kraju. Aktualna lista istotnie skurczyła się względem tej lipcowej.

Lista leków zagrożonych wywozem – co się zmieniło?

Wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium, zwany potocznie listą antywywozową to dokument, którego celem jest ograniczenie nielegalnego wywozu leków poza granice kraju. Widnieją na nim leki, których brak zgłosiło co najmniej 5 proc. aptek ogólnodostępnych danym województwie. Informacje te gromadzone są przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, skąd przesyłane są do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, a następnie do Ministerstwa Zdrowia, gdzie są opracowywane. Na podstawie tych danych tworzony jest wykaz. Leki, które się w nim znajdują, nie mogą być wywożone poza granice kraju.

W lipcu wykaz liczył 215 produktów i nieznacznie się powiększył względem poprzednich miesięcy. Tym razem lista uległa znacznemu skróceniu i liczy 178 pozycji, choć przyczyną tej zmiany jest nieco inne prezentowanie danych na wykazie. W rzeczywistości wykreślono z listy 7 leków, lecz pojawiło się na niej 10 nowych.

Sprawdź aktualny wykaz leków zagrożonych wywozem!

Co nowego na liście antywywozowej?

Do wykazu dołączyło 10 nowych pozycji, jednakże kilka z nich już wcześniej figurowało na wykazie. Są to m.in. leki przeciwastmatyczne.

 • Activelle (estradiol + noretysteron) – to preparat złożony stosowany u kobiet w przypadku niedoboru estrogenów, gdy upłynął co najmniej rok od ostatniej miesiączki. Lek ten łagodzi objawy niedoboru hormonów po menopauzie oraz stosowany jest w ramach profilaktyki osteoporozy.
 • Cliovelle (estradiol + noretysteron) – hormonalna terapia zastępcza stosowana w leczeniu objawów niedoboru estrogenów oraz w celu zapobiegania osteoporozie u kobiet po menopauzie.
 • Femoston CONTI (dydrogesteron + estradiol) -  kolejny preparat złożony stosowany jako hormonalna terapia zastępcza i środek mający na celu zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie.
 • Envarsus (0,75 mg, 1 mg i 4 mg) - lek immunosupresyjny, który stosuje się u pacjentach po przeszczepach narządów.
 • Pulmicort – lek wziewny zawierający kortykosteroid, który zmniejsza podrażnienie i obrzęk dolnych dróg oddechowych, tym samym zmniejszający nasilenie objawów astmy oskrzelowej i POChP.
 • Nebbud (0,25 mg/ml i 0,5 mg/ml) - przeciwzapalny preparat wziewny zawierający kortykosteroid. Lek ten stosuje się w leczeniu astmy oskrzelowej oraz przy zaostrzeniach POChP. To kolejny lek z budezonidem, który znalazł się na liście antywywozowej.
 • Nutramigen PURAMINO JUNIOR – jeden z kilku preparatów mlekozastępczych znajdujących się w wykazie. Preparat ten podaje się dzieciom poniżej 1. roku życia ze stwierdzoną alergią na białko mleka krowiego, alergią wielopokarmową czy przy konieczności prowadzenia diety elementarnej.

Które leki zniknęły z wykazu?

Lista została uszczuplona o 3 preparaty dostępne w różnych dawkach i wielkościach opakowań. Wykreślono żel Daivobet (30 g i 60 g) - środek zawierający analog witaminy D3 oraz kortykosteroid. Preparat ten wskazany jest u pacjentów zmagających się z łuszczycą owłosionej skóry głowy, jak również łuszczycy plackowatej o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu, umiejscowionej poza owłosioną skórą głowy. Ponadto z wykazu usunięto również pianę na skórę Enstilar, która wskazana jest w leczeniu łuszczycy zwyczajnej u dorosłych.

Z listy zniknął też lek Eliquis w dwóch różnych dawkach i wielkościach opakowań (2,5 mg po 20 i 60 tabletek oraz 5 mg po 36 i 60 tabletek). Preparat ten stosuje się m.in. w leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej, a także u pacjentów przez zabiegami protezoplastyki stawów kolanowych i bioder, aby zapobiegać epizodom żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Potrzebujesz pomocy w szukaniu leków trudno dostępnych?

Każdego dnia na platformie Zapytaj Farmaceutę (serdecznie zachęcamy do korzystania) pacjenci zadają dziesiątki pytań o dostępność leków, w tym także preparatów, które od dłuższego czasu figurują na liście antywywozowej. Jak sobie radzić w sytuacji, gdy nie znaleźliśmy potrzebnego leku w pobliskich aptekach?

Warto skorzystać z rozwiązania, które przyspieszy proces poszukiwania. KtoMaLek.pl to prosta w obsłudze wyszukiwarka, która w kilka chwil wygeneruje listę pobliskich aptek, które mają na stanie potrzebny lek. Jak korzystać z KtoMaLek.pl? To naprawdę proste! Wystarczy:

 1. Wskazać lub udostępnić swoją lokalizację.
 2. Wpisać nazwę poszukiwanego leku.
 3. Wybrać dogodną aptekę i złożyć w niej rezerwację.
 4. Odebrać i zapłacić za lek przy odbiorze w aptece.

Źródłohttp://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2022/83/


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów