Leki zagrożone brakiem dostępności (maj 2018 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-05-22 08:55
Leki zagrożone brakiem dostępności Maj 2018

Od 15 maja 2018 r. obowiązuje zaktualizowane obwieszczenie dotyczące wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Na listę trafiło więcej leków, niż poprzednim razem. Co się zmieniło w porównaniu z marcowym wykazem?

Więcej leków na wykazie

Obwieszczenia zawierające wykaz produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności publikowane są przynajmniej raz na dwa miesiące. Wynika to z ustawowego obowiązku, który ciąży na Ministrze Zdrowia. Celem wykazu jest nie tylko informowanie pacjentów, ale także ochrona leków zagrożonych brakiem dostępności przed wywozem poza granice kraju.

W porównaniu z marcowym wykazem, na którym znalazło się 177 pozycji, majowa lista jest znacznie dłuższa i zawiera aż 208 preparatów. Dopisano do niej 32 nowe farmaceutyki, zaś jeden wykreślono. Na wykazie znajdują się m.in. preparaty do inhalacji, insuliny, szczepionki, leki przeciwnowotworowe czy przeciwzakrzepowe.

Które leki są zagrożone brakiem dostępności?

Na wykazie nadal widnieją szczepionki (Infanrix HEXAInfanrix - IPV + Hib), leki przeciwzakrzepowe czy insuliny, z zakupem których pacjenci mieli problem. Pojawiły się również nowe preparaty, m.in.:

Dużą grupę nadal stanowią stosowane u cukrzyków insuliny (Actrapid Penfill, Humalog, Insulatard Penfill, Insuman Rapid, Mixtard 30 Penfill) a także leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Vessel Due F, Xarelto) czy preparaty mlekozastępcze (Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate Advance, Nutramigen 1 LGG). Problem z dostępnością dotyczy także leków przeciwastmatycznych i stosowanych w POChP (Atrovent, Berodual, Pulmicort) oraz preparatów stosowanych w terapii chorób układu nerwowego (Abilify Maintena, Rispolept Consta, Zypadhera).

Pełny wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowiahttp://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2018/39/journal/4635

Który lek zniknął z listy?

Z listy wykreślony został jedynie jeden lek - Megalia. Jego substancją czynną jest megestrol, który stosuje się w terapii braku łaknienia oraz utraty masy ciała w wyniku choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS). Co istotne, Megace i Megastril (również zawierające megestrol) nadal pozostają w wykazie.

Szukanie leków trudno dostępnych

Szukanie leków trudno dostępnych może sprawiać dużo kłopotów. W sytuacji, gdy taki preparat jest nam potrzebny, z pomocą przychodzi serwis KtoMaLek.pl, który umożliwia znalezienie interesującego nas leku bez konieczności wychodzenia z domu i krążenia po aptekach. Możliwość rezerwacji leku daje gwarancję, że będzie on na nas czekał w aptece.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów